Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Belirtileri Nelerdir ? Ev ortamında kadınların hamile olup olmadığını anlamaları için bazı yöntemler var.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Çiftler arası cinsel birliktelik sonucu sürekli hamilelik riski bulunmaktadır. Çoğu zaman kadınların veya erkeklerin korunması, hamilelik için engel teşkil etmez. Bu anlamda planlı veya ani hamilelikler yaşanabilir. Eğer planlı bir hamilelik süreci yaşamak isteniyorsa, hamilelik belirtileri içinde ilk olarak regl kanamalarının görülmemesi ile başladığı biliniyordur. Fakat ani hamileliklerde, regl kanamasından kesilmek kadın hastalığı olarak görülebilir ve bu anlamda doktora başvuruda bulunulabilir. Ev ortamında kadınların hamile olup olmadığını anlamaları için bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler sayesinde de kadınlar doktora gitmeden veya test yaptırmadan önce hamile olup olmadıklarını anlayabilirler.

Belirti 1: Mide bulantıları kendini ilk aylarda gösterebilir.

Mide bulantılarınızı görmezden gelmek ya da yediğiniz bir şeyin midenize dokunmuş olabileceğini düşünmek yerine, eşinizle en son ne zaman cinsel birliktelik yaşadığınızı korunup korunmadığınızı düşünmenizde fayda olacaktır. Eğer regl döneminize yaklaştıysanız ve karın ağrısı gibi regl belirtileri yaşamıyorsanız, üstüne mide bulantılarınız arttıysa hamile olabileceğinizi unutmayın.

Hamilelik Belirtileri

Belirti 2: Regl döneminizin 2 gün sürdüğünü ve çok az kan gördüğünüzü düşünüp periyodunuzu geçiştirmeyin. Çünkü muhtemelen embriyonun rahiminize yerleşme sürecinde olan lekelenme kısmını yaşadınız.

Hamileliğin ilk günleri eğer regl döneminize yakın bir sürede ise ve kan görmüşseniz, bu kanın lekelenme olduğunu unutmayın. Genel olarak 2 gün süren kan renginden daha açık ve daha az miktarda gelen bir lekelenme hamileliğin en büyük belirtileri arasında sayılabilir.

Belirti 3: Göğüslerde görülen hassasiyet ve kendinizin dahi dokunmak istememesi, gebelik hassasiyetlerinden sayılabilir.

Genel olarak gebe kaldığınız ilk iki hafta içerisinde anlamsız bir şekilde göğüslerinizde hassasiyet yaşayabilirsiniz. Daha önce regl döneminizde yaşanan göğüslerin dolu olması veya regl sürecinde göğüslerin acıması durumundan farklı olarak özellikle göğüs uçlarınıza dokunamayacak kadar acı çekebilirsiniz. Bu durumda hamilelik belirtileri arasındadır.

Cinsel İsteksizlik de Bir Hamilelik Belirtisidir

Belirti 4: Herhangi bir ilaç kullanmadığınız halde cinsel birlikteliklerden kaçınma, cinsen isteksizlik veya zevk alamama gibi durumlar da hamileliğin başlangıcında sıklıkla görülür.

Bir anda cinsel hayatınızda problemler yaşayabilirsiniz. Eşinizle hiçbir probleminiz olmadığı halde onun isteklerine cevap veremeyebilirsiniz. Bu süreç genelde geçicidir ve bebeğin anne karnına yerleşme döneminde görülür. Böyle bir isteksizlik yaşarsanız, test yaptırmayı ihmal etmeyin.

Belirti 5: Bir anda önceki günlere göre aşırı yorgunluk hissetme, sık sık idrara çıkma ve baş ağrısı muhtemel bir gebeliğin başladığını gösterebilir.

Yoğun bir iş hayatınız varsa ve normalden daha fazla yorulmaya başladığınızı fark ediyorsanız, vücudunuzu biriyle paylaştığınızı anlamayabilirsiniz.

Hamilelik Belirtileri

Henüz mercimek tanesi kadar olan bebeğinizin sizi bu denli yorduğuna ihtimal verememiş olsanız da hamileliğin ilk sürecinde yavaş yavaş aşırı yorgunluk başlayacaktır. Sık sık idrara çıkmanız da muhtemel hamilelik belirtilerindendir. Farklı bir rahatsızlık yaşadığınızı düşünüp doktora gittiğinizde hamile olduğunuz haberi ile karşılaşabilirsiniz.

Belirti 6: Önceki zamanlarda hiçbir şekilde hayatınızda olmayan, fakat bir anda kokulara ve gürültülere karşı aşırı hassasiyet kazanmanız da karnınıza yerleşmeye çalışan mercimek tanesi büyüklüğündeki embriyonun size yaşattıkları belirtilerden olabilir.

Bu belirtide çoğunlukla kolonya, deterjan ve aşırı gürültülerden rahatsızlık hissedebilirsiniz. Daha önce midenizi bulandırmayan şeylerin teker teker gözünüzde iğrençlik kazanması muhtemeldir. Her hamilelikte yaşanması kesin olmayan fakat çoğu hamileliklerde yaşanan mide bulantıları da akla her zaman gebeliği getirecektir.

No more pages to load

No more pages to load