Hamilelikte 12.Hafta

Hamilelikte 12.Hafta, Bu Hafta Bebeğiniz Ne Kadar Büyüdü? Hamileliğinizin Daha Rahat Devam Edebilmesi İçin Yapmanız Gerekenler

Tebrikler! Hamileliğinizin 3. Ayını doldurmak üzeresiniz. Hamileliğinizin 12.haftası  itibari ile sabah bulantılarınız azalacak ve belki tamamen yok olacak. Bunun dışında bu hafta neler yaşayacaksınız? Cevabı, sizler için yazımızın devamında olacak.

Hamileliğinizin 12.Haftasında Neler Yaşayacaksınız?

Rahminiz büyümeye devam ediyor ve doktorunuz bunu artık alt karın bölgenizde hissediyor. Bu da karın bölgenizin büyüdüğü anlamına geliyor. Bu nedenle artık hamile kıyafetlerine yönelmeniz daha doğru olacaktır. Zaten eski kıyafetlerinizin bel, karın ve kalça bölgelerinizi rahatsız ettiğini de fark edebileceksiniz. Hem bebek sağlığı için hem de vücudunuzun sağlığı için vücut ölçülerinize uygun kıyafetler giymeyi tercih etmenizde fayda vardır.

Cildinizde kararmalar başlayacaktır. Yüz bölgesinde lekelenmeler yaşayabilirsiniz. Bu lekeler doğumdan hemen sonra yok olacak ve renk eşitlenmesi doğumdan sonra başlayacaktır. Bu lekelerin cilt sağlığına herhangi bir zararı yoktur ve geçicidir.

Bu Hafta Bebeğiniz İçin Neler Değişecek?

Bu hafta bebeğinizin bağırsakları hızlı bir şekilde büyüyerek kordonuna bağlanacaktır. Bu da bebeğiniz için sindirim organlarının gelişmesini sağlaması anlamına gelir. Bunun dışında gözleri artık ultrasonda daha net belli olacaktır ve gözlerini açıp kapatmaya başlayacaktır. Ayrıca, bebeğinizin sinir sistemi de gelişimini sürdürüyor. Doğumdan sonra öğrenilmiş refleks olarak karşınıza çıkan emme fonksiyonu da anne karnında bu haftalarda başlamış yeni bir gelişmedir.

Bu Hafta Bebeğiniz Ne Kadar Büyüdü?

Artık baş ile ayaklar arasındaki net uzunluğun 8 cm olması beklenmektedir. Bunun dışında bebeğinizin ağırlık ortalaması 28 gram şeklindedir.

Bu Hafta Planlarınıza Neleri Dahil Etmelisiniz?

Hamileliklerde alınacak kilo bir anda değil, düzenli şekilde alınmalıdır. Bu nedenle aşırı yağlı ya da karbonhidrat içeren besinleri tüketmek yerine, vücudun ve bebeğin ihtiyaç duyabileceği besinleri tüketmek daha doğru olacaktır. Düzenli ve sağlıklı beslenmek için de önemli haftalar olduğunu belirtmek gerekir. Bebek gelişimini annenin tükettiği besinler çerçevesinde gerçekleştirdiği için anne adayları bu konuya dikkat etmelidir. Gece atıştırmalıkları, hamburgerler, tatlılar ve yağlı gıdalar hamile kadınlar için uygun değildir.

Hamileliğinizin Daha Rahat Devam Edebilmesi İçin Bu Hafta Yapabilecekleriniz

Bu hafta itibari ile kegel egzersizlerine başlamanız önerilmektedir. Bu egzersizler vajinal kaslarınızın gerginleşmesi ve rahat bir doğum anı geçirmek için ilk yatırımlardandır. İdrar yaparken tutma ve bırakma şeklinde yapılır.

Eşiniz Bu Hafta Neler Yapmalıdır?

Erkekler için:

Eşinizin artık daha hızlı yorulması, kendine bakmakta güçlük çekmesi nedeni ile ona masaj yapmanız, kendine baktığını belli eden konuşmalar yapmanız kesinlikle çok yerinde olacaktır. Bu sayede hamileliklerinin kendileri için kötü geçmediğini düşüneceklerdir.