İnci Gibi Dişlere Merhaba: Doğal Malzemelerle 10 Yöntemle Evde Diş Beyazlatma

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir? Sağlıklı ve güzel gülüşlere sahip olmak mümkün mü? Evde dişler nasıl beyazlatılır?

Kimimiz son teknoloji ortodontik çarelere başvuruyoruz, kimimiz evde hazırlanan doğal karışımlarla çözümler arıyoruz. Hepimizin amacı ortak: Düzgün, sağlıklı, bembeyaz, inci gibi dişler...

İlk kural: Günde iki kere dişler fırçalanacak

Hatırlarsanız okula başladığımızda öğretilen ilk temel kişisel bakım kurallarından biri de günde en az iki kere, yaklaşık 3’er dakikalık sürelerle dişimizi fırçalamamız gerektiğiydi. Bu kural hala geçerli. Peki, diş beyazlatmak için yalnızca diş fırçalamak yeterli mi? Evet, diş beyazlatma özelliğine sahip, antibakteriyel diş macunları son zamanlarda popülerliğini artırıyor ve her geçen gün çok daha güçlü formüllerle vazgeçilmezimiz oluyor. Ancak doğal diş rengimiz tam olarak beyaz olmadığı için macun yardımıyla elde ettiğimiz beyazlığı uzun süre korumak mümkün olmuyor. Fırçalamanın dışında evde kolayca uygulayabileceğimiz bazı diş beyazlatma yöntemleri var ki bunlar, diş macunlarından çok daha hızlı sürede sonuç almamızı sağlıyor.

Eminiz daha önce karbonatla diş beyazlatma yolları, limonla ya da sofra tuzuyla diş fırçalama yöntemleri gibi tavsiyeleri duymuşsunuzdur. Bu etkili diş beyazlatma yöntemlerini nasıl uygulayabileceğinizi detaylı bir şekilde anlatmaya başlamadan önce, başka bir önemli konuya dikkat çekmek istiyoruz:

Diş macunu nasıl seçilir, nasıl kullanılır?

En iyi diş beyazlatan diş macunu hangisi? Bütün diş macunlarının içinde diş beyazlatmaya yarayan maddelerden var mı? Diş beyazlatan diş macunları diş minesine zarar verir mi? Eğer diş temizliğiniz konusunda hassassanız bu sorulardan bir ya da birkaçını daha önce mutlaka sormuşsunuzdur.

Burada son dönemlerin popüler tartışma konularından biri olan diş macunlarının etkin maddesi florürden bahsetmekte yarar var. Florür;

  • Diş minesinin yüzeyinde oluşan en küçük deformasyonları bile onarır.
  • Dişleri bakterilerin başlattığı asit saldırılarına karşı korur, diş minelerini kuvvetlendirir.
  • Florür içeren her diş macunu Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu tarafından düzenlenip onaylanır. Florür içermeyen diş macunları ise birer kozmetik ürünü statüsündedir.

Faydalarının yanı sıra florürün bazı sakıncalarının olduğu da bir gerçek. Özellikle küçük yaşlarda florür kullanımı uzmanlar tarafından önerilmiyor. 3 yaş altında flörür içermeyen diş macunları kullanmak, 6 yaştan önce de florürlü diş macununun yutulmamasına dikkat etmek gerekiyor. Yetişkinler için ise diş beyazlatma etkisi yüksek ve flörür içeren diş macunları kullanmak önemli. Burada dikkat edilmesi gereken şey ise tüketim miktarını düzenlemek ve aşırıya kaçmamak. Günde 2 kez diş fırçalamak, uzmanlar tarafından önerilen tüketim miktarıdır.

Her diş macunu aynı içeriğe mi sahip?

Her diş macunu benzer formüllere sahip olmakla birlikte, neye iyi geleceklerine göre içeriklerindeki bazı maddeler farklılık gösterebilir. Örneğin bazı diş macunları diş eti hastalıklarına karşı mücadelede daha etkinken bazı diş macunlarının içeriğinde ise beyazlatıcı madde daha etkindir. Diş eti hastalıkları konusunda etkin olan diş macunlarını, diş hekimi tavsiyesiyle edinmek en sağlıklı yöntem olacaktır.

Diş beyazlatan doğal yöntemler

Birçoğu evinizde, dolabınızda mevcut; bundan eminiz. Sadece bu malzemelerin doğal diş beyazlatma konusunda ne gibi mucizeler yarattığından habersizsiniz. Tavsiyelerimizi hemen bugün uygulamaya başlayın ve farkı görün.

1- Evimizin joker elemanı: Karbonat

Ev temizliğinden hamur kabartmaya, kahve köpürtmeye kadar çok farklı kullanım alanlarına sahip olan karbonat, diş beyazlatma yöntemlerini konuşmaya başladığımızda da başrolü kapıyor. Karbonattan “ev yapımı doğal diş macunu” olarak bahsetmek yanlış olmaz. Antibakteriyel özelliklere sahip olan karbonat, yalnızca dişlerinizi beyazlatmakla kalmaz, tartar oluşumunu ve çürükleri önler, nefesinizi tazeler.

Kullanım şekli: Temiz diş fırçanızı ıslatın ve karbonata batırın. Hafif hareketlerle dişlerinizi fırçalayın. Bu işlemi haftada 2 kez tekrarlayın. Tabii diş macunuyla normal diş fırçalama rutininize de devam edin. Dilerseniz nefesinizi tazelemek ve ağız kokusunu gidermek için de karbonat gargarasından yardım alabilirsiniz. 1 bardak suya 1 çay kaşığı karbonat karıştırın ve gargara yapın.

2- Karbonatın gücünü ikiye katlayan destek: Limon

Karbonatın mucizevi etkisini artırmak için yanına en az onun kadar mucizevi bir yardımcı olan limonu ekleyebilirsiniz. Limonun asidik yapısı, özellikle çay, kahve ve sigaranın dişlerinizde bıraktığı lekeleri temizleme ve rengini açma konusunda oldukça etkili bir çözüm sunacak.

Kullanım şekli: Bir fincanın dörtte biri kadar karbonatın üzerine yarım limonu sıkın ve karıştırarak köpürmesini sağlayın. Daha sonra bir pamuk yardımıyla bu karışımı dişlerinize sürün. Olabildiğince nazik hareketlerle uygulamaya dikkat edin. Karışımın 2-3 dakikadan daha uzun süre dişinizde kalmaması çok önemli. Sonrasında temiz bir diş fırçasıyla dişlerinizi fırçalayarak asitten arındırın. Haftada bir bu uygulamayı tekrar edebilirsiniz. Daha sık yaparsanız limonun asitli yapısı dişlerinize zarar verebilir.

3- Muhteşem üçlü: Karbonat, sirke, tuz

Sirkeyi sabahları ılık suya karıştırıp içenler, bulaşık makinesine parlatıcı olarak koyanlar, temizlik suyuna karıştırıp evini pırıl pırıl yapanlar… Sirkenin kullanım alanı sınırsız. Ona bir de üç malzemeli bir formülle dişlerini beyazlatanları ekleyebiliriz.

Kullanım şekli: 1 çay kaşığı karbonat, bir çay kaşığı elma sirkesi ve 1 çay kaşığı sofra tuzunu karıştırın. Temiz bir diş fırçasını bu karışıma batırın ve dişlerinizi fırçalayın. Önce dişlerinizdeki lekelerin gittiğini daha sonra da dişlerinizin renginin beyazlamaya başladığını göreceksiniz.

4-  Çilekten beklenmeyen diş beyazlatma performansı

Çileği bir diş beyazlatma yöntemi olarak kullanmak hiç aklınıza gelir miydi? Baharın habercisi lezzetli mi lezzetli bu meyve, içinde bulundurduğu asit sayesinde dişlerinizde plak oluşumunu önler, bakterileri öldürür ve dişlerinizin rengini açar.

Kullanım şekli: 2 adet çileği bir çatal yardımıyla ezerek püre haline getirin ve bir diş fırçasına sürerek dişlerinizi fırçalayın. Daha sonra ağzınızı iyice çalkalayın.

5- Muz kabuklarını atmadan önce iki kez düşünün

Potasyum bakımından oldukça zengin bir meyve olan muzun hem bu kadar lezzetli hem de bu kadar faydalı olması hepimiz için sevindirici. Üstelik yalnızca meyvenin kendisi değil kabuğu da harikalar yaratıyor.

Kullanım şekli: Bu diş beyazlatma yöntemi çok kolay ve zahmetsiz. Yediğiniz muzun kabuğunun iç yüzeyini yumuşak hareketlerle dişleriniz sürün. Kabukta bulunan magnezyum ve manganez dişlerinizin beyazlamasına yardımcı olacak. Daha sonrasında macunsuz fırçayla dişlerinizi fırçalayın.

6- Kışın doğal yollarla diş beyazlatmanın sırrı portakalda

Kış mevsiminin en güzel detaylarından biri olan portakalın bir C vitamini bombası olması, insan bedeni üzerinde birçok açıdan mucizeler yaratıyor. Portakal kabuğuyla diş beyazlatabileceğinizi daha önce duymuş muydunuz?

Kullanım şekli: Portakal kabuğuyla diş beyazlatma yöntemini iki şekilde uygulayabilirsiniz. Birincisinde doğrudan kabukların beyaz kısmıyla dişlerinizi ovabilir ve sonrasında macunsuz bir şekilde fırçalayarak işlemi tamamlayabilirsiniz. İkinci yöntemde ise kuru defne yaprağını ufalayıp portakal kabuğu rendesiyle karıştırarak macunumsu bir kıvam elde edebilir ve bununla dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Sonrasında ağzınızı çok iyi çalkalamayı unutmayın.

7- Her zaman uzak durmak olmaz: Sofra tuzu

Tuz, doğal bir antibakteriyeldir. Her ne kadar karbonat kadar keskin bir etkisi olmasa da çok eski zamanlardan beri diş temizliğinde ve diş beyazlatmada kullanılan bir yöntemdir.

Kullanım şekli: Diş fırçanızı ıslatın ve tuza batırın. Dişlerinizi çok yumuşak hareketlerle 2-3 dakika kadar fırçalayın. Tuz aynı zamanda diş etlerinizi de bakterilerden temizlemeye yardımcı olacak.

8- Küçük bir medikal destek: Gliserin

Belki herkesin evinde, elinin altında olmayabilir ama oldukça uygun fiyatıyla eczaneden küçük bir şişe gliserin edinmek hiç de zor değil. O yüzden bu öneriyi de vermeden geçmek istemedik. Antibakteriyel özelliğiyle gliserin hem ağız sağlığını korumada hem de dişleri beyazlatmada sıkça başvurulan yöntemlerden biri.

Kullanım şekli: Önce her zamanki gibi diş macunuyla dişlerinizi fırçalayın, daha sonra diş fırçanıza birkaç damla gliserin dökerek bir kez daha fırçalayın.

9- Leke yapmayan, leke gideren çay: Adaçayı

Dişlerde oluşan lekelerin baş sorumlularından biri içtiğimiz çaylardır. Ama bir çay var ki o leke yapmak yerine lekeleri gideriyor. Adaçayından bahsediyoruz elbette.

Kullanım şekli: Ilık suya eklediğiniz iki yemek kaşığı adaçayıyla her gün gargara yapabilir ya da adaçayı yapraklarını çiğneyebilirsiniz. Her iki yöntemle de adaçayıyla dişleri beyazlatmak mümkün. 

10-  Lif yönünden zengin besinler dişlerinizin dostu

Yalnızca karışımlarla, formüllerle değil doğrudan tükettiğimiz gıdalarla da dişlerimizi beyazlatmamız mümkün. Elma, salatalık, brokoli gibi lif yönünden zengin gıdalar, hem sağlıklı hem de inci gibi bembeyaz dişler için birebir. Bol bol tüketmekte fayda var. 

Tüm bu diş beyazlatma yöntemlerinin dışında, dişlerde leke oluşturacak yiyecek ve içeceklerden de minimum düzeyde tüketmek oldukça önemli. Çay, kahve ve sigara başta olmak üzere soda, enerji içecekleri, alkol, şeker, dişlere yapışarak kalıntı bırakan kuru meyveler ve yüksek asit içeren diğer yiyecek ve içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmak, diş sağlığınızı koruma yolunda atacağınız en önemli adımların başında geliyor.

No more pages to load

No more pages to load