Fitness Beslenme Programı

Fitness Beslenme Programı! Sağlıklı Bir Vücut İçin Nasıl Bir Fitness Programı Oluşturmalı? Fitness Beslenme Programı İçinde Alınan Gıdaların Önemi Nedir?

Geçtiğimiz senelerde tüm dergilerde ve televizyonda kadınların zayıf ve narin bir görünüme sahip olmaları gerektiği söylenirdi. Tüm reklamlar zayıf kadın vücudunu ilahlaştırırdı. Sağlıksızlığa varan zayıf görünüme ulaşmak için pek çok kişinin anoreksiya ve blumia gibi hastalıklara yakalanmasından sonra bu imaj tamamen değişti. Günümüzde ise kadının sağlıklı ve sağlam bir vücuda sahip olması gerektiği herkes tarafından biliniyor. Ünlü mankenler artık çok zayıf vücut hatlarına sahip değiller ve sürekli spor yaparak kadınların da güçlü olması gerektiği imajını veriyorlar. Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmanın yolu ise başarılı bir şekilde oluşturulmuş bir fitness beslenme programı aracılığı ile hayatlarımıza giriyor. Başarılı bir fitness beslenme programı öncelikle kişiye özel oluşturulmuş olmalı. Herkesin vücudu, metabolizması ve dayanıklılığı farklı olduğundan kişiye özel fitness beslenme programı oluşturmak çok daha başarılı sonuçlar veriyor.

Fitness ve Fitness Beslenme Programı

Sağlıklı Bir Vücut İçin Nasıl Bir Fitness Programı Oluşturmalı?

Fitness beslenme programı oluşturmada ilk olarak egzersizden söz edeceğiz. Sağlam bir vücuda sahip olmanın yolu sağlıklı kaslara sahip olmaktan geçiyor. Kas şekillendirmeye dikkat etmek oldukça önemli. Kadınsı görünümü kaybetmeden kaslı bir vücuda sahip olmak için öncelikle dozunda kardiyo yapmak gerekiyor. Yürüyüş, bisiklet ya da koşu şeklinde yapılabilecek kardiyo çalışmaları vücuda alınan kalorinin yağa dönüşmesini engelliyor ve kişinin kondisyonunu arttırıyor.

Fitness Beslenme Programı

Kas yapısını kuvvetlendirmek için ağırlık çalışmalarından kaçınmamak gerekiyor. Ağırlık çalışılmadığı takdirde kas yapmak ve şekillendirmek mümkün olmuyor. Ağırlık çalışırken önemli olan kaldırdığınız ağırlıktan ziyade vücuttaki doğru kasları hareket ettirmek olduğu için ilk etapta bir uzmandan yardım almak büyük ölçüde fayda sağlıyor. Çoklu kas grubunu hareket ettiren tekrarlar ve setler yapmak kas gelişimini hızlandırıyor. Vücuttaki kas oranı ne kadar fazla olursa vücudun yaktığı kalori miktarı da doğru orantılı olarak artıyor.

Fitness Beslenme Programı İçinde Alınan Gıdaların Önemi Nedir?

Fitness beslenme programı içinde alınan gıdalar aslında yapılan egzersizden daha önemlidir. Burada %70 - %30 kuralı vardır. Fit ve sağlıklı bir vücuda ulaşmanın yolunun %70 oranında alınan gıdalardan geçtiği söylenir. Bu vücuda ulaşmak için öncelikle işlenmiş gıdalardan uzak durmak gerekiyor. Yenilecek yemeklerin bizzat hazırlanması ve işlenmiş gıdaların kesilmesi vücudun hemen değişime başlamasını sağlıyor. Özellikle vücut yağının düşmesi vücudu hızla şekillendiriyor.

Fitness Beslenme Programı

Fitness beslenme programı içinde proteinin rolü büyük. Proteinler ve amino asitler vücudun fitness antrenmanı sonrasında kaybettiği gücü yerine koyuyor ve kas gelişimini kuvvetlendiriyor. Bu nedenle tavuk, hindi, somon ve yağsız biftek gibi proteinleri beslenme programına mutlaka eklemek gerekiyor. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı için alınan proteinlerin yanına temiz karbonhidratlar, lifli yiyecekler, yeşillikler ve gerekli yağlar katmak gerekiyor. Bu program kısa bir zaman uygulandığında bile vücutta gözle görünür ölçüde mucizevi sonuçlar yaratıyor.

No more pages to load

No more pages to load