Evde Saç Boyama Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Evde Saç Boyama Hakkında Bilmeniz Gerekenler, Saç Boyama Nasıl Yapılır? Saç Boyamanın Zararları Nelerdir? Saç Boyası Nasıl Çıkar?

Saçınızı boyamaya karar verdiyseniz ve bu konuda yetenekli olduğunuzu düşünüyorsanız saçlarınızı evde de boyayabilirsiniz. Saç boyama teklikleri farklılık göstermektedir. Tabi tekniğinize karar vermeden önce saçınızın tamamını mı yoksa sadece belli bir kısmını mı boyayacağınıza karar vermeniz gerekmektedir.Biz sizler için evde saç boyama ve bunun püf noktalarını paylaşıyoruz.

Evde kolay saç boyama durumu mümkün müdür diye soranlar için hemen yanıtlayalım, eğer gerekli malzemeleriniz var ise evde de rahat bir şekilde saçlarınızı boyayabilirsiniz.

Evde Saç Boyama Nasıl Yapılır?

Öncelikle saçlarınızın durumunu iyice değerlendirmeniz gerekir. Eğer saçlarınız yıpranmış bir durumdaysa belli bir süre saçlarınıza bakım uygulaması yapmanız daha iyi olacaktır. Bakım yapacak kadar sabredemiyorsanız saçınızın rengini birkaç ton birden değiştirecek bir renk seçmemenizi öneririz. Ayrıca saçlarınızı boyadıktan sonra da düzenli olarak saç bakımınızı yapmaya devam etmelisiniz. Sonraki aşama ise saçınız için doğru rengi seçmek. İstediğiniz renkte size uyacak en doğru tonu seçmeye çalışın.

Eğer saç boyama konusunda deneyimli değilseniz ilk boyama işlemlerini yarı kalıcı veya yıkadığınızda çıkacak saç boyaları ile yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Ürünleri kullanmadan önce de mutlaka alerji testini uygulayın. Diğer türlü hiç istenmeyen durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Evde Saç Boyama

Saçlarınızı boyadıktan sonra rengini uzun süre muhafaza etmek istiyorsanız boyalı saçlar için şampuanları kullanmalı ve sıcak ile kafanızın fazla temas etmemesini sağlamalısınız.

Boyama işlemine geçmeden önce üzerinize eski bir gömlek giyin. Böylece en sevdiğiniz tişörtünüzün boya olmasını engelleyebilirsiniz. Durulama işleminden sonra da eski bir havlu kullanın, boyanız durulama işleminden sonra da akmaya devam edebilir. Boyama işlemini yaparken mutlaka eldiven giyin.

Saçlarınızı parçalara ayırarak boyamaya başlayın. İlk başladığınız yer diğer yerlere göre çok fark edilmese bile rengini daha çok tutturacaktır. Bunu göz önünde bulundurarak en aşağıdan veya en yukarıdan başlayın. Saçlarınızı en son tarama işleminde de geniş ağızlı tarakları kullanın.

Boyama işleminiz tamamlandıktan sonra cildinize bulaşan boya artıklarını ıslak mendil yardımı ile temizleyin.

Saç Boyamanın Zararları Nelerdir?

Saçlarınızı organik olmayan boyalar ile boyadığınızda gördükleri kimyasal işlem yüzünden mutlaka yıpranacaklardır. Organik bile olsalar bu boyalar da saçınızın kurumasına sebep olabilir. Bu nedenle boyama işlemlerinizden sonra saçlarınıza düzenli olarak bakım yapmanızı tavsiye ediyoruz. Ancak boyama işlemenin yararlı olduğu noktalar da vardır. Örneğin bitlenmiş iseniz saçlarınızı boyayarak bitlerden kurtulabilirsiniz. Ayrıca boyalı saçlara bitlerin gelmediği de bilinen bir gerçektir.

Saç Boyası Nasıl Çıkar?

Saç boyalarını çıkarmak istediğinizde yapacağınız işlemler saçınıza daha çok zarar verebilir. Kepek önleyici şampuanlar ve beyaz sabun bu noktada en çok kullanılan ürünlerdir. Ancak bunların sık kullanımı saçınıza büyük hasar verir. Mor şampuan adı verilen şampuan saçınızda nötrlenmesini istediğiniz noktaları halledebileceğiniz en mantıklı çözüm olabilir. Ancak bu şampuanın kullanımı da yine saçı yıpratmaktadır.

Evde Saç Boyama

Gelelim saç boyama fiyatları konusuna; evde saçlarınızı boyuyorsanız uçuk bir renk tercih etmediğiniz sürece en fazla 30 lira gibi bir maliyetle saçlarınızı boyayabilirsiniz. Ancak kuaförde saçlarını boyatmak isteyenler için minimum fiyat 70 lira olmaktadır.