Evde Ayak Bakımı - Bakım İçin Etkili Öneriler

Evde Ayak Bakımı - Bakım İçin Etkili Öneriler. Günlük vücut yükünün tamamını taşıyan ayakların belli aralıklarla bakıma sokulması ihtiyaç değil şarttır.

Günlük vücut yükünün tamamını taşıyan ayakların belli aralıklarla bakıma sokulması ihtiyaç değil şarttır. Ayaklar çok çabuk zarar görebilen ve tüm aktiviteleri engelleyen bir bölge oldukları için rutin şekilde uygulanan bakım ayak sağlığı için oldukça önemlidir. Evde ayak bakımı da sanılanın aksine oldukça kolay ve aslında daha sağlıklıdır. Güzellik merkezi ya da spalar da pek çok kişiye uygulanan malzemelerin hijyenik anlamda ne derece temiz olduğu tartışılabilir. Bu yüzden ev ortamında kişiye özel malzeme ve ürünlerle ayak bakımının sağlanması çok daha iyi ve hızlı sonuçlar verecektir.

Evde Ayak Bakımı İçin Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

  • Hazır ayak peelingleri,
  • Hazır ayak maskeleri,
  • Topuk törpüsü,

Evde Ayak Bakımı

 

  • Tırnak makası,
  • Nemlendirici krem,
  • Masaj kremleri,
  • Pamuklu çorap gibi malzemeler ayak bakımı için kullanılmaktadır.

Bu malzemeler genellikle her evde bulunan malzemeler çerçevesinde de şekillenebilir. Örneğin nemlendirici krem yerine az miktarda zeytinyağı ile ayaklara masaj yapılabilirken, topuk törpüsü yerine buhar banyosundan sonra hafif kese ile ayaktaki kirler yok edilebilir. Her akşam özellikle yatağa girmeden önce, yani yer ile temas kesildikten sonra nemlendirici krem ile ayaklara masaj yapılması önemlidir.

Evde Ayak Bakımı

 

Bunun sebebi, ayakların çatlamasını, kuruması ya da nasırlaşmasını önlemektir. Ayak tırnakları, hijyenik anlamda asla uzatılmamalıdır. Sürekli ayakkabı ya da terlik giyildiği için uzun tırnaklar, tırnak yapısını bozacak ve çok daha derinden kırılmalara sebebiyet verebilecektir. Düzenli aralıklarla tırnak kesimi yapmak ve güçlendirici cila uygulamak da tırnak bakımı için önemlidir. Eğer yoğun bir iş hayatı ya da okul hayatı varsa, kişilerin pediküre hiç adım atmamaları ve oldukça uzun aralıklarla yenilememeleri gerekmektedir. Pedikür hiç başlanmadığı takdirde zararı olmayan, başladığında devam ettirilmediği takdirde büyük zararları olan bir temizlik unsurudur.

Ayak Bakımı Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Her banyodan sonra düzenli şekilde ayaklara masaj kremi ile masaj yapılmalıdır. Ayaklar uzatılmak sureti ile dinlendirilmeli ve daha sonra pamuklu çorap giyilmeden önce nemlendirici krem sürülmelidir. Nemlendirici krem çok fazla yedirilmeden çorabı ayağa geçirmek ve mümkünse sabaha kadar yere basmamak gerekmektedir.

Evde Ayak Bakımı

Bu sayede daha yumuşak ayaklara sahip olmak oldukça kolay olacaktır. Tırnak kesimine dikkat etmek ve şekilsiz tırnaklar kesmek ileride tırnak batması gibi problemlerle karşılaşılmasına neden olabilir. Düzenli olarak tırnak kesmek, üç günde bir ayak masaj kremini uygulamak ve her gece pamuklu çorap giyilmese dahi nemlendirici kremi ayaklara sürmek oldukça faydalı sonuçlar verecek ve daha sağlıklı ayaklara kavuşmayı sağlayacaktır.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();