Fondöten  Ne İşe  Yarar?

Fondöten  Ne İşe  Yarar? Fondöten uygulamak için en doğru yöntemler nelerdir? Cilt tipinize göre fondöten seçimi nasıl olmalıdır?

Yeni nesil fondötenler cilt tonunu eşitleme ve kusurları gizlemenin yanı sıra; zengin içerikleriyle adeta sihirli bir değnek gibi ciltte mucizeler yaratıyor. Peki fondöten tam olarak nedir, yüze en doğru şekilde nasıl uygulanır?

Fondöten  Ne İşe  Yarar?

Yumuşak, genç bir cilt
Güneşe karşı koruma faktörlü ya da yaşlanma belirtilerine karşı koyan antioksidanlı fondötenler seçerek çağa meydan okuyabilirsiniz. SPF’li fondötenler, güneş ışınlarının yarattığı zararlara karşı ekstra koruma sağlar, E ve C vitamini ile serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Yorgunluğa ya da sarkmaları karşı lifting etkili aydınlatıcı formüllü olanlar, acil çözüm arayanlar için uygundur.

Daha iyi uygulamak için;

 • İnce çizgilerin olduğu bölgelere, özellikle de ağız ve göz kenarlarına az miktarda sürün.
 • Yoğun likit fondöten sürmekten kaçının. Kuru bir süngeri hafifçe yüz kreminize dokundurun, ardından ihtiyacınız kadar olan fondötenle karıştırın.
 • Toz fondöten mi tercih ediyorsunuz? Öyleyse tüy gibi yumuşak, pofuduk bir fırça ile uygulayın. Ardından aşağıya doğru darbelerle bitirin. Saçınızı ise tepeden toplamaktan kaçının.

440-fondoten-ne-ise-yarar

 

Fondötenle Leke ve sivilceler yok oluyor

En son teknoloji ile geliştirilen yeni nesil fondöten formülleri daha sürüldüğü andan itibaren parlamayı ve lekeleri tedavi ediyor. Akneyle savaşan çoğu fondöten yüzde 0,5 oranında cilt temizleyici salisilik asit içeriyor (Bu oran cilt bakımı ürünlerinin çoğunda yüzde bir ya da iki oranında kullanılır). Bu düşük doz destekleri, aşırı kuru cildinizde kullandığınızda akneleri tedavi ediyor. İster toz, ister likit fondöten seçin yağ emici silisli ya da killi olanları tercih etmelisiniz ki fazla yağı tamamen temizlesin.

Daha iyi uygulamak için;

 • Kızarıklıkları ve lekeleri gizleme özelliğine sahip doğal görünümlü bir fondöten seçin.
 • Süngerin üzerine bir parça damlatın.
 • Aplikatörleri, su ve sıcak su kullanıp temizleyerek cildinizi mikroplardan uzak tutun.
 • Eğer cildiniz yağlı bir görünüme sahipse toz fondöten kullanın.
 • Fondöten fırçasını küçük bir tutam almak için hafifçe döndürün ve dairesel hareketlerle uygulama yapın.
 • Toz fondötenler iyice harmanlaşmamışsa, cilt yüzeyinize tutunup kalır ve sivilce gibi kusurları daha da belirgin hale getirir.

Maske gibi güçlü ama hafif fondötenler

Günümüzde fondötenlerle maksimum kapatıcılığı elde etmek zor değil. En yüksek kapatıclığı elde edip, bu arada fondötenin birikerek maske gibi yapay durmasını önlemek kapatıcı fondötenlerle mümkün. İçeriğinde silikon ve hafif yansıtıcı olan fondötenşer kırışıklıkları doldurmaya, gözenekleri kapatmaya ve cilt dokusunun yumuşak, hafif ışıltılı görünmesine yardımcı oluyor. Yüksek pigmentli fondötenler, ağır ve üst üste uygulama yapmadan maksimum oranda cilt kusurlarını maskelemede mükemmel bir araçtır.

Daha iyi uygulamak için;

 • Bir sünger yardımıyla ya da parmaklarınızı kullanarak cildinize likit ya da krem formdaki ürünü uygulayın ve ovalamayın. Çünkü yüzünüze sürdüğünüz ürünün dengesiz bir şekilde dağılmasına neden olursunuz. Unutmayın, bu tür ürünler daha çok pigment içerirler.
 • İnce bir tabaka sürün ve yüzünüzün her tarafına eşit oranda dağıtın. Çene ve saç çizgisi arasında kalan tüm bölgeye uygulama yapın.

Genç ve ışıltılı görünüm için

Eğer cildinizde leke vb. problemler yoksa renkli nemlendiriciler size genç ve ışıltılı bir görünüm sağlar. Bu tarz ürünler özellikle kuru cilt tipleri için muhteşemdir. Yeni çıkan renkli nemlendirici formülleri, bb ve cc krem gibi ürünler ile sorunsuz, ustaca ışıltı sağlayan ve temiz görünümlü bir cilde ulaşmanız çok kolay.

Daha iyi uygulamak için;

 • Renkli nemlendiriciler ve yüz kremleri gibi yumuşak bir etkiye sahiptir. Ayrıca süper kapatıcı karışımlara ihtiyacınız kalmaz.
 • Yine bu formüldeki ışıltılı fondötenlerden birini seçiyorsanız daha dikkatli olmanız gerekir. Yansıtıcı özellikteki toz pudrayı elmacık kemikleri ve burun kemeri gibi yüzünüzdeki yüksek noktalarda, kuru sünger yardımıyla uygulayın.

Dingin, eşit tonda bir tene sahip olmak
Koruyucular, güneş koruyucular ve arındırıcılar… Bu tarz ürünleri seçerken tahriş etmeyen formülleri ve zararlı içeriklerinden uzak olanları tercih edin. Yeşil çay gibi bitkisel içerikli ürünler, enflamasyonu azaltır. Mineral makyaj ürünleri yüzdeki kızarıklıklar için muhteşem bir seçim olabilir.

Daha iyi uygulamak için;

 • Küçük bir miktarı tüm yüzünüze uygulayın. Parmaklarınızı kullanarak makyaj yapmaya geçmeden önce ellerinizin temiz olmasına özen gösterin. Bu adım, özellikle cildiniz en küçük bir şey karşısında tahriş oluyorsa çok önemlidir.
 • Fırçalarınızı ve süngerinizi haftada bir kez mutlaka dezenfekte edin.
 • Cilt temizleyici ürünler konusunda da hassas davranın.

Ten makyajı yaparken bunlara dikkat edin

Aşağıdaki basit önlemleri göz önünde bulundurarak çoğu kişinin fondöten uygularken yaptığı hataları yapmayın!

Yanlış gölge: Belki daha önce binlerce kez duymuşsunuzdur. Çene kemiği boyunca fondöten uygulayın ve ardından cildinizde nasıl durduğunu görmek için doğal ışıkta kontrol edin. Peki bunu yapmanıza rağmen yanlışı nasıl mı yaparsınız? Bazı günler cildin doğal yağları cilt renginizi gölgelendirebilir. Bunu önlemek için Mağazada yüzünüze bir örnek sürün ve sonuca bir saat sonra bakın. Ya da bazı markaların deneme ürünlerinden alıp evde temiz cildinizde deneyin.

Toz kümesi: Eğer cildiniz hep yağlı ya da parlak görünüyorsa, pudradan ziyade yağı emen kurutma kağıtlarından kullanın. Daha sağlıklı bir görünüm elde edersiniz.

Sıkıştırılmış uygulamalar: Allık, likit ya da krem fondöten gibi pudralı ürünler kullanıyorsanız, pudra pigmentleri nem oranı fazla olan noktalarda, lekelerin üzerinde birikecek, çizgi çizgi bir görünüm verecektir. Bekletmeden uygulama yapmalısınız.

 

No more pages to load

No more pages to load