Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalı

Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalı? Hamile kalmak için ne sıklıkla cinsel ilişkiye girmek lazım, hangi pozisyonlar daha uygundur?

Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalı

Her kadının hayalidir hamile kalmak ve bir bebek büyütebilmek. Ancak günümüz dünyasının  yoğun temposunda , özellikle çalışan kadınların en büyük problemi çocuk hayallerini gerçekleştirmeye vakit bulamaması ve geçen zamanın biyolojik saatlerine karşı bir savaş halinde olmasıdır. Hamile kalmanın da tamamen şans meselesi olması, çiftlerin onlarca denemeden başarısız olarak pes etme noktasına gelmesi de işleri çıkmaza sokan sebeplerden sadece birkaçıdır. Tam da bu noktada Fertijin Kadın Sağlığı Merkezi’nin Direktörü Op. Dr. Seval Taşdemir, doğurganlık için kadın ve erkeğin dikkat etmesi gerekenleri açıkladı. Soru ve cevaplarla hamile kalmak için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Tüm detaylarıyla yazımızda...

Çiftlerin her gün ilişkiye girmesi hamile kalma şansını arttırır mı?

Bilinenin aksine çok sık ilişkiye girildiği taktirdiği zaman meninin hacmi ve sperm sayısı azalır.

Peki bu durumda sekse çok ara vermek spermleri güçlendirir mi?

Çok ara vermek de sorun yaratır. İki hafta hiç ilişkiye girmedikten sonra gerçekleşen ilişkide, çıkan sperm sayıları yüksek olsa bile hareketlilik düşer.

Ayın hangi dönemleri çiftler için şans artıyor?

28 günde bir adet gören kadında 14. gün yumurtlama günü olarak bilinir. Dolayısıyla 10. günden itibaren gün aşırı ilişki olması, hamilelik şansını en çok artıran tempodur.

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere önerilen pozisyonlar var mıdır? Varsa bu pozisyonlar nelerdir?

Bir kere kadının rahminin pozisyonu oldukça önemlidir. Kadının üstte olduğu pozisyonda hamile kalmak daha zordur. Hamilelik isteniyorsa spermlerin doğrudan rahme ulaşabilmesi için kadının kalçasını yüksekte olması gerekebilir. Bu pozisyonu yaratabilmek için kalçasının altına  yastık koyması bile önerilebilir.

Hamile Kalmak icin Ne Yapmali2

Doğurganlığı artıran yiyecekler var mıdır?

Kesinlikle organik gıdaları tavsiye ediyorum. Yenilecek gıdalar iyi yıkanmalı ve kesinlikle sigaradan uzak kalınmalıdır. Çünkü günde bir paket sigara içenlerin menopozu üç yıl erkene çekiliyor, iki paket içenlerin ise yaklaşık beş yıl.

Kadın ve erkeğin ilişki öncesi yapmaması gereken birtakım şeyler var mı?

Çok sıcak banyo sperm üretimini azaltır. Çünkü testis ısıya fazlasıyla hassastır. Özellikle sperm sayısı sınırda olan kişilerde zararlıdır.

Pregnant belly

Çocuk isteyen çiftler ne sıklıkta ilişkiye girmeli?

Hamilelik için çiftlere haftada iki üç kere ilişkide bulunmalarını öneririz. Ama asla bir sınırlandırma da getiremeyiz, ilişki spontane gelişmelidir. Sonuçta ilişki sıklığı anne-baba olma şansını büyük ölçüde etkilemez.

Çiftler her gün ilişkiye girerlerse ne olur?

Hiçbir şey olmaz. Köylerde her gün ilişkiye giriyorlar, sağlıklı çocukları oluyor. Günlük ilişkiler her zaman sperm sayısını düşürmez.

Sekse çok ara vermek spermleri güçlendirir mi?

Günü geliyor çok ender, hatta yılda bir kez ilişkiyle bile insanlar çocuk sahibi olabiliyorlar.

Ayın hangi dönemleri çiftler için şans artıyor?

Sperm, kadının genital organlarında bir süre yaşar. 14. gün en riskli gün olarak söylense de bazen 20. günlere kadar gebelik riski sürer. Bu nedenle takvim metodu hiçbir zaman doğum kontrol yöntemi olarak işe yaramaz. Bu metodu kullananlar kazaya kurban giderler.

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere önerilen pozisyonlar oluyor mu?

Pozisyonlar da çok önemli değildir. Yalnızca ilişkiden sonra bizim toplumumuzda vajinal duş çok yaygın, bunu önermiyoruz. Enfeksiyona davetiye çıkarıyor.

Doğurganlığı artıran yiyecekler var mı?

Tek yönlü beslenmenin yumurtlama üzerinde kötü etkisi var. Vejetaryenlerde kısırlık oranı yüksektir. Hayvansal proteinlerden de alınması şart.

Kadın ve erkeğin ilişki öncesi yapmaması gereken birtakım şeyler var mı?

Alkolün spermler üzerinde toksit etkisi vardır. Vajinal duşu, özellikle hamilelik beklenen ilişkilerde önermiyoruz.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();