Güneş Yanığı Nasıl Geçer ?

Güneş Yanığı Nasıl Geçer ? Acı Dindirici İlaçlar, Vücudunuzun İç Ve Dış Su İhtiyacını Karşılayın, Hidrokortizon Merhem

Eğer beyaz bir tene sahipseniz yaz aylarının kâbusunuz olmaması için korunmaya herkesten çok daha fazla özen göstermeniz gerekiyor. Yüksek faktörlü güneş kremleri tercih ederek güneş yanıklarına karşı koruma sağlamanız mümkün olacaktır. Eğer bunu yapmak için çok geç kaldıysanız ve güneş yanığı olduysa ciltte rahatsız edici sonuçları şimdiden hissediyor olmalısınız. İleriki dönemlerde çok daha zarar veren sonuçlar ile karşılaşmak istemiyorsanız güneşe çıkmadan önce mutlaka gereken tedbirleri alarak cilt kanseri gibi ciddi hastalıklara yakalanma ihtimalinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

Eğer güneş yanıkları ile birlikte mide bulantısı, terleme ve baş dönmesi gibi etkiler de görülüyorsa mutlaka vakit kaybetmeden bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Güneş Yanığı Ve Tedavi Yöntemleri

Güneş yanığı olduğunda birçok farklı şekilde tedavi etmeniz mümkün olacaktır. Bu yanığın şiddetine bağlı olarak seçeceğiniz tedavi ile bir süre sonra cildiniz eski haline dönecektir.

Nemlendirmek

Güneş yanıkları cildinizin ciddi oranda kurumasına yol açacağından yanık bölgeyi güçlü nemlendiriciler ile nemlendirmek gerekiyor. Eğer güneş yanığı olan bölgede su toplaması ya da ciddi oranda hasar var ise asla nemlendirici sürmemelisiniz. Eğer güneş yanığı hafif düzeyde ise nemlendirici uygulamanız uygun olacaktır. Doğal aloe vera içeren krem ve losyonlar yanığın etkisini sakinleştirmek için yeterli olacaktır. Ayrıca mümkün olduğunca parfümsüz losyonları tercih etmelisiniz. Böylece cildinizin daha fazla tahriş olmasını önlemiş olursunuz.

Kalamin Losyonu

Kalamin losyonu güneş yağının ciltte oluşturduğu etkileri hafifletmede oldukça etkilidir. Düzenli olarak uygulanması gereken bu losyon her iki saatte bir tekrar sürülmelidir. Çünkü etkisi ne yazık ki çabuk geçer. Kalamin losyonu sürmeden önce soğuk bir duş alırsanız etkisinin çok daha fazla olduğunu göreceksiniz.

Hidrokortizon Merhem

Güneş Yanığı Nasıl Geçer ?

Daha ağır güneş yanıkları için kullanılabilecek bu merhem ile ciltteki acıyı ve şişkinliği dindirmeniz mümkün olacak. Fakat bu merhemi kullanırken geniş bir alana yayılmış güneş yanıklarında, cildin su toplayan durumlarında ve yüzde kullanmamaya özen göstermelisiniz. Bu merhemi sadece eczacınızın ve hekimin tavsiyesi ile kullanmalısınız.

Acı Dindirici İlaçlar

Böyle bir durumda her yolu denediniz ama acınız hala aynı tazeliğinde ise hekiminize danışarak ondan gereken ilaç isimlerini alabilirsiniz. Asla kafanıza göre bir ilaç kullanmamalısınız.

Vücudunuzun İç Ve Dış Su İhtiyacını Karşılayın

Güneş Yanığı Nasıl Geçer ?

Terleme ile ortaya çıkan sıvı yetersizliğine karşı bol su içerek mutlaka vücudunuzdaki kaybettiğiniz suyu yerine koymalısınız. Cildinizin yanan yerlerine ise soğuk su ile nazikçe müdahale ederek hem nemli kalmasını hem de oluşan sıcak basmasını önleyebilirsiniz.

Yoğurt Sürmeyin!

Her ne kadar halk arasında güneş yanıklarına iyi geldiği düşünülse de kanıtlanmış böyle bir bilgi bulunmamaktadır. Güneş yanığı olan yerleri rahatlatıcı özelliği olsa da kalıntılarının zor çıkması sebebi ile yoğurt güneş yanıklarında tercih edilmemesi gereken yöntemler arasında geliyor.