Geçmişten Günümüze Aromaterapi Yöntemleri

Geçmişten Günümüze Aromaterapi Yöntemleri, Aromaterapi Yöntemleri, Aromaterapi Masajının Beden Üzerindeki Etkisi

Aromaterapi yöntemleri bitkilerin doğal ortamından toplanarak işlenmesi sonucu elde edilen yağların, tedavi amaçlı olarak kullanılması anlamına gelen bir çeşit terapi yöntemidir. Bitkilerin gücü, yüz hatta bin yıllardır bilinmektedir. Eski çağlardan bu yana insanlar, güzel kokuların bıraktığı olumlu etkinin farkına vararak hep bu güzel kokuların peşinden gitmişlerdir. Bu amaçla hep bitkileri toplamaya ve kokularını kullanmaya odaklanmışlardır. Bununla paralel olarak arkeologlar, Mezopotamya’da 5000 yıl öncesine dayanan bitkisel yağ elde etmek için kullanılan distilasyon mekanizmasına rastlamışlardır. Bu bilgiden yola çıkarak aromaterapinin zaten bilindiği ve kullanıldığını ancak günümüzde daha gelişmiş bir şekilde ve alanda kullanıldığının söylenmesi mümkündür.

Geçmişten Günümüze Aromaterapi

Geçmişten günümüze hem sağlıkta hem de güzellikte şifa verdiği bilindiğinden olsa gerek halk arasında “koca karı ilacı” olarak bilinen tedavi yönteminde de tıp dünyasında da kullanılan ilaçların hammaddesi her zaman bitkiler ve bitkisel yağlar olmuştur. Bunun yanı sıra bitkiler, kozmetik sektöründe kullanılan malzemeler için de hammadde niteliğindedir. Günümüzde pek çok sektör için olmazsa olmaz olan bitkiler ve bitkisel yağların hem alternatif tıp hem de kozmetik alanında sunduğu hizmetlerin tedavi amacında kullanılmasıyla birlikte aromaterapi kavramı bugünkü formunu kazanmıştır. Bahsedilen bu aromatik yağlar, çiçeklerden ağaçlara, ağaç köklerinden meyve kabuklarına kadar çeşitli formlardan elde edilmektedir. Elde edilen bu yağlara “eterik yağ” ya da “esans” adı verilmektedir.

Aromaterapi Yöntemleri Ve Beden Üzerindeki Etkisi

Aromaterapi yönteminin en belirgin özellikleri arasında beden üzerinde bütünsel açıdan rahatlama etkisi yaratması aynı zamanda cildi temizleyici, yenileyici dolayısıyla güzelleştirici etki yaratması bulunmaktadır. Peki, aromaterapi nasıl uygulanmaktadır? Aromaterapinin pek çok uygulama yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler; masaj, kompres, inhalasyon ve banyo şeklindedir. Aromaterapi yöntemlerini ve etkilerini anlayabilmek için daha detaylı bir şekilde incelemekte yarar vardır.

Aromaterapi Çeşitleri

  • Aromaterapi Masajı: Aromaterapi masajı, uçucu yağların taşıyıcı yağlarla karıştırılıp seyreltilerek uzman masörler tarafından yapılmaktadır. Terapi yöntemleri arasında en sık tercih edilen yöntem, aromaterapi masajıdır. Aromaterapi masajlarındaki kritik nokta, masaj yaptırmak isteyen kişinin yaşadığı rahatsızlık türüne göre terapide uygulanacak doğru esansın seçilip seçilmemiş olmasıdır.
  • Kompres: Aromaterapide kompres tekniği, soğuk ve sıcak olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilmektedir. Baş ağrısı, burkulma ya da şişme gibi rahatsızlıklarda soğuk kompres uygulaması yapılırken kas, diş ağrıları ya da apse oluşması gibi rahatsızlıklar için de sıcak kompres yapılmaktadır.
  • İnhalasyon(Buğu): Bu yöntem genellikle sinüslerin tıkanmasında, öksürük, boğaz ağrısı, nezle ya da grip gibi rahatsızlıklarda tıkanmış solunum yollarını açmak için uygulanmaktadır. Bunun için 1-2 dakika kaynamış bir su kabı ocaktan alınır. Suya birkaç damla uçucu yağ damlatılır ve buharın direkt olarak yüze nüfuz etmesi için su kabına eğilip başın üstü bir havlu yardımı ile kapatılır. Ortalama 15 dakika derin nefes alınarak bu işlem uygulanır.
  • Banyo: Aromaterapideki banyo yöntemi fitobalneoloji olarak isimlendirilen özel banyolarda uygulanmaktadır. Uyku, stres ve kaygı bozuklukları gibi psikolojik rahatsızlıklarda ve soğuk algınlığı ya da deri hastalıkları gibi rahatsızlıklarda etkili bir terapi yöntemidir.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();