Hamilelikte 18.Hafta

Hamilelikte 18.Hafta, Hamileliğinizin 18.Haftası İçinde Neler Yaşayacaksınız? Bu Hafta Planlamanız Gerekenler Kadin.com'da

Tebrikler! Hamileliğinizin yarısını tamamlamak için son 2 haftanız kaldı! Hamileliğinizin 18.haftası içinde neler yaşayacaksınız, bebeğinizde neler değişecek hepsi yazımızın devamında sizlerle olacak.

Hamileliğinizin 18.Haftasında Neler Yaşayacaksınız?

Artık dışarıdan görenler hamile olduğunuzu fark ediyor. Çünkü karnınız artık oldukça belli oluyor. Kıyafetlerinizin bedenlerinde sıklıkla değişime gidebilirsiniz. Bunun dışında düşük tansiyon şikâyetleriniz olabilir. Ani şekilde ayağa kalkmanız doğru değildir. Bu nedenle yavaş hareketler etmeniz baş dönmelerinizi azaltmak için daha doğru olacaktır. Kalbiniz, hamileliğiniz ilerledikçe daha hızlı atacaktır. Dengeli beslenmeniz bu adımda önemlidir. Meyve yemeyi ihmal etmemelisiniz. Bebeğiniz henüz çok küçük olduğu için hareketlerini de titreme şeklinde hissedebilirsiniz.

Bu Hafta Bebeğiniz Ne Kadar Büyüdü?

Bebeğinizin uzunluğu bu hafta 16 cm ortalamaya sahipken, ağırlığı 200 gram kadardır.

Bu Hafta Bebeğiniz Neler Yaşayacak?

Bebeğinizin bu hafta parmak izleri oluşacak. Ellerinde ve ayaklarında oluşan yağ dokuları da ayırt edici helezonlarını oluşturacaktır. Sindirim sistemi de hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Sürekli yuttuğu amniyon sıvısı sayesinde pek çok refleksi öğrendiğini de belirtmekte fayda var. Ayrıca, bebeğinizin sinirleri de derisi ile örtülerek tamamen kaplanacak. Cinsel organları da gelişmeye, yerine oturmaya devam ediyor.

Bu Hafta Planlamanız Gerekenler

Bebeğinizin gelişimine yönelik bir takım ultrasonlar doktorunuz tarafından istenebilir. Detaylı ultrason 20.haftada daha sık istenir. Ayrıca, bebeğinizin kalp odacıklarına kadar detaylı şekilde bir ultrasona girmeniz de doktorunuzca istenen bir diğer testler arasında yer alabilir. Ayrıca, AFP testi de hekimin tarafından istenebilir.

Hamileliğinizin Daha İyi Geçmesi İçin Yapabilecekleriniz

Gün içerisinde uyumayı ihmal etmemeniz hem kendi sağlığınız için hem de bebeğiniz için önemlidir. Küçük çocuklarınız varsa, onların uyku saati geldiğinde muhakkak siz de dinlenmek için uyuyun. Eğer çalışıyorsanız, iş saatlerinizi gözden geçirmenizde fayda vardır.

Eşiniz Bu Hafta Neler Yapabilir?

Günlük işler için eşinize yardım etmeniz çok önemlidir. Özellikle diğer çocuklarınız için sorumluluklarınızı artırmanız eşiniz için yapabileceğiniz en önemli şeylerdendir. Bunun dışında, eşinizin erken uyuması gerektiğini düşündüğünüzü ona belli edin ve gece kalan ev işlerini yapmak için üstlendiğinizi belli edin. Bunlar, eşinizi oldukça mutlu edecek ayrıntılardır.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();