Hamilelikte 10.Hafta

Hamilelikte 10.Hafta, Hamileliğin 10.Haftası Vücudunuzda Meydana Gelen Değişimler, Eşinizle Birlikte Yapabileceğiniz Egzersizler.

Tebrikler! Hamileliğinizin 10.haftasına geldiniz. Hamileliğinizin 10.haftası içinde sizi ve bebeğinizi bekleyen değişiklikler neler olacak? Bu sorunun cevabı yazımızın devamında sizlerle olacak.

Hamileliğinizin 10.Haftasında Vücudunuzda Meydana Gelen Değişimler 

Karnınızda taşıdığınız bebeğiniz gelişmeye devam ettikçe, rahminiz de genişlemeye devam edecek fakat henüz karnınız tamamen belirginleşmeye başlamadı. Bazı hamileliklerde anne adayları hamile oldukları fikrini çok çabuk benimseyemezler. Bu nedenle böyle sıkıntılar yaşıyorsanız muhakkak doktorunuza içinde bulunduğunuz durumu tarif etmeli ve yardım almalısınız.

Bebeğinizin Bu Hafta Yaşayacağı Değişimler Neler?

Bu hafta itibariyle bebeğinizin organları büyümeye devam edecek. Önceki haftalarda oluşmaya başlayan akciğer, böbrekler, karaciğer ve beyin işlevlerini yerine getirmeye başlayacak. Fakat gebelik sonlanana kadar bebeğin tüm organları ve uzuvları büyümeye, gelişmeye devam edecek. Bu hafta itibari ile bebeğinizin baş bölgesi tüm vücudunun yarısını oluşturmaktadır. Alın bölgesinde bebeğin beyninin gelişmeye devam etmesi için bir çıkıntı bulunmaktadır. Bu hafta yaşanması beklenen bir diğer detay ise bebeğin artık bacaklarını hareket ettirebilmesidir. Anne karnında içinde bulunduğu amniyon sıvısını sürekli yutmaya devam ettiğinden hareketlerinde de hızlı şekilde aktiflik görülebilecek.

Bebeğinizin Bu Haftaki Ağırlığı Ve Uzunluğu Ne Kadardır?

Yaklaşık olarak 5 cm’ye kadar ulaşan bebeğinizin 7 gr kadar da ağırlığı olması beklenmektedir.

Bu Hafta Planlarınıza Neleri Dahil Etmelisiniz?

Bu hafta bebeğinizin ilk ultrasonunu alabilirsiniz. Bu ultrason bebeğinizin net şekilde belli olduğu ilk görüntüsüdür. Bir sonraki ultrason tarihleriniz, hamileliğinizin 12 ve 16. Haftalarında olmalıdır.

Bu haftaki şikâyetlerinize çarpıntılar eklenebilir. Hekimlere göre “hızlanma” olarak adlandırılan bu çarpıntılar 13. Hafta itibari ile başlasa da bazı hamileliklerde daha erken görülebilmektedir. Eğer çarpıntılarınız başladıysa randevunuzda doktorunuzla paylaşmanız gereken önemli durumlar arasında bu bilgiyi de vermelisiniz.

Hamileliğinizin Daha İyi Ve Rahat Devam Edebilmesi İçin Yapabileceğiniz İpuçları

Hamilelikte anne adayına zarar vermeyecek türde sporlar önerilmektedir. Örneğin, yürüyüş ve yüzme bu anlamda yapabileceğiniz en doğru sporlardır ve bebek için de oldukça faydalıdır.

Eşinizle Birlikte Yapabileceğiniz Egzersizler

Kadınların hamilelik dönemlerinde eşleri ile vakit geçirmesi oldukça önemlidir. Bu hem motivasyon açısından hem de sağlık açısından doğru olmaktadır. Beraber yapabileceğiniz aktiviteler; yürüyüş, yüzme, golf ve tenis şeklinde belirtilebilir.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();