Gül Suyunun Cilde Kullanımı ve Faydaları

Gül suyu yüzyıllardır kullanılan bir güzellik iksiridir. Cildinizi nemlendirir, ışıltı verir, pH dengesini doğal olarak korur, gözenekleri sıkılaştırarak kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltır.

Gül suyu yüzyıllardır kullanılan bir güzellik iksiridir. Cildinizi nemlendirir, ışıltı verir, pH dengesini doğal olarak korur, gözenekleri sıkılaştırarak kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltır. Gül suyunun cilt için faydaları sadece bu kadarla kalmaz! Fakat önce saymakla bitmeyecek kadar faydası olan gül suyunun ne olduğuna ve nasıl elde edildiğine bakalım.

Gül Suyu Nedir, Nasıl Elde Edilir?

Gül suyu, su ve gül yapraklarından elde edilen bir bileşendir. Hoş kokusundan dolayı doğal bir parfüm olarak kullanılır. Fakat sadece bununla kalmaz, saf gül suyunun tıbbi kullanımlar da dahil olmak üzere birçok kullanım alanı vardır. 7. yüzyıla kadar İran ve Ortadoğu'nun diğer bölgelerinde tıbbi bir ürün olarak kullanılmıştır. Ayrıca Kuzey Amerika Kızılderili kabilelerinin, hastalıkları tedavi etmek için doğal gül suyu kullandığına dair bazı kanıtlar vardır.

Hangi Gül Suyu Yüze Sürülür?

Yatıştırıcı özelliklere sahip gül suyu tamamen doğal bir toniktir. Toniklerin cildin nem dengesini bozduğuna dair genel inanışın aksine, hakiki gül suyunu tonik olarak kullandığınızda, cildinizin pH dengesini doğal olarak korursunuz ve böyle bir sorunla karşılaşmazsınız. Bol miktarda antioksidan içeren gül suyunu yüzünüze sürdüğünüzde, tazelenmiş hisseder ve kalıcı gül aromasıyla ruh haliniz iyileştirebilirsiniz.

Gül Suyu Ne Zaman Bozulur?

Anti bakteriyel özelliklere sahip gül suyu, cildinizi nemlendirmeye yarayan doğal bir temizleyicidir. Gül suyunu yüz temizleyiciniz olarak kullanmak isterseniz, ürünü uygun şartlarda muhafaza etmeniz gerekir. Gül suyu, uygun şartlar altında muhafaza edilmediği takdirde çok çabuk bozulur. Bu yüzden uzun süreli bir kullanım planlıyorsanız, gül suyunun;  güneş ışığı, ısı ve hava gibi etmenlerle fazla temasını engellemeniz gerekir.

Gül Suyu Faydaları 

Gül suyu kullanmanın sayısız faydası vardır. Bu faydalar aşağıdakileri içerir:

1. Cilt tahrişini yatıştırır

Gül suyu, egzama ve rosacea gibi rahatsızlıkların neden olduğu tahrişi hafifletmeye yardımcı olabilecek güçlü anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. İçerisindeki antioksidanlar ciltteki hücreleri hasara karşı korur. Gül suyu ile birlikte doğal özden elde edilen gül yağı da kullanmak cilt tahrişini yatıştırmada yardımcı olur. Cildin genel kalitesini iyileştirirken ağrı ve iltihabı hafifletir.

2. Yaşlanma belirtilerini azaltır

Gül suyunun antibakteriyel özellikleri sivilce, cilt kızarıklığı ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olur. Gül suyu aynı zamanda çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltarak yaşlanmayı geciktirici bir ürün görevi görür.

3. Boğaz ağrısını giderir

Etkisini kanıtlamak için çok fazla bilim destekli kanıt olmamasına rağmen, gül suyu geleneksel olarak boğaz ağrılarını yatıştırmak için kullanılmıştır.

4. Enfeksiyonları önler ve tedavi eder

Gül suyu, güçlü antiseptik özelliklere sahip olduğundan, enfeksiyonları iyileştirmek için doğal ve tıbbi tedavilerde kullanılır.

5. Yaraları iyileştirir

Gül suyu antiseptik ve antibakteriyel özellikleri sayesinde kesiklerin, yanıkların ve hatta yara izlerinin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

6. Ruh halini iyileştirir

Gül suyu güçlü antidepresan ve anksiyete önleyici özelliklere sahiptir. Araştırmalar, gül yapraklarının özünün, merkezi sinir sistemini rahatlattığını bulmuştur.

7. Baş ağrısını dindirir

Gül suyunun stresi azaltıcı etkileri, baş ağrısı ve migren tedavisine de yardımcı olur. Gül suyu ve gül esansiyel yağı aromaterapide baş ağrılarını tedavi etmek için kullanılır.

8. Sindirim sorunlarını iyileştirir

Gül suyu içmek şişkinlik ve mide rahatsızlıklarını azaltmaya yardımcı olur. Safra akışını artırarak sindirimi iyileştirdiği bilinmektedir.

Siz de gül suyunun sayısız faydasından yararlanmak için en iyi gül suyuna ulaşmak isterseniz, gerekli araştırmaları yapın ve farklı mağazalardaki gül suyu fiyatlarını karşılaştırmayı unutmayın.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();