Hamilelikte 2.Hafta

Hamilelikte 2.Hafta, 2.Hafta Yapılması Gerekenler ,Hamilelikte 2.Hafta Nasıl Beslenilmelidir? Hamilelikte 2.hafta Belirtileri

Gebelikte ilk haftadan çok farklı olmayan hamilelikte 2.hafta da  kadın adet dönemini tamamlar ve artık 9 ay boyunca adet kanaması görmez. İlk hafta gibi henüz anne rahmine tutunamayan fetüsler, 2.hafta da ultrasonda anlaşılmayabilir. Anne adayının hamilelik şüphesi sonucunda en basit yöntem olan evde yapılabilen testler uygulanabilir. Sonuç pozitifse veya bir sonuç çıkmıyorsa hekim kontrolü altına alınabilir. Kesin sonucu hekimler kan tahlili sonucunda vereceklerdir.

Hamilelikte 2.Hafta Yapılması Gerekenler

Hamileliğin ikinci haftasında anne adayları sağlıklı beslenmeye devam ederken spor yapmayı da ihmal etmemelidirler. Hamilelikte doğum sonrası kadınlar için en kolay kilo verilebilen dönem başlar. Bu nedenle kilo verme aşamasını hızlandırmak, gebelikte fazla kilo almamak adına kadınların hamileliğin başında spora da başlamalara gerekir.

Hamileliğin ikinci haftası, kadının yumurtlama döneminin başlangıcı sayılır. Bunun dışında eğer henüz adet görülmediyse hamilelik şüpheleri başlatılabilir. Genel olarak hamileliğin ikinci haftasında göğüslerde belirgin bir hassasiyet yaşanır. Karın bölgesinde ve özellikle kasıklarda ağrı görülür. Akıntılar yoksa başlar, varsa her zamankinden fazla görülmeye başlanır. Vücut sıvısı artar. Ağızda metalik bir tat oluşur. Hamileliğin en net belirtilerinden biri göğüslerde oluşan hassasiyet ve ağızda oluşan metalik tattır. Özellikle ağızda hissedilen farklı tat, hamilelik dışında kadınlarda görülmez.

Yumurtlama döneminde gebelik başlamış ise o ay muhakkak kadınlar adet görür. Bu durumda çoğu kadın hamilelik belirtilerinin yanlış anlaşıldı hissine kapılır. Fakat hamilelik başlangıcında adet görülmesi oldukça normaldir. Çünkü hamilelik başlangıcı da adet başlangıcının ilk günü olarak kabul edilir.

Hamileliğin ikinci haftasında hamileliğin en net belirtilerinden olan aşerme ya da yemekten tiksinme sıklıkla yaşanabilir. Bu durum hem değişen hormonlardan hem de vücuttaki sıvının artması gerektiğinden kaynaklanabilmektedir. Hamileliğin ikinci haftasında kadınlarda vücut sıvısının arttığı gözlemlenmiştir. Bilinçli hamileliklerde genellikle yumurtlama dönemi hesaplanır ve bu hesaplara göre ilişkiye girme süreçleri belirlenir. Yumurtlama dönemini hesaplamak için;

  • Adet döngüsünün kaç günde bir olduğu ve kaç gün sürdüğü bilinmelidir.
  • Örnek bir yumurtlama dönemi hesabında kadının adet döngüsünün 30 gün olduğu kabul edilirse; adet döngüsü süresinden 14 gün çıkartılır. Kalan 16 günde 16. Gün kadının yumurtlama dönemi olarak kabul edilir.
  • Bu hesap kadının ayın kaçında adet gördüğü ve sürecinin kaç günde bir olduğunu bilmesi ile kolayca hesaplanabilir.