Hamilelikte 14.Hafta

Hamilelikte 14.Hafta, Hamileliğinizin 14.Haftası Dikkat Etmeniz Gerekenler, Eşiniz Bu Hafta Neler Yapabilir

Tebrikler! Hamileliğinizin ikinci periyoduna başlamış bulunuyorsunuz.Hamileliğinizin 14.haftası kıyafetlerinizin bel kısmında sorunlar yaşayabilir ve bir beden büyük kıyafetlere geçmek isteyebilirsiniz.

Hamileliğinizin 14.Haftasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Vücudunuzun kalınlaştığını fark etmiş olmalısınız. Bu nedenle eski kıyafetlerinizi dolabınıza kaldırmanın vakti geldi. Daha bol ve daha salaş kıyafetler rahatlık açısından daha iyi olacaktır. Bunun dışında özellikle karın bölgenizi saran kıyafetlerin kendinizi daha iyi hissettirdiğini düşünebilirsiniz. Bu kıyafetlerin de kesinlikle dar olmamasına sadece karın bölgenizi sarıyor olmasına dikkat etmelisiniz.

Bu Hafta Bebeğiniz Ne Kadar Büyüyecek?

Bebeğinizin boyu artık 10 cm’ye ulaştı.

Bu Hafta Bebeğiniz Neler Yaşayacak?

Bu hafta bebeğinizin kolları uzamaya başlayacak. Ayrıca, bebeğinizin vücudu da daha orantılı bir hale gelecektir. Bunun dışında da bebeğinizin karaciğeri safra üretmeye başlayacaktır. Aynı şekilde dalak da kırmızı kan hücreler için üretimi başlatmış olacaktır.

Bebeğinizin beyin gelişimi hızlı bir şekilde devam ederken, bu hafta öğrenmiş olacağı yeni bir davranışı da bulunmaktadır. Bu davranış kaşlarını kaldırma ve kaşlarını çatma şeklinde belirtilebilir. Hatta bebeğiniz parmağını emmeye başlamış bile olabilir. Bunun dışında da hamileliğin ikinci periyoduna başladığınız için düşük yapma tehlikeniz tamamen azalmıştır. Bebeğiniz için kritik olan tüm gelişim neredeyse tamamlanmıştır.

Hamileliğinizin Daha Rahat Geçmesi İçin Bu Hafta Planlamanız Gerekenler

Eğer kendinizi karamsar, duygusuz ya da aşırı heyecanlı, sinirli ve benzeri duygularda hissediyorsanız paniğe kapılmamalısınız. Bunun sebebi tamamen hormonlarınızın çalışma şekli ile alakalıdır. Bu nedenle negatif duyguları üzerinizden atmak için kendinize farklı hobiler edinebilirsiniz. “İyi bir anne olacak mıyım? Maddi durumumuz ona bakmamız için yeterli olacak mı?, Bebeğim sağlıklı mı?, Bebeğimi sağlıklı bir şekilde karşılayabilecek miyim?” şeklindeki sorular her hamile kadının kendine sorduğu sorulardandır. Bu nedenle paniğe kapılmamalı ve pozitif olmaya çalışılmalıdır.

Hamileliğinizin Daha Rahat Geçmesi İçin Bu Hafta Yapabilecekleriniz

Hayatınız boyunca ilk defa gördüğünüz benler ile karşılaşabilirsiniz veya var olan benlerinizin hamile kaldıktan sonra farklı şekillere dönüştüğünü düşünebilirsiniz. Bu benler tamamen gebelikle alakalıdır. Fakat rengi ile alakalı farklılıklar gözlüyorsanız kesinlikle doktora başvurmanızda fayda olacaktır.

Eşiniz Bu Hafta Neler Yapabilir

Eğer başka çocuklarınız varsa bu hafta tüm ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Örneğin, onlarla oyun oynayabilir, kitap okuma görevini üstlenebilirsiniz.