Göz Sağlığımız ve 3D Televizyonların Etkisi

Son zamanlarda iyice popülerliğini arttıran 3D televizyonlar git gide eski televizyonların yerini alıyor ancak görme bozuklukları konusunu da tetikliyor.

Son zamanlarda iyice popülerliğini arttıran üç boyutlu televizyonlar git gide eski televizyonların yerini alıyor. Fakat  hayatımıza kattığı eğlence ile birlikte görme bozuklukları üzerindeki etkileri de kafalarımızda soru işaretleri barındırmamıza sebep oldu.

Görme bozuklukları neden olabilir?

Üç Boyutlu Görme Nedir?

Üç boyutlu görme gözlerimizin en önemli özelliğidir. Hayvanlar âleminde ki  birçok canlıda üç boyutlu görme yoktur. Her iki gözden beyne gönderilen görüntüler beynimiz tarafından tek görüntü haline çevrilerek derinlik hissi ortaya çıkarır. Buna Stereopsis ya da Üç boyutlu görme adı verilir. Bu sayede derinlik ve cisimler arası mesafe algılaması yapılabilir. Örneğin, bir gözünüzü kapatarak uzakta iki işaret parmağınızı birbirine değdirmeye çalışın. Bunu yaparken zorlanacaksınızdır. Fakat  iki gözünüz açıkken bunu kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bu örnek bize üç boyutlu görmenin farkını açıklar. Üç boyutlu görmenin oluşabilmesi için aynı görüntülerin farklı açılardan her iki gözümüzün aynı noktalarına yani görme merkezine  düşmesi gerekir. Bu noktalarda alınan görüntüler beynimize gönderildiğinde beynimiz farklı açılardan alınmış bu iki görüntüyü birleştirerek tek bir görüntü haline getirir. Görüntüler arasında bir miktar farklılık olduğunda gözümüzün füzyon (örtüşme) mekanizmasıyla görüntüleri eşit hale getirebilir. Kalan bir miktar farklılıkta beynimiz tarafından giderilerek üç boyutlu görüntü oluşur.Fakat her iki göz birbirine paralel (ortoforik) değilse ya da bir gözde herhangi bir nedenle az görme varsa o zaman beynimize iki eşit görüntü gidemeyeceği için üç boyutlu görme oluşmaz. Bu durumda çift görme gelişebilir. Çocuklukta meydana gelmiş bir probleme bağlı ise, kayan ya da az gören gözün görüntüsü beyin tarafından yok farz edilir. Bu duruma da süpresyon (baskılama) adı verilir.

görme bozuklukları

Göz kayması olanlar, bir gözünde yüksek düzeyde kırma kusuru olanlar ya da her hangi bir göz hastalığına bağlı bir gözün görme yeteneğini kaybetmiş olanlar tam olarak üç boyutlu göremezler.

3D Televizyonlar Nasıl Çalışır?

Üç boyutlu TV’lerde her iki göze farklı açılardan aynı görüntüler ulaştırılır. Bunun için çeşitli gözlükler kullanılıyor. Çift renkli camlı gözlükler (kırmızı- yeşil) ya da polarize gözlükler kullanılıyor. Bu özel filtreli gözlükler ile görüntülerden biri, bir gözümüz diğeri ise diğer gözümüz tarafından algılanmakta ve beynimizin iki imajı yani  derinliği olan tek bir imaj olarak yorumlamasına yardım etmektedir. Böylece beynimiz çift görüntüyü birleştirerek üç boyutlu görüntü ortaya çıkartır.

3D Televizyon veya Film Seyrederken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Üç boyutlu görüntüyü sağlayabilmek için gözümüzün ve beynimizin ekstra efor sarfetmesi gerekir. Bu durumda uzun süre 3D TV seyredildiğinde göz yorgunlukları, bulanık görmeler ve baş ağrılarına neden olabilir.

Gözlerinde herhangi bir hastalık olanlar, göz kuruluğu olanlar veya okurken ve TV seyrederken uyum problemi yaşayanlarda bu şikayetler daha da belirgin olabilir. Ayrıca daha önceden göz ameliyatı geçirmiş olanlar daha dikkatli olmalıdır. Çünkü  göz kuruluğu ve göz yorgunluğuna sebep olabilir.Gözünde şaşılık olanlar, tembellik olanlar ve yüksek numaralı gözlük kullananlar üç boyutlu görüntüyü yakalayamayabilir. Bu problemlere  sahip olan insanların 3D televizyon almadan önce kendilerini test etmelerinde yarar vardır. Çünkü üç boyutlu görme ancak iki gözümüzün de sağlam olması ve görüntüleri iyi algılaması durumunda ortaya çıkabilir.

Aynı zamanda, yaz aylarında hızla yayılan göz enfeksiyonları aynı gözlüğün farklı insanlar tarafından kullanılması durumunda başkalarına bulaşabilir. Sinema salonlarında da bu durum dikkate alınmalı ve tek kullanımlık gözlükler tercih edilmelidir

Görme bozuklukları konusunda ilerleme yaşanmaması için öneriler

* Uzun süre film seyretmekten kaçının, her yarım saatte bir ara vererek gözlerinizi dinlendirin.
* Kontakt lens kullanıyorsanız ve herhangi bir göz rahatsızlığınız varsa aralarda suni gözyaşı kullanın.
* Gizli yada aşikar göz kaymanız varsa 3D TV kullanmamanızda yarar var.
* Özellikle sinemalarda gözlüklerle geçebilecek göz enfeksiyonlarına dikkat edin.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();