Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Hamile kalındığı andan itibaren yaşanan bazı belirtiler bulunmaktadır. Gebelikle ilgili merak ettikleriniz yazımızın devamında.

Kadınların hamile kaldıkları andan itibaren yaşadıkları bazı belirtiler bulunmaktadır. Bu belirtiler kadınlara hamile kaldıklarını bilmedikleri zamanlardan önce, hamilelik belirtileri olarak adlandırılmaktadır. Kadınların hamile kaldıklarını ilk zamanlardan itibaren anlayabilmeleri için bazı çok net belirtiler bulunmaktadır ve bu belirtiler doğrultusunda yaşama yön vermek, doktora görünmek, test yapmak daha sağlıklı olacaktır.

Hamilelik Belirtileri Hakkında Tüm Detaylar

Belirti 1: Adet gecikmesi çoğu zaman kadınların akıllarına hamilelik işaretlerini getirir. Belli bir nedenden dolayı gecikme yaşanmıyorsa, büyük ihtimalle gebelik nedeni ile adet gecikmesi yaşanıyordur.

Aylık regl periyodu gecikmiş veya görülen lekelenme sadece iki gün gibi kısa bir süre devam etmiş ise, büyük ihtimalle gelen kan embriyonun rahime yerleşmek için anneye gösterdiği kandır. Regl kanı kadar koyu olmayan lekelenmeler, hamileliğin ilk bir haftasında sıklıkla görülebilir. Fakat bu kanamayı görmeyen kadınlar da çoğunluktadır.

Hamilelik Belirtileri

Belirti 2: Vücudun diğer zamanlara göre daha sıcak olması ve bir süredir üşüme gibi bir problem yaşamama durumlarında da hamileliğin belirtileri gözleniyor olabilir.

Normal yaşantıda seyir eden belli bir vücut sıcaklığı bulunmaktadır. Bu sıcaklık, belli dönemlerde artış belli dönemlerde de azalma gösterir. Sıcaklığın artış gösterdiği dönemlerde vücutta bazı değişiklikler gözlenir. Örneğin; ekstra hassasiyet, aşırı yorgunluk, vücut sıcaklığının verdiği bunalma hissi gibi değişiklikler tam olarak gebelik dönemlerinde rastlanan durumlardandır.

Belirti 3: Ani duygu değişiklikleri, hamilelikte sıklıkla yaşanan belirtilerdendir.

Hamile kadınların duygu değişimlerini ne kadar hızlı yaşadıkları bilinen bir gerçektir. Bir anda ağlayabilir bir anda gülebilirler. Olaylara bakış açıları daha duygusaldır ve bazen bu durumdan kendileri de fazlaca rahatsızlık duyabilirler. Böyle durumlarda önemli olan yaşanan değişimin farkında olma ve bu durumun nedenlerini araştırarak doğru verilere ulaşmaktadır. Hamilelikte duygu değişimleri en net belirtiler arasındadır.

İştah Açılması Önemli Belirtilerdendir

Belirti 4: İştahın açılması ve anlamsız şekilde kilo alma gibi durumlar hamilelikte yaşanan iştah açılması türündeki belirtilerdendir.

Daha önce asla yenilmeyen fakat bir anda kadınların canlarının istediği ve yemek mecburiyetindeymiş gibi hissettiği yemekler olabilir. Bu yemekler çoğu zaman kanda azalan şeker ya da bu tür maddeler sebebi ile istenir. Eğer daha önce yenilmediği halde büyük bir iştahla yemek yeniyorsa, hamilelikte yaşanan iştah açılması belirtisi olarak değerlendirilebilir.

Hamilelik Belirtileri

Belirti 5: Çok sevilen yiyecek ya da içeceklerden bir anda tiksinilmesi veya bu gıdalara karşı mide bulantısı yaşanması hamilelikte iştah açılması gibi sıradan bir belirti olarak sıralanabilir.

İştahın kapanması, iştahın açılması kadar oldukça normal bir belirtidir. Hamilelik sürecinde hiç yenmeyen yiyecekler nasıl çok sevilerek yeniyorsa, çok sevilen yiyeceklerden de bir anda tiksinmenin ve sıklıkla mide bulantısı yaşamanın normal olduğu belirtilebilir.

Belirti 6: Baş dönmesinin sadece aniden ayağa kalkıldığında görülmemesi, günlük yaşamda da sık sık baş dönmelerinin yaşanması hamilelik sürecinin belirtileri arasındadır.

Yorgunluk bazlı olmamakla birlikte gebelikte baş dönme problemlerinin yaşanması vücutta ani şekilde değişen değerlerle alakalıdır. Gebelik dışında baş dönmeleri de bu yönde meydana gelebilir. Fakat gebelik dönemlerinde kan değerleri ani şekilde düşebilir ya da yükselme gösterebilir. Bu anlamda da yapılacak gebelik testinin daha doğru sonuçlar verebileceği düşünülebilir.

No more pages to load

No more pages to load