Tebrikler! Yaklaşık 4 hafta sonra hamileliğinizi yarılayacaksınız! Hamileliğinizin 16. haftası içinde yaşayacaklarınız, bebeğinizin yaşayacakları ve yapmanız gerekenler yazımızın devamında sizlerle olacak.

Hamileliğinizin 16. Haftasında Neler Yaşayacaksınız?

Rahminiz bu haftada büyümeye devam ediyor. Bunun dışında plasentanız da büyümeye devam edecek. Ayrıca bebeğinizin içinde bulunduğu amniyon sıvınızda bebeğinizi koruyacak miktarda artmaya devam ediyor. Bu hafta yüzünüzün daha parlak olduğunu fark edebilirsiniz. Bunun sebebi, hamile olan kadınların vücutlarının normalden %30 ile %50 arası daha fazla kan pompalamasıdır. Ayrıca, vücudunuzun yağ seviyesindeki artış da cildinizde parlamalara neden olabilir. Bunun sebebi de hamile kadınların hormon seviyelerinin artması ile alakalıdır. Cildinizdeki fazla yağdan rahatsız oluyorsanız, yağsız bir cilt temizleyici kullanarak yağ seviyenizi dengeleyebilirsiniz.

Bu Hafta Bebeğiniz Ne Kadar Büyüyecek?

Bu hafta itibari ile bebeğinizin boyu 13.7 cm’ye ulaşacakken, ağırlığı da küçük bir elmanın ağırlığı kadar olacaktır. Bu yaklaşık 85 gram kadardır.

Bu Hafta Bebeğiniz Neler Yaşayacak?

Bu hafta bebeğiniz başını daha dik tutmaya başlayacak ve dışarıdan gelen seslere karşı tepki vermeye başlayacak. Kulakları ve gözleri artık olması gereken noktalarda oluşacak ve gelişimini hızlandırarak daha da güçlenecek. Bebeğinizin idrar ve dolaşım sistemleri de hızlı bir şekilde gelişecek ve kalbi daha hızlı kan pompalayacak.

Bu Hafta Planlarınıza Dâhil Etmeniz Gerekenler

Önümüzdeki ultrason randevunuzla beraber doktorunuz sizden bazı testleri de isteyebilir. Bu testler; AFP, üçlü test, ultrason ve amniyosentez şeklinde açıklanabilir. Ayrıca, bu hafta doktorunuzla konuşmanız gerekenler; doğumunuzu gerçekleştirecek doktoru belirleme, erken doğum riskiniz, doğumdan önce yapabileceğiniz şeyler çerçevesinde gelişecektir.

Bu hafta itibari ile bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başlayabilirsiniz. İlk hareketler çırpınma ya da gaz kabarcığı şeklinde hissedilebilir.

Bu hafta artık sırt üstü yatmanız doğru değildir. Bu nedenle sırt üstü yatmanıza engel olacak yastıklarla etrafınızı çevrelemeniz daha faydalı olacaktır.

Eşiniz Bu Hafta Neler Yapabilir?

Artık eşinizin karnında bebeğinizin hareketlerini hissedebilirsiniz. Bu nedenle sık sık eşinizin karnına dokunmak, bebeğinizle konuşmak ya da bir şeyler anlatmak hatta şarkı söylemek oldukça doğru adımlar olacaktır.