Genellikle Çiçek Olarak Bildiğimiz Gülün Üç Farklı Hali

Gül Suyu Nasıl Yapılır? Gül Suyu Şerbeti Nasıl Yapılır? Gül Suyunun Faydaları, Güneşte Gül Suyu Nasıl Yapılır?

Kokusu, tadı, faydalı suyu çokça beğenilen gül; oldukça da faydalı bir bitkidir. Genellikle, çiçek olarak daha çok vuku bulan gülün faydaları kadar tadı da güzeldir. Gül reçeli ve gül suyunun eklenebildiği tatlılar enfes lezzetlere sahiptir. Hazır olarak alınan gül suyu ile kişilerin evde kendilerinin hazırladığı gül suları arasında bazı farklılıklar vardır. Örneğin, hazır alınan gül sularının içerisinde her kapalı üründe olduğu gibi koruyucu katkı maddeleri vardır. Bu koruyucu maddeler çoğu zaman kimyasal bileşenli olduğu için de gül suyunun kullanım alanını daraltır. Bu yazıda, gül suyunun hazırlanışı ve inanılmaz faydaları ile evde gül suyu nasıl yapılır sorusu hakkında önemli bilgiler bulabilirsiniz

Gül Suyu Yapımı Tarifi

Öncelikle topladığınız güllerin yapraklarını ayıklamakla işe başlayabilirsiniz. Kesinlikle soğuk suyun içerisinde kaynatılmak üzere ateşe verdiğiniz gül yaprakları yaklaşık olarak 2 saat kadar sürede suyunu bırakacaktır. Gül suyu hazırlarken ilk aşamada kaynar su kullanmak gül yapraklarının direkt olarak solmasına ve rengini ya da suyunu bırakmasına engel olacaktır. Bu nedenle ilk aşamada soğuk su kullanmak daha sağlıklıdır. Bu arada gül suyu hazırlarken kullanılacak suyun saf su olmasına dikkat edilmelidir. Bu şekilde sağlıklı suların ya da toniklerin hazırlanmasında saf suların kullanılması gerekmektedir.

Gul-Suyu-Nasil-Yapilir 1

Kaynayan gül suyunun soğumaya bırakılması önemlidir. Direkt olarak gül yapraklarının süzülmesi ve gül suyunun oluşturulmasındansa, gül yapraklarının soğuyana dek suyun içerisinde kalması ve böylece tüm rengini, kokusunu ve suyunu bırakması doğru olacaktır. Soğuyan gül suyunu, isteğe bağlı olarak şişelere koyarak ya da tek bir şişe içerisinde muhafaza edebilirsiniz. Gül suyunu süzerek gül yapraklarını da ayırmanız gerekmektedir. Eğer gül yapraklarını ayırmadan koyarsanız, gül yapraklarının bir süre sonra çürüdüğünü dolayısı ile suyun kalitesini de düşürdüğünü hatta kullanılamaz hale getirdiğini görebilirsiniz. Bu bilgilerle hem evdeki malzemelerle gül suyu nasıl yapılır hem de evde doğal gül suyu nasıl yapılır sorusunun cevabı da bulunacaktır.

Gül Suyunun Faydaları

Gül suyunun faydaları olarak; cilde sürüldüğünde ferahlık kazandırdığı, yine bir mendil yardımı ile kaş üstlerine, boyun bölgesine ve gözaltlarına sürüldüğünde baş ağrısını giderdiği, sabahları gözaltlarına düzenli olarak uygulandığında mor halkaların yok olduğu, siyah noktaları ve kırışıklıkları iyileştirdiği sayılabilir. Doğal gül suyu yapımı, bu faydaları düşünüldüğünde önemlidir ve hazır gül sularının bu denli faydaları yoktur.

Cilt için; siyah noktaları yok etme, kırışıklık ve mor halkaları giderme gibi faydaları sayesinde ev yapımı gül suyu için piyasadaki pek çok tonikten daha işlevsel ve daha ucuz maliyetli olduğunu görebilirsiniz. Bu nedenle de akıllara direkt olarak gül suyu toniği nasıl yapılır? Sorusu gelecektir. Tamamen aynı tarifle yapımı sağlanabilen gül suyunun cilt için kullanımı isteniyorsa kesinlikle saf su kullanılması doğru olacaktır. İsteğe bağlı olarak toniğin içerisine gül yağı da ekleyebilirsiniz.

Gül Şerbeti Tarifi

Malzemeler

  • 7-10 Adet gül yaprağı
  • Her Gül yaprağı göre 7-10 bardak su
  • 1 Yemek kaşığı Limon suyu
  • Şeker

Yapılışı

Gül şerbetimizi yapmaya başlamadan önce kullandığımız güllerin yoğun kokulu güller olmasına dikkat edelim. Tencere içerisine önce gül yapraklarını ardından suyu ekliyoruz. Ardından orta ateşte ocağa alıp kaynatıyoruz. Karışımımız 10 dakika boyunca kaynadıktan sonra yoğun kırmızı bir renk alacaktır. Karışımımız, kaynamaya başladığı sırada limon suyunu ve şekerini ekleyip rengini almasını bekliyoruz. Şeker miktarını kendi damak tadınıza göre belirlemeniz daha sağlıklı ve sizin için daha lezzetli olacaktır. Karışımımız istediğimiz rengi aldığında 10 dakika kadar soğumaya bırakıp ardından üzeri bir tülbentle örtülmüş huni yardımı ile süzüp cam kavanoza koyup buzdolabında ya da serin bir noktada muhafaza ediyoruz. Servis ederken içerisine küçük buz küpleri ekleyerek servis edebiliriz. Afiyet ve şifa olsun!

Gül Reçeli Tarifi

gül reçeli

Malzemeler

  • 5 Su bardağı toz şeker
  • 2 Su bardağı su
  • 15 adet kırmızı gül yaprağı
  • Yarım limon suyu

BUNU DA GÖRMELİSİNİZ : Lavanta Suyu ve Mucizevi Faydaları

Yapılışı

Öncelikle gül yapraklarını ayıklayıp duru suda yıkayarak temizliyoruz. Ardından bir kap içerisinde şeker ve gül yapraklarını geceden gündüze bekletiyoruz. Bu şekilde gül yaprakları kendi suyunu salacaktır. Güllerimiz suyunu saldıktan sonra kabımızın içerisine malzeme listesindeki su kadar ekleyip kısık ateşte 15 dakika boyunca kaynamaya bırakıyoruz. Sonrasında limon suyunu ekleyip tekrar bir 15 dakika daha kaynatıyoruz. Karışımımızın rengi koyulaşınca altını kapatıp sıcak halde cam kavanoza aktarıyoruz. Kavanozumuzun kapağını sıkıca kapatıp ters çevirip soğumaya bırakıyoruz. Reçelimiz, hazır. Afiyet olsun!