Eviniz İçin Küçük Dekorasyon Önerileri

Farklı aksesıuarlarla evinizi güzelleştirin. Eviniz için küçük dekorasyon önerileri, pratik bilgiler ve daha fazlası yazımızın devamında.

Yaşadığınız evin bir karakteri olsun ve o ev sizde tutku uyandırsın istiyorsanız aslında çok büyük değişimler gerekmiyor. Eviniz için küçük dekorasyon önerileri bunun için yeterli olacaktır.

Dekorasyon Önerileri İle Eviniz Sizi Yansıtsın

Dekorasyon yaparken veya evimiz için küçük bir şeyler alırken her zaman içimizden ’’bu tam benlik’’ ve ’’bu kesinlikle bana göre değil’’ deriz. Aslında her insan kendine özgü zevklerle dünyaya gelir ve farkında olmasanız da herkesin bir dekorasyon stili vardır.

Hayattaki deneyimleriniz, sevdikleriniz ve sevmedikleriniz, zevklerinizi şekillendirir. Alışveriş yaparken, bir mağazada gezinirken, vitrinlere bakarken; bir sanat galerisinde hiç kendinize dışarıdan baktığınız oldu mu? O güne kadar okuduklarınız, seyahat ettiğiniz yerler, kimlerden etkilendiğiniz size dekorasyon tarzınız hakkında ipuçlarını verebilir.

Bir restorana ilk adımınızı attığınızda atmosferi dolduran renklerin, dengenin, formların sizde ne tür hisler uyandırdığını gözlemleyin. Kendinizi rahat ve konforlu mu hissediyorsunuz? Yoksa acele ile bir an önce yemeğinizi yiyip kalkma hissi mi taşıyorsunuz? Mekanlar sizde olumlu ya da olumsuz duygular uyandırıyorsa bunların sebeplerini kendi kendinize anlamaya çalışın.

Örneğin mekana hakim olan kübik formlar sizi rahatsız mı etti? Yuvarlak şekiller can sıkıntınızı mı körükledi? Mekana hakim olan beyaz renk size özgürlüğü mü çağrıştırdı? Yapacağınız gözlemler dekorasyon stilinizi keşfetmenizin en önemli anahtarı olacaktır.

Aksesuarlarla Dekorasyon

“Aksesuarlar, ayrıntılardır’’ deyip geçmeyin. Küçük ayrıntılarla yaşam alanlarınızda büyük farklar yaratabilirsiniz.

Evinizin bir karakteri olsun ve o ev sizde tutku uyandırsın istiyorsanız aksesuarlarla evinizi kişiselleştirebilirsiniz.

Kişiliğiniz, aksesuarla dekorasyonda size ışık tutacak en büyük rehberiniz olacaktır. Yaşam alanlarında kullandığınız aksesuarlar huzurlu, konforlu hissetmenizi sağlarken aynı zamanda evinize kendi imzanızı da atmanızı sağlar.

Evde uyguladığınız dekorasyon stili, seçtiğiniz renkler ve formlar kişiliğinizin dolaylı aynasıyken, aksesuarlar kişiliğinizin yaşam alanlarınızdaki doğrudan temsilcileridir.

Koyu renk aksesuarlar boş ve büyük alanları olduğundan daha dar ve küçük gösterir. Vurgulamak istediğiniz aksesuarları kontrast renklerde seçerek dikkati o noktaya çekebilirsiniz. Şeffaf, açık renk aksesuarlar mekanın daha ferah görünmesini sağlar. Aynı türdeki aksesuarları bir arada sergileyerek ilgi çekici bir alan oluşturabilirsiniz. Farklı dokulardaki aksesuarlarla yaşam alanlarınıza hareket katabilirsiniz.

Peki nedir? Bu dekoratif aksesuarları her şey olabilir. Kanepenin üzerindeki pofidik, rengarenk yastıklar, eskiciden aldığınız bir mücevher kutusu, dış kapıyı açıp da evinizden içeriye ilk adımınızı attığınızda sizi selamlayan duvardaki kolaj çalışması ya da yeniden kazanılmış ürünlerle tasarlanan bir gazetelik.

Bu aksesuarlar orayı ’’sizin eviniz’’ yapan şeylerdir. Aksesuarlarla dekorasyon uzun soluklu bir uğraştır. Koleksiyonlar nasıl yıllarla oluşursa, yaşam alanlarınıza kendi soluğunuzu getiren aksesuarları da zamanla edinebilirsiniz.

Bir tren yolculuğu esnasında çektirdiğiniz fotoğrafı en iyi sergilemenizi sağlayacak çerçeve nasıl olmalı? Belki de o çerçeve şehir dışı seyahatleriniz sırasında bir sokak satıcısından satın aldığınız antika çerçeve olmalıdır. Aksesuarlarla dekore ederken içinizdeki ’’yaratıcı siz’ özgür kalsın. Sahip olduğunuz obje ve mekanlara farklı bir gözle bakarak alışılagelmiş sınırların dışına çıkabilir, ilgi çekici mekanlar yaratabilirsiniz.

Aksesuarlarla dekore ederken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli noktalardan birisi de aksesuarların renk, boyut ve türüdür. Yaşam alanınızda vurgulamak istediklerinizi düşünün. Eğer bir aksesuarı vurgulamak isterseniz, evinize hakim olan renklerin birbirine zıt tonlar olmasına özen gösterin.

Ancak eviniz yeterince küçük ve sıkışıksa çok büyük aksesuarlarla mekanın boğulmasına izin vermeyin. Unutmayın, büyük aksesuarlar alanın olduğunda daha küçük görünmesine sebep olur. Son olarak, aksesuarlar da mekanlara doku katmanın bir başka yoludur. Görsel ve dokunsal olarak farklı dokularda aksesuarlar seçmek yaşam alanlarınıza ilginçlik katacaktır.

ev dekorasyon önerileri

Eviniz İçin Mobilya Projeleri

Evinizi yenilemek istediğiniz zamanlarda hep yeni mobilya mı satın almalısınız? Evinizi yenilemek için mobilyalarınızın da yeni olması gerektiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Sahip olduğunuz mobilyaları yenileyerek yaşam alanlarınızı da yenileyebilirsiniz.

Yenilemek istediğiniz mobilyaları halihazırda evinizde bulunan mobilyaları değerlendirerek ya da ikinci el eşya satan dükkanlardan temin ederek gerçekleştirebilirsiniz. Kullanılmış mobilyalar kendi sanatınızı icra ederken daha özgürce çalışma olanağı sağlar. Örneğin, siz vernikli mobilyalardan hoşlanmıyorsanız boyadığınız sehpanızı verniklemeden de kullanabilirsiniz.

Sıkıldığınız zaman boyayı kazıyabilir ve mobilyaya eski bir görünüm kazandırabilirsiniz. Yani kılavuzunuz kendi zevklerinizdir. Sandalyelerinizi yenilemek istediğinizde mobilya kısmına akrilik boya uygulayabilir, üzerine mat cila sürebilirsiniz. Ayrıca koyu renkli bir mobilyayı yenilerken alta bir kat astar atarak üzerine açık renk boya uygulayabilirsiniz.

Sandalyenizin oturma pedi kumaşsa yapıştırıcı ya da zımba ile yeni siz de bir yüz kaplayabilirsiniz. Komodin, şifoniyer gibi çekmeceli üniteleri yenileyerek yaşam alanlarınızda pratik yoldan yeni bir odak noktası yaratabilirsiniz. Çekmeceler kolaylıkla çıktığından kapaklara boya uygulayabilirsiniz. Ayrıca çekmece kapaklarına kolaj çalışmaları yapabilir ya da duvar kağıtlarıyla kaplayarak mobilyanıza yepyeni bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Anneannenizden yadigar kalan çeyiz sandıkları da mobilya yenileme projelerinin vazgeçilmezleridir. Tavan arasında tozlanmaya terk ettiğiniz sandıkları, bulundukları yerden çıkarma vakti geldi. Önce zımparalayıp, sonra dekore edeceğiniz bu sandıklar yeni sehpanız olabilir. Eğer vurgulamak istediğiniz şey sandıksa mekana hakim olan rengin zıttı bir renkte boyayabilir ya da kanepenizin üzerindeki kırlentlerle bir bütünlük içinde olsun istiyorsanız kırlentlerin rengini kulanabilirsiniz. Hatta belki renkli şablonlardan yararlanarak üzerine motifler bile yapabilirsiniz.

Mobilyalarınızı Yenilemenin Kolay Yolları

Şablon ve stenciller yardımıyla mobilyalarınızın üzerine desen ekleyebilirsiniz. Bunun için stencil, sünger ve suda çözünebilir türden bir boyaya sahip olmanız yeterlidir. Örneğin, akrilik boyalar kullanım kolaylığı sağladığı için tercih edilebilir.
Mobilyalarınıza antika görünümü verebilirsiniz. Mobilyanın üzerine bir kat astar attıktan sonra üzerine boya sürün. Daha sonra bir bez yardımıyla köşe ve kenarlara sürdüğünüz boyayı silin, bu şekilde eski mobilyalara antik ve ’’yeni’’ bir görünüm kazandırabilirsiniz.
Mobilyalarınızı kişiselleştirebilirsiniz. Çalışma masanızın üzerine harfler boyayabilir, ayakkabılığınızın üzerini ayakkabı şablonlarıyla renklendirebilirsiniz.
Mobilyalarınızın üzerini mozaik, kırık buzlu cam ya da ayna parçaları ile süsleyebilir, böylece ilgi çekici bir görünüm yaratabilirsiniz.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();