Hamilelikte 11.Hafta

Hamileliğin 11.Haftası, Bu Hafta Bebeğinizde Yaşanacak Değişimler Nelerdir? Eşiniz Bu Hafta Neler Yapmalıdır?

Hamileliğinizde 3. Ayınızı doldurmak için son bir haftanız kaldı! Hamileliğin 11.haftası yine pek çok değişim sizi ve bebeğinizi bekliyor olacak.

Hamileliğinizin 11.Haftasında Vücudunuzda Meydana Gelen Değişiklikler

Karnınızın belirginleşmesi için bir süre daha beklemeniz gerekse de, vücudunuzun şekil değiştirdiğini kendiniz daha iyi fark edebileceksiniz. Karın bölgeniz henüz dışarıdan fark edilebilecek kadar büyümedi. Bunun için bir süre daha beklemeniz gerekecek. Bu hafta vücudunuzda ekstra bir kıllanma, hızlı tırnak uzaması, saçların uzaması ya da beyazlaması, tırnaklarda farklılıklar gözlenebilir. Gebelik döneminde bu farklılıklar normal olarak kabul edilir. Bu durum genel olarak hormonal değişimlerle alakalıdır.

Bu Hafta Bebeğinizde Yaşanacak Değişimler Nelerdir?

Hamileliğinizin 11. Haftası itibari ile artık bebeğinizin tüm parmakları birbirinden ayrılmış durumda ve hala baş bölgesi tüm vücudunun yarısını oluşturuyor. Bunun dışında bebeğinizin cildi ve derisi hala şeffaf olsa da, kemikleri güçlü bir şekilde sertleşmeye devam ediyor. Bu hafta itibari ile bebeğinizin cinsel organı da şekillenmeye başlıyor ve siz önümüzdeki haftalarda bebeğinizin cinsiyetini öğrenebileceksiniz. Bebeğinizin hareketlerini hissetmek için çok erken olsa da, bebeğinizin anne karnında bu hafta da çok aktif olduğunu unutmayın.

Bebeğiniz Bu Hafta Ne Kadar Büyüyecek?

Bu hafta sonunda bebeğinizin muhtemel uzunluğu 6.35 cm olması beklenirken, 14 gram ağırlığına da ulaşması gerekir.

Bu Hafta Planlarınız Arasında Neler Olmalıdır?

Hamileliğin ilk haftalarında kendini gösteren sabah bulantıları nedeniyle kilo vermiş olabilirsiniz. Bu konuda endişelenmeniz gereken bir durum yoktur. Pek çok hamileliklerde kadınlar, ilk üç ay kadar sürede 1-2 kg alabilirler.

Hekimlerin çoğu kadınlara, hamileliklerinin sonunda yaklaşık olarak 13 kg almış olmanın daha doğru olacağını belirmektedir. Bu rakam her kadın için aynı olmasa da, ideal kiloda hamile kalmış her kadın için doğru şeklinde nitelendirilmesi mümkündür.

Hamileliğinizin Daha Rahat Devam Edebilmesi İçin Bu Hafta Bilmeniz Gerekenler

Eğer seyahat etmek istiyorsanız ve hamile oluşunuz sizi korkutuyorsa, hekiminize danışarak bu konu hakkında bilgi almalısınız. İstenilen şekilde devam eden gebeliklerde, seyahat etmenin sakıncası yoktur. Sadece, sabah seyahatlerinde sabah bulantınızın olabileceğini unutmamanız gerekir. Bunun dışında hamileliğinizin son aylarında dolaşmanız daha da zorlaştığında seyahat etmenin de zorlaşacağı bilinmelidir.

Eşiniz Bu Hafta Neler Yapmalıdır?

Hamilelik, annelik ve babalık üzerine birlikte kitap okuyabilirsiniz. Bu sayede birbirinizin heyecanlarına, korkularına ve endişelerine ortak olabilirsiniz. Bu durum kadınlar için de olumlu şekilde algılanacaktır.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();