Granola ile Sağlıklı Tarifler

Granola ile Sağlıklı Tarifler, Granola Nedir? Granola Nasıl Yapılır? Malzemeler, Granola İle Zayıflamak,Daha Fazlası Kadin.com'da

Ülkemizde özellikle son yıllarda yaygın olarak tüketilmeye başlanan granola, özellikle Amerika’da uzun yıllardır özellikle kahvaltılarda tüketilen bir besindir. Türk mutfağındaki kahvaltı kültürüne çok uygun olmasa da diyetisyenlerin de sıklıkla tavsite etmesi sonucunda yaygın bir hale gelmiştir. Tahıl ve kuru meyvelerin yanı sıra süt ya da yoğurt da ilave edilerek hazırlanabilen bir kahvaltılıktır. Granolanın içerisine ekleyeceğiniz şeyler çok çeşitlidir. Damak zevkinize farklı granola tarifleri yaratabilirsiniz. Fakat genelde granola; yulaf kepeği, bal, fındık, pirinç patlağının fırınlanmasıyla hazırlanır. Genellikle kuru meyvelerin ilave edilmesiyle tüketilir.

Pratik Granola Tarifi

Basit ve lezzetli bir granola tarifi verir isek, gereken malzemeler: iki su bardağı yulaf ezmesi, bir çay bardağı ceviz, üç yemek kaşığı kadar çiğ kaju, bir çay bardağı badem ve bir çay bardağı fındık, bir çay bardağı kuru üzüm(kuru üzümlerin çekirdeksiz olması gerekiyor), dört yemek kaşığı kadar bal, yarım su bardağı pekmez ve son olarak da bir çay kaşığı kadar tarçın gerekiyor. Burada granola yapımında kullanacağımız tüm kuru yemişlerin çiğ olması dikkat etmemiz gereken bir konu.

Öncelikle fındık içi, çiğ badem, ceviz içi, ve kaju bir buzdolabı poşetine doldurulur. Daha sonra tercihe göre bir çekiç yardımı ile ya da bir su bardağının alt kısmı kullanılarak iri parçalar halinde bırakılacak şekilde kırılır. Parçaladığımız kuruyemişler farklı bir kaba aktarılır. Bal, pekmez, yulaf ve tarçın ezilmiş haldeki kuruyemişlerin üzerine ilave edilerek karıştırılır. Bir fırın tepsisine yağlı kağıt serilir, yağlı kağıt üzerine hazırladığımız karışık ince bir tabaka halinde yayılır.

Granola ile Sağlıklı Tarifler

Önceden 180 derece ısıtılmış olan fırında 10 dakika boyunca pişirilir. Fırınlanan granola 10 dakikanın sonunda çıkartılara, bir tahta kaşık ya da spatula yardımıyla iyice karıştırılır ve sonrasnda tekrar fırına verilir. İkinci kez fırına koyulan granola beş dakika sonra çıkarılır. Tekrar çıkartılan tepsi, karıştırılır ve oda sıcaklığında dinlenmeye bırakılır. Dinelen granolanın üzerine kurum üzüm ve vişne kurusu ilave edilir. Granolamız hazır. Hazırladığınız granolayı bir kavanoza doldurarak saklayabilirsiniz. Artık kahvaltılarınızda tüketebileceğiniz bir kavanoz sağlıklı ve lezzetli granolanız var.

Servis ederken hazırladığımız granolanın içerisine iç kabak çekirdeği, kuru dut, kurutulmuş kayısı gibi kuru meyveler ekleyebilirsiniz. Süt ve yoğurt da granolaya ekleyebileceğiniz ürünler arasında. Granola ilk olarak 1890 yılında Amerika’da üretilmiştir. Diyet yapan kişilerin şekerli gıdalardan uzak durması gerekmektedir. Fakat tatlılardan uzak durmak diyet yapan kişilerin uymakta en çok zorlandığı kuraldır. Fakat granola çok sağlıklı bir besindir. Tatlı krizi yaşayan insanların da imdadına yetişmektedir. Bunun yanısıra vejeteryan kişiler içinde vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Siz de verdiğimi tarif doğrultusunda evde kendi granolanızı hazırlayıp saklayabilir ve kahvaltılarınız da ya da dilediğiniz öğünde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.