Ev Yoğurdunun Faydaları

Ev Yoğurdunun Faydaları Saymakla Bitmez. Peki ev yoğurdunun sağlığa katkısı nelerdir? Neden yoğurdun ev yapımı olması tercih edilir?

Sürekli doğal ve sağlıklı beslenmekten bahsedip duruyoruz. Bunun için ara öğünlerimizde sıklıkla yoğurt tüketiyoruz. Ancak unuttuğumuz bir şey var. Yoğurdun tüketilmesi kadar yapılış şekli de çok önemlidir. Bunun için yoğurdunuzu evde yapmanız çok önemli çünkü ev yoğurdunun faydaları saymakla bitmiyor.

Marketten aldığımız yoğurdun içine ömrünün uzaması için pek çok katkı maddesi katılıyor. Bunlardan biri de antibiyotiktir. Ve bunun sağlığımıza verdiği zarar gözden kaçırılamaz. Son zamanlarda artan kanser hastalığının bir diğer sebebi de bu katkı maddeleridir zaten. Peki o zaman neden yoğurdumuzu kendimiz evde yapmayı denemiyoruz?

Son zamanlarda artan et fiyatlarıyla birlikte protein ihtiyacımızı karşılamamız için alternatiflere ihtiyacımız var. Bunun en iyi karşılığı yoğurttur. Ayrıca gelişme çağında olan çocukların gazlı içecekleri tüketmesinin önüne geçilmesinin önemi günümüzde daha da artmıştır. Türkiye’nin geleneksel içeceği ayran, çocukların tüketebileceği en güzel ve sağlıklı içecek türü olup, ayranın hammaddesi olan yoğurdun da yararlarına dikkati çekmek gerekir.

Ev Yoğurdunun Faydaları

Yoğurt Tüketmenin Vücudumuza Faydaları

  • Hastalıklarla savaşmak yerine baştan önlemimizi almak daha mantıklıdır. Evde mayalanmış yoğurt, kanser ve diğer hastalıklara karşı korumada piyasadaki yoğurtlardan çok daha etkilidir.
  • Yoğurt hem kalsiyum kaynağı hem de bağırsak ve üriner enfeksiyonlara karşı ilaçtır.
  • Yoğurt sadece iç hastalıklarımız için değil cilt problemlerimiz içinde devadır. Ev yapımı yoğurdunuzu, tülbent yardımıyla süzüp basit cilt fonksiyonları ya da sivilce tedavileri için kullanabilirsiniz.
  • Ev yoğurdunun faydaları arasında vajinal mantarı engellemeye yardımcı olması da var
  • Sağlıklı kilo vermek istiyorum diyorsanız, günde iki kase yoğurt tüketmelisiniz.
  • Gerçek yoğurt bozulan yoğurttur. Çünkü içine antibiyotik gibi katkı maddeleri koymaz ve böylece besin değerlerinin yok olmasına engel olursunuz.

Çocuklarınızın yoğurt yemesi çok önemlidir. Her gün en az bir kase yoğurt yemelidirler. Eğer sevmiyorlarsa onlara ev yoğurdu yedirmek için onların sevebileceği şekilde meyve, pekmez ya da balla karıştırabilirsiniz. Ya da bir dilim ekmeğin üzerine sürüp şeker serpebilirsiniz.

 

Ev Yoğurdunun Tarifi

Malzemeler

  • 1 litre süt
  • Bir yemek kaşığı yoğurt

 

Yapılışı

Sütü çelik bir tencereye koyun kaynatmaya başlayın. Fokurdamaya  başlayınca biraz altını kısınız. Tencerenin üstüne yatıracağınız tahta kaşık sütün taşmasını engelleyecektir. Koyduğunuz sütün üçte biri azalınca altını kapatın ve bir kenarda soğumaya bırakın. Yaklaşık 15 dk sonra parmağınızı süte batırın. Eğer eliniz sütün içindeki sıcaklıkta yanmayarak 7 saniye kalıyorsa mayalama vakti geldi demektir.

1 kaşık yoğurdu sütün kaymağı bozulmayacak şekilde kenarından koyun ve kenarlarından her yeri mayalanacak şekilde  karıştırın.  Daha sonra cam kavanozlarınıza koyup kapağı açık şekilde 10-15 dk 50 derecelik fırına koyun. 4-4,5 saat fırında bekledikten sonra yaklaşık 7 saat buzdolabında kapağı açık bir şekilde bekletin. 7 saat sonra kapağını kapatabilirsiniz.

Afiyet olsun…

No more pages to load

No more pages to load