Gebelikte Uçak Seyahati Güvenli Midir?

Gebelikte Uçak Seyahati Güvenli midir? Seyahatinize hazırlanırken ne yapmalısınız? Astroloji, Bugün Sizi Neler Bekliyor?

Günümüzde yolculukların büyük bir kısmını artık uçak ile gerçekleştiriyoruz. Bir kadın hamile kaldığında doğal olarak anne iç güdüsüyle artık bebeği için neyin zararlı neyin faydalı olacağını düşünmeye başlıyor. Yalnızca anne değil baba adayları ve yakınlar da bu konularda endişe duyabiliyor.

Özellikle çalışan gebeler, iş sebebiyle oldukça sık seyahat etmek zorunda olabiliyor. Bu da ister istemez uçak seyahatinin gebelikte sıkıntı yaratıp yaratmayacağı hakkında bir tedirginlik yaratıyor.

Uçak seyahati gebeler için en güvenli seçeneklerden biridir. Günümüzde modern uçuşta ayarlanmış kabin içi basınç sebebiyle, bebeğe zarar verecek bir durum bulunmamaktadır.

Ancak uçuş şirketleri, uçuş esnasında herhangi bir doğum komplikasyonu ile karşılaşmak istemediklerinden gebelikte uçuşa haftalara göre değişen durumlarda izin vermektedir.

hamile Olmak

Eğer gebenin diğer hastalıkları yok ise ( kanama, yüksek tansiyon, şeker hastalığı vs) uçakla rahatlıkla seyahat edebilir. Ancak 28. gebelik haftasına kadar, herhangi bir rapora ihtiyaç olmadan uçakla yolculuk yapılabilir.

En keyifli seyahat zamanı 13-28. gebelik haftalarıdır( eğer tatil yapılacaksa bu dönemde planlamak en güzeli)

28-36. Haftalarda muhakkak doktor raporu ile uçuşa izin verilmektedir. İkiz ya da üçüz gebelerde bu durum daha hassas olabileceğinden erken doğum tehditi düşünülerek doktor izni alınmalıdır.

Seyahatinize hazırlanırken ne yapmalısınız?

Doktorunuzdan, gebeliğinizle ilgili bilgileri içeren bir yazı alın ve gideceğiniz yerdeki sağlık koşulları ile ilgili mutlaka bilgi edinin.

Doktorunuzdan, gebelik haftanızın belirtildiği uçağa binebilir yazısı alın. Türk Hava Yolları, 28. Haftadan küçük gebelerin yolcu beyanı ile, 28-35. Haftalar arasındaki gebelerin ise son 7 gün içinde alınmış, ‘’uçakla seyahat etmesinde sakınca yoktur’’ ibaresi yer alan raporla uçuşlarına izin vermektedir. Çoğul gebeliklerde, 32. Haftadan büyük gebelerin raporla da olsa uçuşuna izin vermemektedir. Raporunuzda, doktorunuzun adı soyadı, diploma numarası ve imzası olmalıdır.

Hamile Uçak

  • Acil bir durumda aranabilecek numaralar listesi yapın ve yanınızda taşıyın.
  • Hava alanına girerken geçilen kapı ve dedektörler metal dedektör olup, X ışını ile çalışmazlar. Buralardan güvenle geçebilirsiniz.
  • En ön sırada veya koridor tarafında bir koltuk seçmeniz, bacaklarınızı rahat uzatıp toplayabilmeniz, ayrıca tuvalet ve yürüyüş ihtiyacınız için sık kalkışlarınızda kolaylık yaratacaktır
  • Varis çorabı giymeniz, yine bacaklarınızda pıhtı oluşumunu ve bacaklarınızın şişmesini önleyecektir.
  • Kemeri her zaman karnınızın altından bağlamalısınız.
  • Özellikle su olmak üzere çok sıvı alın.
  • Kafein diüretiktir, o yüzden uçuş sırasında kafeinli içeceklerden kaçının.
  • Uçuştan önce geçilen güvenlik kontrollerinde metal dedektörleri kullanıldığından gebenin endişe duymasına gerek yoktur. Yani bu kontrollerde bebeğe geçebilecek X ışını gibi zararlı bir etki yoktur
  • Ayakkabıları çıkartıp uçuş boyunca terlikle devam etmek ayaklardaki şişmeye bağlı rahatsızlığı azaltır, yastıklarla bel boşluğu desteklenmelidir.
Evrim Aksoy

Evrim Aksoy

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı: İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa) - 1998 mezuniyet. Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi- Kadın Hast ve Doğum Uzmanlığı-2004- Mezuniyet. Yeditepe Üniv. Tüp Bebek Eğitimi - 2011 IVF sertifikası.
Gebelik Takibi ve Doğum, Vajinal Gençleştirme, Genital Estetik, Kızlık zarı problemleri, Ergen Jinekolojisi, Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar ve Tedavisi, Rahim Ağzı Kanseri Erken Teşhis ve Tedavileri, Düzensiz Adet Kanamaları, Menopoza Güncel Yaklaşım ve Tedavileri, İstenmeyen Gebelikler