Fobiden Kurtulma Yolları

Fobiden Kurtulma Yolları Nelerdir? Fobiden Kurtulma İçin Fobilerle Yüzleşmek Şart. Fobilerin Görülme Sıklığı Ve Nedenleri Nedir?

Fobi sahibi olmak her insanın başına gelebilecek bir durumdur. Fobilerin oluşmasında çocukken yaşanan travmaların etkisi olabilir. Ancak fobilerin tam olarak neden kaynaklandığı bilinmemektedir. Her kişinin farklı fobileri olabildiği gibi bunların çıkış noktasına da çok farklı durumlar sebep olabilmektedir. Ancak fobileriniz ile bir ömür boyunca yaşamak ve sıkıntıya girmek zorunda değilsiniz. Fobiden kurtulma yolları arasından uzmanınız ile beraber size uygun olanını belirleyip bu korkulardan kurtulabilirsiniz.

Fobiden Kurtulma İçin Fobilerle Yüzleşmek Şart

Fobiden kurtulmanın yolları içinde aslında hepsi tek bir noktada birleşiyor. O da fobileriniz ile yüzleşmek. Fobileriniz ile yüzleşmeden onlardan kurtulma şansınız maalesef bulunmuyor. Bu yüzleşme işlemi tabii ki fobik kişi hazır olmadan gerçekleştirilmiyor. Yoksa daha kötü travmalara sebep olabilir bu yöntem. En başta fobi duyulan nesne hayal ediliyor. Böylece kişi o nesneye veya duruma daha kolay alışmaya başlıyor. Düşüncede o nesne veya durumdan kaygı duymayı yendiğinizde gerçek olarak fobi konusu şey ile karşılaşmaya daha hazır oluyorsunuz.

Mantıklı Olanı Görmek Ve Duyguları Yönlendirebilmek Gerekiyor

Fobi nedeni olan nesne veya durumu hayal etme sırasında kişi kendisine yaşadığı durumun fobiden ötürü kaynaklandığını anlatmaya çalışmalı. Yaşadığı panik ve kaygının, fobi sebebiyle oluştuğunu ve fobisinin aşılabilecek bir durum olduğunu içinde çözümleyebilmeli. Fikirlerin yarattığı korkunun üzerinden gelindiğinde gerçek bir durumda da fobinin üzerinden daha kolay gelinebilir.

Fobiden Kurtulma Yolları

Bir Sonraki Aşama Fotoğraf

Hayal ederek fobinin yarattığı duyguların üstesinden gelme durumu aşıldıktan sonra durumu veya nesneyi yansıtan bir fotoğraf ile fobi yenilmeye çalışılır. Fotoğrafa önce uzaktan sonra yaklaşarak yavaş yavaş alışmak gerekiyor. Fotoğraf ile yüzleşmede yaşanılan kaygılar da sıfıra indirildiğinde fobi kaynağı ile yüzleşilebilecek duruma gelinmiş oluyor.

Kişiler bu fobiden kurtulma yollarını kendi kendilerine yapabilirler. Ancak bir uzman yardımı da etkili olacaktır. Bazı durumlarda kişilerin fobileri yüzünden duydukları endişe o kadar fazla oluyor ki bunu kontrol etmekte hem kendileri hem de çevresindekiler zorlanıyor olabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka bir uzman ile fobilerden kurtulmak denenmelidir.

Seretonin seviyesinin dengesizliği de fobilere sebep olabilir. Bu nedenle tedavi esnasında seretonin seviyesini dengeleyecek bazı ilaçların kullanılması gerekebilir.

Fobilerin Görülme Sıklığı Ve Nedenleri

Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla fobi oluşmaktadır. Genel araştırmalara bakıldığında fobi sahibi kişilerin 1. dereceden yakın akrabalarından birinde mutlaka fobi bulunuyor. Çocukluk çağlarında yaşanan travmalar da ileride fobi oluşumuna temel sağlayabiliyor.

Örneğin deprem her insanın korktuğu bir durumdur. Deprem esnasında korkmak her insan için normal karşılanabilir. Ancak deprem yüzünden korkarak bir daha kapalı alana girememek ve evinde uyuyamamak fobi kıstasına girer. Bu durum kişinin yaşamını ve çevresindekileri oldukça olumsuz etkileyebilir.

Bir fobiniz olup olmadığınız anlamanız için karşılaştığınız durumlarda kendinizi gözlemlemeniz gerekiyor. Stresli ve korkulu anlarda her insanın verdiği tepkiler benzerdir. Ancak fobinizin olduğu bir nesne gördüğünüzde veya bir durum içerisinde bulunduğunuzda terlemeye ve titremeye başlarsınız. İçinizi sıkıntı kaplar ve nefes almakta zorluk çekersiniz. Ağzınızda kuruluk oluşabilir ve bir iğrenme duyarsınız. Verdiğiniz tepkiler aşırı olur.

 

No more pages to load

No more pages to load