Çok Dikkat Edilmesi Gereken Gizli Şeker Nedir?

Gizli Şeker Nedir, Belirtileri Nelerdir ? Gizli Şeker Neden Olur?Gizli Şeker Hastalığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Gizli Şeker Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde Türk halkında sıklıkla görülmeye başlayan gizli şeker probleminin çözüme kavuşturulması, erkenden teşhis konulabilmesi, belirtilerinin saptanabilmesi ve son olarak gizli şekerin tedavisinin nasıl gerçekleştiği gibi konular üzerine, uzman doktorların açıklamalarını baz alarak hazırladığımız “gizli şekerin belirtileri” konu başlıklı yazımızda, konu üzerine tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Gizli Şeker Nedir?

Diyabet rahatsızlığı öncesinde beliren ve kişilerin şeker hastası olarak ilan edilmeden önce geçirdiği evreye gizli şeker denir. Gizli şekerin diyabet rahatsızlığına dönüşmemesi için bireylerin sıklıkla şeker testleri yaptırmaları, kilo problemleri yaşamamaları ve sağlıklarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Günümüzde neredeyse bebeklerde dahi gizli şeker belirtileri görülebilmekte ve pek çok ebeveyn tarafından hastalık fark edilmediği için, çocukların küçük yaşlarda şeker hastaları olup ilaç kullanma mecburiyetinde bırakıldığı da görülmüştür.

Gizli Şeker Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Neden Olur?

  • Tüketilen gıdaların sağlıksız olması ve düzensiz bir beslenme rutinine sahip olunması.
  • Ailede anne, baba gibi birinci dereceden akrabaların şeker hastalığı yaşıyor olması.
  • İnsülin direncinin şekeri dengeleyememesi ve şekerin kanda birikmesine neden olması.
  • Kan şekerinin uzun zaman boyunca yüksek değerlerde seyir etmesi gibi nedenlerden dolayı gizli şeker meydana gelmektedir.

Nasıl Anlaşılır?

Gizli şeker hastalığı ne yazık ki çoğu zaman belirti taşımaz ve kişileri şeker hastalığının başlangıcında yakalar. Bu nedenle belli risk grubu içerisindeki insanların sık sık şeker tahlilleri yaptırmaları ve uygun değerlerde olup olmadıklarını kontrol etmeleri gerekmektedir. Eğer her zamankinden sık bir şekilde tuvalete çıkma veya çok fazla tatlı tüketme ihtiyacı hissetme gibi durumlar yaşanıyorsa, vakit kaybetmeden doktora bu anlamda başvurmakta fayda vardır.

Gizli Şeker Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Risk grubunda bulunan kişilerin özellikleri sayılacak olursa;

  • Normal kilo değerlerinin üzerinde olan kişiler
  • Düzensiz ve sağlıksız beslenme tarzlarına sahip kişiler
  • Ailede şeker hastası bulunan kişiler
  • Yüksek tansiyon ve kolesterol değerlerine sahip kişiler
  • 4 kilonun üzerinde doğmuş bebekler
  • Açlık kan değerleri normalin altında seyir eden kişiler olarak sıralama yapılabilir.

Hastalığın Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Testlerle ortaya konulmuş gizli şeker teşhisi dahilinde, öncelikle kilo vermeye başlamak ve diyete girmek bu anlamda ilk adım olarak belirlenebilir. Eğer hastalık ilerlemiş ve gizli şeker diyabete dönüşmüşse tek tedavi yöntemi şeker ilacına başlamaktır. İlaç tedavisi pek çok hasta için ömür boyu sürebilmektedir ve şeker hastalığı kontrol altına alınmaz ise ölüm sebebi dahi olabilmektedir.

Erken teşhislerde kesinlikle spor ve egzersiz yapılması dahilinde gizli şeker değerleri ve seviyeleri normale dönebilmektedir. Her gün belli saatlerde yürüyüş yapmanın bu rahatsızlık başta olmak üzere, kalp ve kolesterol gibi rahatsızlıklar için oldukça fazla faydası bulunmaktadır.

Yaş ve sağlık itibari ile egzersiz yapmaya, yürüyüşe çıkmaya imkânı olmayan hastaların, evlerinde yapacakları minik egzersizler ve buna bağlı olarak yeme içmeye dikkat etmeleri ile şeker değerleri normal seviyelerine inebilir.

 

 

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();