Göz Tansiyonu Nedir?

Göz Tansiyonu Nedir? Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir? Göz Tansiyonu Tedavisi Nedir? Göz Tansiyonu Nasıl Düşer?

Genellikle yaşı ilerlemiş kişilerde görülen göz tansiyonu problemi gün geçtikçe daha genç yaşlardaki kişilerde de görülmektedir. Göz tansiyonun nedenleri, olması gereken seviyesi, sınırın üstünde olduğunda yapılması gerekenler, hangi durumlarda doktorlara başvurulması gerektiği gibi göz tansiyonu ile alakalı tüm soruların cevapları yazımızın devamında sizlerle birlikte olacak, keyifli okumalar.

Halk arasında karasu hastalığı adı ile de bilinir. Göz içinde bulunan basıncın giderek yükselmesi ve kişiyi rahatsız etmeye başlaması ile ortaya çıkar. Yükselmeye başlayan göz tansiyonu görme kayıpları ortaya çıkarır. Hastalığın en kötü yanı, kendini son evrelerinde nüksetmeye başlamasıdır. Yani kişiler tansiyon ile alakalı yaşadığı sorunu son zamanlarında fark ederler. Bu da görme kaybının daha dönülmez şeklini alır. Sürekli göz muayenesi olan kişilerde erkenden fark edilebilir ve kontrol altına alınabilir. Bu nedenle göz muayesini düzenli olarak yaptırmakta fayda vardır.

Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir?

Göz tansiyonunun en büyük belirtisi göz etrafında oluşan halkaları görmektir. Bunun dışında sabah uyanıldığında yaşanan baş ağrısı, televizyon izlerken gözlerin etrafında şekiller görmek, ara sırada bulanık görmek, gece vakitlerinde ışık altındayken gözlerin hassaslaşması ve halkaları görmek şeklinde belirtiler tansiyon için söylenebilir. Bu tür belirtiler başladığında ve fark edildiğinde kesinlikle doktor kontrolüne gidilmesinde fayda vardır.

Göz Tansiyonu Neden Olur?

Göz Tansiyonu Nasıl Düşer?

Göz tansiyonunun oluşmasının en büyük nedeni göz içindeki basıncın yükselmesidir. Bunun dışında göz içerisinde bulunan sıvının oluşması ve vücuda aktarılmasını sağlayan kanalların tıkanması sonucunda bu hastalık meydana gelmektedir.

Göz Tansiyonu Nasıl Ölçülür?

Göz tansiyonu “tonometre” adı verilen bir cihaz sayesinde ölçülür. Bu cihazın iki modeli bulunmaktadır. Bunlar, göze temas ederek tansiyonu ölçen, diğeri de göze temas etmeden tansiyonu ölçendir. Yalnız bu cihaz gözle temas etmeden önce göze uyuşturucu bir damla damlatılır. Aksi takdirde göz hassasiyeti nedeni ile sürekli kırpılmak istendiği için sağlıklı veriler elde edilemez. Eğer göze temas etmeyen bir tonometre kullanılacaksa, göze hava püskürtülerek ölçme işlemi gerçekleştirilir.

Göz Tansiyonu Kaç Olmalıdır?

Öncelikle göz tansiyonunun ideal rakamı herkes için farklıdır. Genel olarak bazı hastalarda ortalama 16 ile 17 mmHg ideal olarak görülebilmektedir.

Göz Tansiyonu Nasıl Düşer?

Göz tansiyonunun düşmesi ve normal seviyesinde seyir etmesi için bitkisel çaylar kullanılabilir. Öncelikle doktora danışarak bu bitkilerin neler olduğu öğrenilmelidir. Herkes için geçerli ve herkes için faydalı bir şey yoktur. Bitkilerinde yan etkileri bulunmaktadır ve bunu en iyi kişisel doktorlar bilmektedir.

Göz Tansiyonun Sınırı Nedir?

Göz tansiyonunun sınırı normal kişiler için 17 mmHg olarak değerlendirilir. Yalnız, bu değer kişilerin yaşına ve cinsiyetine göre değişiklik gösterebilir.

Göz Tansiyonu Tedavisi Nedir?

Göz tansiyonu için hekimlerin belirlediği iki tip tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler cerrahi ve lazer tedavi olarak değişiklik göstermektedir. Cerrahi tedavilerde, hekimlerin kişilerin gözlerinin beyaz kısmına bir delik açarlar, bu delik gözle görülmeyecek kadar küçüktür ve bu delik içerisinden gözün üretemediği sıvı için takviye yapılır. Bu şekilde yapılan ameliyat dışında lazer tedavisinde ise göz içerisindeki sıvının daha rahat bir şekilde dışarı çıkabilmesi için tedavi uygulanır. Bu tedavi yöntemlerinden en iyisini doktor belirlemeli ve hastasına gerekli tüm bilgileri aktarmalıdır.