Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır ?

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır? Kaç çeşit hamilelik testi vardır? Hangi hamilelik testini yaptırmak daha etkilidir?

Hamile kalmak, istenmeyen bir gebeliğin haricinde kadının ve erkeğin en çok istediği, en mutlu olduğu olaydır. İyi de hamile kalıp kalmadığımızı nereden ve ne zaman anlayacağız? Hamilelik testi ne zaman yapılır ve bize ne kadar güvenilir sonuçlar verecektir?

Hamilelik testiyle ilgili bir çok yöntem var. Evde uygulanacak yöntemin haricinde en güvenilir yöntem doktorumuza danışmak olacaktır. Gene de her testin doğru sonuç verebilmesi için geçmesi gereken belli süreler söz konusu.

Herşeyden önce hamilelik şüphesi olduğunda ilişkiden sonra en az 14 gün geçmesi gerekmektedir. Bu süre içinde regl düzeninizde de bir gecikme oluştu ise hamilelik testi yapabilirsiniz. Hem idrarınızda hem kanda HCG adı verilen hormon seviyesi eğer hamile iseniz bu dönem içinde yükselecektir.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır, Yöntemleri Nelerdir?

Hamilelik testi için genelde 3 yöntem kullanılır;

  • Bunlardan bir tanesi evde yapılan ve eczanelerden alınan gebelik testleridir. Bu testi yapmak çok kolaydır. Üzerinde pencereler olan çubuk halinde bir test tüpü olarak hazır satılmaktadır. Tek yapmanız gereken testi başlatmak için çubuğun üzerinde bulunan test yerine idrarınızı yapıp testi kapatarak belirtilen süre kadar beklemektir. Bu sürenin sonunda eğer pencerede çift çizgi belirdiyse hamilesiniz demektir. Eğer tek çizgi varsa hamile değilsinizdir. Çift çizgi silik ise yeni bir hamilelik olabilir ve bir hafta içinde tekrarlanmalıdır. Eğer hiç çizgi görülmüyorsa ise testi yanlış uygulamışsınız demektir. Gene de evde yapılan testler çok güvenilir değildir. Çünkü her kadının hormon seviyesi birbirinden farklıdır.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır ?

  • Laboratuarda ya da doktorunuzda kan testi yaptırmak en güvenlisi olacaktır. Çünkü hamile olduğunuzu belirleyen HCG hormonu idrardan önce kanda daha belirgin olacaktır.

Hamile kalındıktan 4 ila 6 gün içerisinde artış gösteren HCG hormonunun kanda tespit edilmesi çok daha etkin bir yöntemdir. Kan testleri gittiğiniz tıp kuruluşunun yoğunluğuna göre birkaç saat içinde ya da bir sonraki gün elinize geçecektir. Testin sonucunda eğer kandaki HCG oranı 20’nin altında ise birkaç gün sonra yeniden test yaptırmanız gerekebilir. Eğer 20’nin üzerinde ise kesinlikle hamilesiniz demektir.

  • Son yöntem ise ultrason ile hamileliği belirlemektir. Kan testiniz hamile olduğunu gösterse bile ultrasonda bebeğinizin kalp atışları da dinleyerek tam bir kesinliğe ulaşmış olursunuz.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır ?

Hamilelik testlerinin yapılması için mutlaka regl döneminizin bir süre geçmesi gerekir. Arada gelebilecek leke tarzında kanamalar regl değil hamilelikten kaynaklanan kanamalar da olabilir. Eğer yemek yeme düzeniniz değişti ise, sürekli idrara çıkıyorsanız, mide bulantısı, baş dönmesi, sürekli uyku hali ve yorgunluk hissi varsa, hassas ve kırılgan iseniz, ruh haliniz sürekli değişiyorsa ve tabi ki en önemlisi regl döneminiz gecikti ise mutlaka hamilelik testi yaptırmalısınız.

 

 

 

 

No more pages to load

No more pages to load