Geçmişteki En İyi Kadın İcatları

Geçmişteki En İyi Kadın İcatları, Kadın İcatları, Bette Nesmith Graham, Sarah E. Goode, Marion Donovan Ve Daha Fazlası Kadin.com'da.

Her gün kullandığımız eşyaların, ‘artık onsuz yapamam’ dediğimiz objelerin erkekler tarafından icat edildiğini düşünüyorsanız, çok yanılıyorsunuz. Erkek egemenliğinin baskın olduğu dünyada kadınlar olmadan yaşanamayacağının kanıtlanmış hali en iyi kadın icatları olarak karımıza çıkıyor. Kadınların gücünü gözler önüne seren bu icatların neler olduğunu merak ediyorsanız, sizi daha fazla sabırsızlandırmayalım. İşte size mucit kelimesindeki erkeksiliği yok edecek kadın icatları!

Kadın İcatları

 • Mary Phelps Jacob: Modern sutyen

Günümüzde kullandığımız sutyen tipine oldukça benzeyen askılı ve iki ayrı kuptan oluşan sutyen kadın icatları örneklerinden biridir. Mary Phelps Jacob 1914 yılında üreterek patentini almış. Bu tarihe kadar sutyen yerine kullanılan çamaşırlar oldukça sert olduğundan Jacob’un üretmiş olduğu bu sutyen hafifliği ve kullanışlılığı ile dikkat çekere günümüze kadar gelmiş.

 • Tabitha Babbitt: Yuvarlak testere

Kadın İcatları

Yuvarlak testerenin bir kadın icadı olduğunu duyunca birçok erkek şaşırmış olabilir, ama bu gerçek. Henüz yuvarlak testere bulunmadan önce, düz testere ile bir şey kesebilmek için iki kişinin gücüne ihtiyaç duyulurmuş. Bunun üzerine Babbit, tek kişinin kolay bir şekilde kesim işlemini yapabileceği yuvarlak testereyi icat etmiş.

 • Josephine Cochrane: Bulaşık makinesi

Bulaşık makinemizin olmadığı bir ev hayatını düşemiyorsak, Josephine Cochrane’e teşekkür borçluyuz.

Kadın İcatları

Cochrane’in evinde çalışan yardımcısı, çok değerli porselenlerini yıkarken kırınca çareyi bulaşık makinesini icat etmekte bulmuş. Basınçlı suyu makinedeki bulaşıkların üzerine püskürtecek şekilde bir ayarlama yapan mucidimiz, 1886 yılında patentini almış. Önceleri evlerde sıcak su bulunmadığından otel ve restoranlara fikrini satan Cochrane, sonradan icadını evlere de sokmaya başlamış.

 • Grace Murray Hopper: İlk büyük ölçekli bilgisayar; IBM-Harvard Mark 1
 1. Dünya Savaşı’ndan sonra Harvard’da çalışan ve burada IBM Harvard Mark 1 adlı ilk zengin donanımlı elektromekanik bilgisayarın gelişimi üzerine çalışan Hopper, bu başarısından ötürü hem “Bilgisayarın Annesi” hem de “Amazing Grace” olarak anılır.
 • Margaret Knight: Kese kağıdı

Kese kağıdı icadından önce zarflar kullanılırmış. Margaret Knight, 1871 yılında üç boyutlu objelerin de taşınabilmesini amaçlayarak kese kağıdının parçalarını kesip, katlayıp yapıştıracak bir makine icat ederek patentini almış.

Kadın Mucitler

 • Stephanie Kwolek: Kurşun geçirmez yelek

Stephanie Kwoler tarafından 1963 yılında icat edilmiş olan ve “Kevlar” adı verilen sert ve dayanıklı materyal günümüzde hepimizin bildiği kurşun yeleklerin yapımında kullanılmaya başlanmış.

 • Bette Nesmith Graham: Daksil
 • Kadın İcatları

Daksilin kadın icatları arasında olduğunu biliyor muydunuz? Yazı yazarken yapmış olduğu yanlışlardan usanan Graham, mutfak mikseriyle yapmış olduğu karışım sonucunda bu müthiş icadı bulmuş. 1958 yılında da “Daksil” patentini almış.

 • Marion Donovan: Bebek bezi

Marion Donovan, 1949 yılında bebeklerin pişik olmasını engelleyen, sızdırmaz bez olan “Boaters”ı icat etmiş. 1961 yılına gelindiğinde ise, tek kullanımlık bebek bezi olan “Parpers”ı  icat etmiş.

 • Ann Moore: Bebek taşıyıcı

1960’lı yıllarda Batı Afrika’da Barış Gücü temsilcisi olarak görev almış olan Ann Moore, Afrikalı kadınların bebekleri taşıma şekillerinden etkilenmiş ve sırt çantasını model olarak “Snugli” adını verdiği bebek taşıyıcısını geliştirmiş.

 • Alice H. Parker: Merkezi ısıtma sistemi

Günümüze kadar gelmiş olan ve bina sıcaklığını düzenleyerek odaların eşit bir şekilde ısınmasını sağlayan merkezi ısıtma sistemi Alice H. Parker tarafından 1919 yılında keşfedilerek patenti alınmış.

 • Maria Telkes: Güneşle ısıtma sistemi

Amerika’daki Telkes Westinghouse Electric şirketinde araştırmacı mühendis olan çalışmış olan Macaristan doğumlu biyofizik uzmanı Dr. Maria Telkes, günümüzde evlerde kullanılabilen güneş enerjisiyle ısıtma sistemini icat etmiş.

 • Sarah E. Goode: Portatif yatak

Amerika’da 1885 yılında katlanabilir yatağı icat ederek patentini almak için başvurmuş olan ilk Afro-Amerikan kadın Sarah E. Goode olarak tarihe geçmiş.

 

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();