Göz Kayması Ameliyatı Nedir?

Göz Kayması Ameliyatı Nedir? Göz Kaymasına Ne İyi Gelir? Göz Kayması Nasıl Anlaşılır? Göz Kayması Neden Olur?

Göz kayması problemi, bebeklik döneminde de baş gösterebilir. Bebekler henüz vücutlarının son halini almadığından göz kayması problemi ileriki yaşlarda ortaya çıkabilir. Yalnız iyi bir göz doktoru durumu her zaman anlayabilir ve tedavisini geciktirmeden uygulayabilir. İleriki yaşlarda ortaya çıkan göz kayması problemi ameliyat ile yani cerrahi müdahale ile düzeltilebilir. Göz kaymasının en büyük nedeni doğuşta oluşan problemler neticesinde şekillenmektedir.

 

Göz Kayması Neden Olur?

Gözlerde toplamda 12 adet olmak üzere 6şar 6şar göz kasları bulunur. Eğer bu göz kaslarından biri ya da birkaçında zayıflık, kuvvetsizlik gibi problemler mevcutsa göz kayması meydana gelir. Halk arasında “şaşılık” şeklinde de yorumlanır. En büyük belirtisi, bir göz düz bakabilirken, diğer gözün yukarı, aşağı ya da farklı yöne doğru bakıyor olmasıdır.

Göz Kayması Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle bu hastalık bebeklerde daha çok görülen bir rahatsızlıktır ve bebekler yeni doğduklarında zaten gözlerini çok az açtıkları için göz kaymasının olup olmadığını anlamak daha zordur. Fakat göz kaymasının anlaşılması için uygulanabilecek birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler yenidoğan bebekler için değilde, daha çok 6 aylık bebekler ve diğer yaş grubu çocuklar için uygulanmaktadır.

Bebek doğduğu günden itibaren sürekli tüm sağlık kontrollerinden geçirilmelidir. Bebeğin herhangi bir organı işlevini yerine getirmiyorsa, bunu doktorlar fark edecek ve erken teşhis nedeniyle kısa süre içerisinde durumu çözecektir. Göz kaymasının aileler tarafından anlaşılabilmesi için bebeğin göz hareketlerini takip etmeleri, gösterdikleri herhangi bir oyuncağa nasıl baktıklarını ya da dikkatlerini verip vermediklerini izlemelidirler.

Göz Kaymasına Ne İyi Gelir?

Göz Kayması Ameliyatı Nedir?

Böyle bir durum fark edildiğinde kesinlikle göz egzersizleri yaptırılmalı ya da yapılmalıdır. Yukarıda bahsedildiği gibi, bir oyuncağa odaklanmak, gözleri sağa sola yukarı aşağı şekilde hareket ettirmek, etrafa bakarken başı yamultmamaya ya da eğmemeye çalışmak gibi aktiviteler mutlaka yapılmalıdır. Bunun dışında, göz kaymasına iyi gelen bitki yoktur. Göz egzersilerini sıklıkla yapmak daha faydalı olacak bir tedavi yöntemidir. Göz kırpmaya çalışmak da göz kayması için önerilen aktiviteler arasında yer alır.

Göz Kayması Ameliyatı

Göz kaymasının egzersizler ile çözülemediği durumlarda, doktor ameliyat öneriyorsa ameliyat olmak daha doğru bir yol seçmek olacaktır. Bu amelliyatta öncelikle doktorlar göz kayması testi yaparlar ve kaymanın boyutunu ölçerler. Göz kaymasının esas nedenini öğrenmeye çalışan doktorlar, bu durumun genetik ya da sonradan yaşanan ateşli bir hastalık nedenli olduğunu saptayabilirler. Göz kayması ameliyatına karar verildiğinde ise, genel aneztesi uygulanmaktadır. Bu ameliyatlarda doktorların başarıya ulaşma yüzdeleri her zaman daha yüksektir. Ameliyat sonrasında da iyileşme süreci uzundur ve sabır gerektirir.

Göz Kayması Amelliyatı

Ameliyattan sonra gözler kızarmış ya da kanlanmış şekilde görülebilir. Bu tamamen normal bir durumdur. Ayrıca, ameliyattan sonra gözün mikrop kapmaması oldukça önemlidir. Kesinlikle tozlu ortamlara girilmemeli ve göze el değdirilmemelidir.