Hamilelikte 13.Hafta

Hamilelikte 13.Hafta, Hamileliğin 13.Haftasında Sizi Neler Bekliyor? Bu Hafta Bebeğiniz Neler Yaşayacak? Daha Fazlası kadın.com'da

Tebrikler! Hamilelikteki üç ayınızı geride bıraktınız. Bu hamileliğinizin ilk periyodunu da tamamladığınız anlamına gelmektedir.Peki hamileliğinizin 13.haftası sizi neler bekliyor?

Hamileliğinizin 13.Haftasında Neler Yaşayacaksınız?

Göğüslerinizde, karın ve kalça bölgelerinizde gerilmeler, hafif çatlamalar meydana gelmeye başlayabilir. Bu nedenle vücudunuzu saran sıkı bir şekilde üzerinize oturan kıyafetleri giymekten kaçınmalısınız. Mide yanmanızda artış gözlenebilecektir. Yalnız ters orantılı şeklinde sabah bulantılarınız da son bulmaya yakındır. Göğüsleriniz süt üretimi için çoktan harekete geçmeye başlamıştır. Bu nedenle göğüslerinizde farklılıklar sezebilirsiniz. Bu durum başladığı andan itibaren vücudunuzun her bir noktasına masaj yapmanız ya da yaptırmanız faydanıza olacaktır. Özellikle göğüslerinizi sıklıkla ovmanız süt üretimi için daha elverişli hale gelecektir.

Bu Hafta Bebeğiniz Neler Yaşayacak?

Bebeğiniz amniyon sıvısı içerisinde yer aldığından aslında dışarıdan gelebilecek herhangi bir virüs ya da mikroplara karşı kendini korumaya aldığını bilmelisiniz. Bu nedenle hamilelik sürecinde çiftlerin cinsel birliktelik isteklerini gerçekleştirmelerinde herhangi bir sıkıntı yoktur. Yalnız bazı istisnai durumlarda çiftlerin ilişkiye girmeleri oldukça tehlikelidir. Bu durumlar;

  • Daha önce düşük yaşamış, erken doğum yapılmışsa,
  • Açıklanamayan vajinal kanamalar yaşanmışsa,
  • Düşük yerleşimli plasentaya sahipse,
  • Cinsel yolla bulaşabilecek herhangi bir hastalığın varlığı söz konusu ise cinsel birliktelikten uzak durulması daha sağlıklı olacaktır.

Hamileliğinizin Daha Rahat Geçmesi İçin Bu Hafta Yapabilecekleriniz

Kilo kontrolü sağlamak adına diyetisyen ile sürekli iletişim halinde olmanız önerilmektedir. Vücudunuzda daha az çatlak, daha az leke olmasını istiyorsanız bir anda değil düzenli şekilde kilo almanız gerecektir. Bir anda kilo almanız, doğum sonrasında zorluk çekmenize ve hızlı bir şekilde kilo verememenize neden olacaktır.

E vitamini kullanmanız da bu hafta önerilerimiz arasındadır. Egzersiz yapıyor olmanız vücudunuzdaki gerginliği ve kırışıklıkları azaltacaktır. Hamilelikte oluşan lekeler doğumdan sonra yok olacaktır. Bunun için acele etmenize gerek yoktur. Ciltteki lekeler, deri altından oluştuğu için kullanacağız kremler direkt olarak kana emilir ve bebeğe geçer. Bu nedenle tehlikeli olabilir.

Eşiniz Bu Hafta Neler Yapmalıdır?

Erkekler ;

Bu hafta eşinizin arabası için bakımı üstlenebilirsiniz! Bu onunla ilgilendiğinizi gösterecektir. Ayrıca, onunla hamile giyimi üzerine alışverişe çıkmanız da oldukça faydalı olacaktır!

 

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();