Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir? Sağlıklı ve güzel gülüşlere sahip olmak mümkün mü? Evde dişler nasıl beyazlatılır?

Bir çok insanın dişlerinin beyaz ve parlak görünmesiyle ilgili sorunları mutlaka vardır. Genetik yapımıza bağlı olarak bazı dişler daha solgundur ya da parlak değildir. Peki eğer dişçiye gidemiyorsak kendimizin uygulayabileceği evde diş beyazlatma yöntemleri nelerdir, doğal teknikler var mı?

Diş Beyazlatma İçin İpuçları ve Pratik Bilgiler

Aslında dişleri düzenli fırçalamanın haricinde yapılacak bazı şeyler de vardır. Örneğin daha az sigara içmek ya da asitli ve şekerli yiyecekleri fazla tüketmemek gibi… Gene de olmuyor diyorsanız evinizde kolayca uygulayabileceğiniz bir sır verelim. Karbonat tabi ki? Bir çay tabağına koyacağınız karbonatla dişlerinizi fırçaladığınızda ve bunu sürekli tekrar ettiğinizde dişlerinizi daha parlak ve daha beyaz olduğunu göreceksiniz. Karbonat aynı zamanda diş plaklarını da temizleyip ağzınızdaki mikro organizmaları da öldürecektir. Bir başka etkisi de karbonatlı suyla gargara yaptığınızda ağzınızda tartar dediğimiz diş taşlarının çözülmesine de yardımcı olacaktır.

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

Bir diğer basit yöntem de karbonat kadar etkili olmasa da sofra tuzu kullanmaktır. Dişlerinizi sofra tuzu ile fırçalayabilirsiniz. Sofra tuzu aynı zamanda diş eti iltihaplarındaki ödemi de azaltmaktadır. Ama sakın yutmayın. Özellikle tansiyon hastaları için fazla tuz tüketmek zararlıdır.

Bir başka pratik örnek de diş eti kanaması olan hastalar için. Tuzlu suya koyup beklettiğiniz zeytinin suyuyla gargara yaptığınızda hem organizmaları öldürecek hem de diş eti kanamalarınızı durdurabileceksiniz. Bu arada havuç, brokoli ve salatalığın da doğal diş temizleyiciler olduğunu unutmayalım.

Bir başka yolda bazı karışımları birlikte kullanmaktır. Bir tatlı kaşığı karbonata tuz ve bir iki damla sirke ekleyerek dişlerinizi fırçaladığınızda bir süre sonra farkı göreceksiniz. Belki şaşıracaksınız  ama çilek de tükettiğinizde diş eti kanamalarınızı durduracak ve diş lekelerinin çıkmasında etkili olacaktır. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir konu bazı kişilerin diş yapıları daha hassas olduğundan diş doktorları bu kullanımlara kesinlikle karşı çıkabiliyor. O yüzden siz siz olun bu tür pratik bilgileri, sağlık ipuçlarını uygularken muhakkak doktorunuza danışın.

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

Gene evde uygulayabileceğiniz ama öncesinde diş hekimine gitmeniz gereken bir sistem daha var. Bunlar florid denen bir maddeyi içeren diş beyazlatma jelleri. Aslında klinik kullanımında daha kısa sürede etkili olur ama doktorunuza gidip ağzınızda eğer varsa çürükleri tedavi ettirip gerekli diş temizliğini yaptırdıktan sonra doktorunuzun önerileriyle bu tekniği siz de evinizde uygulayabilirsiniz. Bununla ilgili ağzınızı kaplayan bir vinil kılıf hazırlanır. Gece yatarken doktorunuzun vereceği direktifler doğrultusunda bir süre sonra bembeyaz dişlere sahip olabilirsiniz.