Evren; Herkes İçin Bir Şarkı Saklar...

Evren; Herkes İçin Bir Şarkı Saklar...Yelda İpekli'nin kalemiyle Evren; Herkes İçin Bir Şarkı Saklar...Hayata, kadına ve modaya dair...

Kitap okumanın mevsimi olmaz ama nedense yaz aylarında daha çok okuyorum.  Elimde ki son kitap Alan Cohenden di.  Yazar Ruhsal dünyamıza sorular soran kitaplara imzasını atıyor. Çok verimli yazarlardan biri... Bir evren hikayesi ile karşılaştım… aynen aktarıyorum….

Sizin Şarkınız Çalıyor...


Bir Afrika kabilesinde, bir kadın hamile olduğunu bildiğinde, bir kaç arkadaşı ile vahşi ormana gider ve onlarla birlikte dua eder, meditasyon yapar. Bebeğin şarkısını duyana kadar. Farkındadırlar ki her ruhun, kendi benzersiz lezzetini ve amacını ifade eden bir titreşimi vardır. Anne adayı bu şarkıya uyumlandığında, hep birlikte yüksek sesle söylerler. Sonra kabileye geri dönerler ve herkese öğretirler.

Bebek doğduğunda, kabile toplanır ve bebeğin şarkısını ona söyler. Daha sonra, çocuk eğitim çağına girince kabile yine toplanır ve çocuğun şarkısını söylerler. Çocuk ergenliğe geldiğinde, evlendiğinde kendi şarkısını duyar. Nihayet, doğumda olduğu gibi, ölüm döşeğinde de arkadaşları ve ailesi etrafında toplanır ve onun şarkısını söyleyerek, onu diğer hayata uğurlarlar.

Bu Afrika kabilesinde kabile halkının çocuğa şarkı söylediği bir durum daha vardır: Eğer çocuk, hayatının herhangi bir aşamasında bir suç işler veya topluma aykırı bir davranışta bulunursa, köyün ortasına çağrılır; tüm kabile halkı onun etrafında bir çember oluşturur ve onun şarkısını söylerler.

Kabile topluma aykırı bir davranışın ceza ile değil, sevgi ve kimliğin hatırlanması ile olacağını fark etmiştir. Kendi şarkınızı fark ettiğinizde, başka birisini incitme ihtiyacı veya arzusu duymazsınız.

Alan Cohen

 Bu hikaye; - mesleki rahatsızlık kabul ediyorum :)- markaların parmak izleri, kişisel markamız- Kİ STİLİMİZ BENCE-, bizim evrendeki şarkımız bizim markamızın neresinde sorularına götürdü beni.. Sonuçta hızla her şey ve herkes birbirine benzerken, hep aradığımız farklılaşmak, ayırt edilir olmak değil mi ? Hepimizin varlığımıza ait bir şarkısı var ise işte bu bizim kişisel markamız / STİLİMİZ  demek değil miydi? Aslında bizi toplumla, evrenle uyumlayan davranışlarımız, tercihlerimiz, vaadlerimiz ise tüm bunlar   Stilimizi oluşturmaz mı ?

Evrenin sırrı..İnandığınız felsefeniz hayat duruşunuz olarak tanımlanabilir.

 

Evren; Herkes İçin Bir Şarkı Saklar...

Kış  hüzün değildir benim için, yeni bir başlangıçtır. Üşengeçlik, havailik ve yaz uçuculuğunun bittiği bir başlangıç. Yaz aşklarının daha kalıcı sarılmalara  dönüştüğü daha romantik bir dönem...

Ben stratejik pazarlama ve marka yönetim uzmanıyım ve bu plattformda KADIN OLMAK VE MARKA DEĞERİ benim için hep önemli olmuştur.

ÇÜNKÜ BENİM UMUDUM KADINLARDA…..

Kadın üretendir. Fikir üretir, birlikteliği aile yapar, doğanı evlat yapar, insan yapar. Neşet Ertaş ne güzel demiş KADIN İNSANDIR ERKEK İSE İNSAN OĞLUDUR. Kadın üretir ve fayda yaratır.

Evren; Herkes İçin Bir Şarkı Saklar...

 

Luc godard ne doğru söylemiş artık sadece iletişim araçları var iletişimin kendisi yok.

 

Şiddet olmasın, kadına da erkeğe de doğaya da hayvana da

Taciz olmasın, fikrede hürriyetede inancada

Saygı duyulmayı sağlamamız lazım .. saygı duymalarını istemek değil…

 

Ekonomik sıkıntı olsun olmasın okumuş ama üretmeyen, sadece tüketen kadın mutsuz diye düşünüyorum. Mutsuzluğunu da daha fazla tüketim ve daha fazla çocuğun üstüne düşerek gidermeye çalışıyor.

Öte taraftan deli gibi çalışan plaza kadınları da olmasınlar derim. O da hayat değil, ne kendileri için ne de şanslı ise, bir aile kurabildiyse onlar için.

İnsan olarak tüketici diye bir sözcük var. Hani feministlerin de kızacağı bir şey belki ama eski bilge köy kadınları bu anlamda iyi bir örnek. Kızlarımızda bunu nereye nasıl oturturuz bilmiyorum.

Kadın yaratıcılığını sürdürürse mutludur, üretkense mutludur.

Evren; Herkes İçin Bir Şarkı Saklar...

 

Kendimi "Feminist" olarak tanımladığım anlamına gelmiyor. Ben "Feminist" değilim, hiç feminist olma şansım da olmadı. Ataerkil bir ailede büyüdüm, ailemin kadınları geleneksel yapılar içerisinde mutlu huzurlu kadınlardı. Ailemin erkekleri "beyefendi" adamlardı… İçi boşaltılmış bir kadın erkek eşitliği değil, bu iki varoluş biçiminin birbirini tamamladığını görerek büyümek kadın kimliğime sahip çıkmamın en önemli nedenidir.

İşte marka, kadın, stil sahibi kadın bu ülkede fark yaratacaktır . Bu inancımı bu satırlarla sizlerle paylaşacağım ilerleyen günlerde...

Sevgiler

Yeldaipekli@gmail.com

Yelda İpekli

Yelda İpekli

Stratejik pazarlama ve marka yönetim uzmanı.
Hayatın tüm renklerine markacı gözüyle bakış . Stil; bir yaşam tarzının tamamını kapsar diyerek hayata dair yazılarını kadin.com'da paylaşıyor.

No more pages to load

No more pages to load