Evlerde Huzurun Rengi Mavi

Evlerde Huzurun Rengi Mavi, Mavi Renginin Psikolojik Etkisi, Ev Dekorasyonunda Neden Mavi Tonları Kullanılmalı

Gündelik hayatımızda renkler, psikolojimizi ne kadar etkiliyor hiç düşündünüz mü? Tahmin edemeyeceğinizden de çok fazla bir şekilde renklerin mutlu olmamızla alakası bulunuyor. Yapılan araştırmalar sonucunda görüldü ki insanlar bazı renkler karşısında istem dışı mutlu olabilirken, bazı renkler karşısında depresifliğe kapılabiliyor. Bu nedenle yaşadığımız ve uzun vadede içinde bulunduğumuz tüm mekânların, giydiğimiz tüm kıyafetlerimizin, kullandığımız tüm eşyaların renkleri çok önemlidir. Renkleri seçerken de öncelikle kendinizi tanımalı ve ne istediğinizi bilmelisiniz. Örneğin, bazı insanlar kırmızı rengi gördüklerinde mutlu olurken bazı insanlar mavi rengi gördüğünde mutlu olurlar. Bu ayrımı yapabilmek için, kendinizi ve hayatınızı düşünüp en fazla tercih ettiğiniz renkleri göz önüne getirmelisiniz. Ama biz bu yazımızda sizlere mavi renginin tonlarının ne denli huzurlu ve rahatlatıcı olduğundan bahsedeceğiz. Keyifli okumalar..

Mavi Renginin Psikolojik Etkisi

Mavi; denizin, göğün, okyanusların ve daha pek çok güzel şeyin rengi... Bu rengi evlerinde kullanmayı seven milyonlarca insan var. Sadece evlerinde değil, üstünde, saçında, ayakkabısında, arabasında, çantasında ve daha pek çok yerde... Peki, neden mavi bu kadar seviliyor?

Huzurun-Rengi-Mavi

Bu rengin bu kadar sevilmesinin esas nedeni psikolojik anlamda insanlara iyi gelmesidir. Yani huzur veren ve kişiyi sakinleştiren bir renk olduğu için insanlar da otomatik olarak iyi hissettikleri rengi seçiyorlar. Bu renk hakkında söylenebilecek bir diğer şey ise, beynin daha hızlı çalıştırmasını sağlamasıdır. Örnek verecek olursak, açık havalarda, mavi gökyüzünün açıkça belli olduğu günlerde dışarı çıktığımızda çok daha fazla mutlu oluyoruz. Açık havada ders çalışmak bize daha iyi geliyor ya da bilgisayarımızı alıp açık hava bir mekâna gidip çalışmak bizi daha motive ediyor. İşte tüm bunların nedeni mavinin içinde bulunduğu huzur konusudur. Psikolojik anlamda bu renk bizleri daha çok mutlu ediyorken, koyu renkler bizi ekstra mutsuz ediyor.

Ev Dekorasyonunda Neden Mavi Tonları Kullanılmalı

- Mavi ile ilgi çekebilir, odanızı aydınlık gösterebilir, daha iç açıcı bir ortam yaratabilirsiniz.

- Büyük mekânlarınızda koyu maviyi tek duvarda kullanmak ortamın olduğundan daha ferah gözükmesine yardımcı olacaktır.

Huzurun-Rengi-Mavi

- Bu rengin tonlarına bakarken içinizi ısıtan rengi seçmelisiniz. Renklerin insanlar ile iletişim kurduğu bir gerçektir.

- Depresyona girmemek ve depresyon sürecini çok çabuk atlatmak için odanın bir yerinde mavinin bulunması şart. Bu renk, insan gözüne çarpan en net renklerden biridir ve bu nedenle kişiyi odaklama konusunda eğitecektir.

- Bahar yorgunluğu, iş yorgunluğu, temizlik yorgunluğu, okul yorgunluğu, sınav yorgunluğu ve daha pek çok yorgunluğun en önemli tedavisi mavidir. Mavi olan her eşya, her duvar sizi mutlu edecek ve yorgunluğunuzu kısa sürede atmanıza yardımcı olacaktır.

- Açık, buzul ve yağmur damlası; mavinin en güzel tonlarıdır. Evinizdeki duvarlarınız için mavi rengi düşünüyorsanız bu tonları değerlendirmeniz doğru bir seçim yapmanıza olanak sağlayacaktır.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();