Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler

Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler? Hafızanızı daha da fazla güçlendirmek için doğal besinlerden yararlanacağınızı biliyor muydunuz? Tüm detaylar yazımızda...

Bir süredir unutkanlık yaşıyorsunuz ve bu sizi rahatsız eder boyuta geldiyse birazdan okuyacaklarınız sizi bu sıkıntınızdan kurtarabilir. Fakat her şeyden önce eğer unutkanlığınızın ciddi bir boyutta olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir doktora danışmanızda fayda olacaktır. Ütüyü fişten çekip çekmediğinizi hatırlayamıyorsanız ya da kapıyı kilitleyip kilitlemediğiniz sürekli aklınızı meşgul ediyorsa belki de yetersiz beslenme yüzünden hafıza zayıflığı yaşıyorsunuzdur. Bunu dert etmenize henüz gerek yok. Düzenli beslenerek ve hafızayı güçlendiren yiyecekler tüketerek bu sıkıntınızı azaltabilir hatta tamamen yok edebilirsiniz.

Hafızayı Güçlendiren Besinler Hangileridir?

 • Yumurta; hafıza için oldukça yararlı olan yumurta çok yenildiğinde alerji gibi rahatsızlıklara sebebiyet verebileceğinden düzenli fakat çok sık olmamak kaydı ile tüketilmelidir.
 • Balık; omega 3 bakımından oldukça zengin olan balık mümkün olduğunca çok tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır. Haftada en az 2 kez tüketerek hafızanızı güçlendirmeniz mümkün olacaktır.
 • Brokoli; E vitamini açısından oldukça zengin olan brokoli ile düzenli tüketim sonucunda hafızanızı güçlendirmeniz mümkün olacaktır.

Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler

 

 • Kırmızılâhana; düzenli olarak tüketilen bu besin ile Alzheimer riski yüksek oranda azalacaktır.
 • Yaban mersini, çilek ve böğürtlen gibi kırmızı meyveler beyni koruyarak hafıza açısından güçlendirmeye yardımcı olacaktır.
 • Çikolata; bitter olmak şartıyla çikolata tüketimi hafızayı güçlendiren bir başka seçenek olarak listemizde yer alıyor. Tabii unutmamamız gereken bir şey varsa o da bu gibi ürünleri çok tüketmememiz gerektiğidir.

Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler

 • Süt ve süt ürünleri; kalsiyum ve protein deposu olan süt ve süt ürünleri ile odaklanma sorununuz ortadan kalkarken aynı zamanda hafızanızı da güçlendirmiş olacaksınız.
 • Su; vücudun en çok ihtiyaç duyduğu en temel yaşam kaynağı olan su her alanda olduğu gibi hafıza alanında da oldukça yardımcı bir özelliğe sahip.
 • Tam tahıllı gıdalar; esmer ekmek, esmer pirinç ve yulaf gibi tam tahıllı gıdalar konsantrasyon eksikliğine iyi gelen besinler arasındaki yerini alıyor.
 • Ceviz ve fındık; odaklanma açısından zorluk çekenler için günlük belirli miktarlarda tüketilen ceviz ve fındık oldukça iyileştirici özelliğe sahiptir.
 • Havuç; eğer ezber yapmayı gerektiren bir işte çalışıyorsanız ya da öğrenciyseniz bol bol havuç tüketerek beyin metabolizmanızı canlandırabilirsiniz. Özellikle sıvı yağlı havuç salatası tüketmeniz bu etkiye çok daha kolay sahip olmanızı sağlayacaktır.

Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler

 • Yeşil çay; düzenli olarak yeşil çay tüketmek, vücudunuzdaki kolesterol miktarını azaltarak beyin fonksiyonlarının korunmasına katkıda bulunur.

Eskiden hafıza zayıflığının yaş ile bağlantılı olduğu düşünülürdü. Oysa şimdi düzensiz beslenmenin beynimize verdiği hasarlar bilinmekte. İşte tam da bu sebepten dolayı siz de hayatınızda eksik bıraktığınız, tüketmediğiniz ya da düzenli tüketme ihtiyacı duymadığınız bu besinlerden ihtiyacınız olan kadarını vücudunuza alarak unutkanlık ve hafıza problemlerinizi ortadan kaldırabilirsiniz. Unutmayın ki unutkanlık ve hafıza güçlüğü önlem alınmadığı takdirde çok daha ciddi sorunlar yaratabilir. Güçlü hafızalar ile yarınlara iyi anılar biriktirmeniz dileğiyle.

 

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();