Evde Saç Boyama Teknikleri

Evde kendi başınıza saç boyama çok keyiflidir ancak bazı noktalara dikkat etmezseniz, istemediğiniz sonuçlar elde edebilirsiniz.

Evde kendi başınıza saç boyama çok keyiflidir , bu birçok kadının tercih ettiği bir yöntemdir ancak bazı noktalara dikkat etmezseniz, istemediğiniz sonuçlar elde edebilirsiniz. Saçların sağlıklı görünmesi ve renginin istenilen tonda olması için evde saç boyarken bilinmesi gereken bazı püf noktalar yazımızda...

 

Saçınızı boyamadan önce, ne halde olduklarını kontrol edin. Eğer saçlarınız çok kuru ve yıpranmışsa o zaman saçı boyamak pek iyi bir fikir olmayabilir . Saçınız ne kadar sağlıklı olursa, alacağınız sonuç da o kadar iyi olacaktır. Bu nedenle boyama işlemini gerçekleştirmeden önceki hafta, saçınıza birkaç kez bakım yapın. İçinde, saçları güçlendiren B vitamini, E vitamini, avokado veya Hindistan cevizi yağı gibi nemlendirici maddeler bulunduran ürünleri deneyin. Saçlarınızda çok kırık varsa uçlarından biraz kestirip, bir süre bakım uygulamak ve boyayı sonraya bırakmak daha iyi olacaktır. Saçlarınızı boyadıktan sonra da ayda iki kez bakım yapmaya devam edin.

Saç boyama öncesinde hazır bulundurmanız gerekenler;

 • Ne kadar uzman olursanız olun kıyafetlerinizi boyamamak için eski bir gömlek ya da kıyafet giyin.
 • Ellerinizi korumak için eldiven giyin.
 • Yüzünüzün boyanmaması için vazelin ya da yağlı bir kremi cildinize sürün.
 • Boyanma anında bulaşan kısımları temizlemek için bir ıslak mendil de yanınızda hazır bulunsun.
 • Saç boyasını hazırlamak için bir cam bir kase ve boya fırçası
 • Saçları ayırmak için geniş ağızlı bir tarağa ihtiyacınız olacak.

Evde Saç Boyama Teknikleri

Saçınızı boyarken hata yapıyorsanız, muhtemelen talimatları doğru uygulamıyorsundur. Belki de doğru boyayı seçememişsinizdir. Başarının anahtarı doğru rengi ve boyayı seçmektir. Parlak gün ışığında doğal saç renginize iyice bakın. Daha sonra gözlerinize ve cilt renginize uyan, bunları tamamlayan bir renk seçin.  Renk tonunda kısa süreli değişim yaratan “Geçici boyalar” saçınızın rengini boyanın altından gösterir. Amonyak içermeyen boyalar ve kalıcı boyalar, saçınızdan 10 hafta sonunda tamamen akar. Bitkisel boyalar akmazlar ancak saç uzadıkça gitmeye başlarlar. Saçların açılmasını sağlayan boyalar, doğal saç pigmentlerini yok ederek, 6 tona kadar açılmasını sağlarlar. Saçların daha koyu görünmesini sağlayanlar ise, doğal pigmentlerin yeni saça yerleştirilmesini sağlar.

 

Yoğun ama akıcı boyalar, istenilen sarışınlığı veya ışıltılı kızıllığı yaratmazlar. Eğer boyayı gereğinden erken saçınızdan yıkar veya saç tonunuza uygun olmayan bir boya seçerseniz, tuhaf bir renk elde edersiniz. Eğer istediğinizden çok farklı bir sonuç elde ederseniz, saçınızı bir daha boyayın. Eğer saçınız çok kuru ve yıpranmışsa, saçınıza uyguladığınız renk, farklı olacaktır. Bu durumda kuaförünüzden yardım isteyin. Boya kutularının arkasında, boyalı, boyalı olmayan veya röfleli gibi açıklamalar yazar. Bu bilgileri göz ardı etmeyin.
Doğal saç renginizden daha koyu bir ton boyamak istiyorsanız, boyanın saçınızdan zor akacağını bilmeniz gerekir. Aşırı derecede koyuya boyanmış saçların açılması zor olacaktır.
Saçlarınız boyamadan önce saç boyasının kutusunda yer alan kullanım kılavuzunu dikkatle okuyun ve uyarıları dikkate alın.

Evde Saç Boyama İşlemi İçin Gerekli İpuçları;

 • Saçınızı boyarken dipten uca doğru sürün.
 • Kullanım kılavuzunda belirtildiği gibi, yıkanmış, kuru veya nemli saça uygulayın.
 • Kullanım kılavuzunda belirtildiği şekilde, rengin saçınıza etki etmesini bekleyin.

Evde Saç Boyama Teknikleri

 • Boyalar önceden hesaplanmış renk skalasına göre etki eder. Bu yüzden söylenen zaman kadar bekleyin.
 • Saçlarınızı durulayarak, boyayı akıtın.
 • Boyama işleminden sonra mutlaka bakım uygulayın. Bu bakım hem saçınızın canlılığını korumasına yardımcı olacak, hem de boyanın saçınızdan hemen akmasını engelleyecektir.
 • Saçınızın gerçek rengini görebilmek için, saçınızı kurutun. Islak saç, saçınızın boyanmış olduğu rengi göstermez.

 

 

No more pages to load

No more pages to load