Goji Berry Hakkında Merak Edilenler

Goji Berry Hakkında Merak Edilenler? Son zamanlarda en çok konuşulan meyvelerden biri de goji berry. Peki, nedir bu goji berry kim çıkardı nereden geldi?

Son zamanlarda en çok konuşulan meyvelerden biri de goji berry. Peki, nedir bu goji berry kim çıkardı nereden geldi? Kilo vermek isteyenler için adeta kurtarıcı niteliğinde bir meyve olma yolunda hayatımıza girmiş durumda. Zayıflamak isteyenler için doğal ürünler arasında en popülerler arasında yer alan bu meyve birçok uzman tarafından da öneriliyor. Türkiye’de bilinen adı ise Kurt Üzümü’dür. Goji Berry hakkında merak edilenler saymakla bitmez. Biz de bu merak edilenleri teker teker cevaplamaya karar verdik.

Goji Berry Nerede Keşfedildi?

Goji berry meyvesi aslında Tibet’te yetişen bir meyvedir. Tibet halkı arasında bu meyve mutluluk meyvesi olarak da bilinmektedir. Ayrıca yapılan araştırmalarda goji berrynin özelliklerine istinaden uzmanlar bu meyveyi uzun ömür meyvesi olarak da betimliyorlar. Bunu söylemesinin sebepleri bu meyve içerisinde bulunan polisakkarit ve güçlü antioksidanların serbest radikaller tarafından yaşanılan zararlara karşı oldukça etkili olduğunun gözlenmesidir. Saydığımız özellikleri sayesinde de erken yaşlanmaya karşı vücudu koruduğu bilinmektedir. Serbest radikaller kansere sebebiyet veren maddelerdir. Aynı zamanda deride kırışıklıklara da sebep olurlar. Ancak goji berry serbest radikallere karşı savunma sağlayabilecek güçlü bir ana yapıya sahiptir.

Goji Berry Hakkında Merak Edilenler

Kanser Önleyicidir

Kanserin önlenmesi için vücuda germanium adı verilen bir maddenin verilmesi gerekmektedir. Bu madde de oldukça nadirdir ve dünya üzerinde sadece birkaç bitki üzerinde bulunmaktadır. Bu bitkilerden biri de goji berrydir. Kansere neden olan maddeler vücutta genetik değişimlerin oluşmasına sebep olur. Goji berry içeriğindeki polisakkaritler ve antioksidanlar ise bu değişimin oluşmasını engeller.

Kanınızı Temizler

Tibet halkı yüzyıllar boyunca goji berry meyvesinden ilaçlar yapmışlar ve bunları böbrek ile karaciğer tedavisi ilaçlarında kullanmışlardır. Kolesterol ve kan basıncını düşürmek için de birebir olan bu meyve aynı zamanda halk tarafından kanı zararlı maddelerden arındırmak için de özellikle tercih ediliyor. Karaciğer ve böbrek hastalıklarının önlenmesinde, özellikle bu bölgelerde oluşabilecek kanserlerde goji berry çok önemli bir yer tutuyor. Goji berry tüketimi sırasında hipofiz bezinden salgılanan insan büyüme hormonu salgılandığı için bu hormonun beden üzerindeki olumlu etkileri sayesinde birçok hastalıktan korunmuş oluyorsunuz.

Goji Berry Hakkında Merak Edilenler

 

Kilo Vermeye Yardım Eder

Goji berry meyvesi sağlıklı bir beslenme programı yanında tüketildiğinde vücuttaki yağ oranını azaltmanıza yardımcı olur. Hafızasını güçlendirmek isteyenler için de birebirdir. Eğer uyku düzensizliği çekiyorsanız ve sürekli kendinizi yorgun hissediyorsanız düzenli olarak bu meyveyi tüketmeniz sayesinde uykularınız düzene girecektir ve kendinizi daha genç, daha diri hissedeceksinizdir. Cinsel isteğinizde azalma varsa kurt üzümü ile bunu da düzene sokabilirsiniz.

Yüksek tansiyonu düşürmek ve ölümcül bir hastalık olan Alzheimerdan korunmak için goji berry tüketimini de arttırmak isteyebilirsiniz. Piyasada satılan goji berryler oldukça pahalıdır. Ancak uygun şartları sağlarsanız evde kendi saksınızda bile bu meyveleri yetiştirebilirsiniz.