Ev Dekorasyonunda Renklerin Etkisi

Her evin bir ruhu vardır. Ve bu ruhu oluşturan etkenlerin başında da renkler vardır. Ev dekorasyonunda renklerin etkisi ve enerjilerini biliyor muydunuz?

Her evin bir ruhu vardır. Ve bu ruhu oluşturan da birçok etken vardır; o evde yaşayan kişiler, eşyalar ve hatta renkler. Ev dekorasyonunda renklerin etkisi ile her renk farklı bir enerji saçar. Bu nedenle de dekorasyonunuzu yaparken renkleri incelemenizde fayda vardır. Çünkü odanıza uyguladığınız renk sizin o odada aldığınız kararlara bile yön verecektir.

Daha fazla huzura mı ihtiyacınız var? Motivasyonunuzu arttırıp yaratıcılığınızı öne mi çıkarmak istiyorsunuz? O zaman renklerin gücüne inanın ve ev dekorasyonunda renklerin etkisi makalemize bir göz atın.
Bilimsel araştırmalar da gösteriyor ki, renklerin insanlar üzerinde ciddi etkisi var. Buna göre, psikolojik etkisi bulunan dört önemli renk bulunuyor: Kırmızı, mavi, sarı, yeşil. Kırmızı bedeni, mavi aklı, sarı duyguları, yeşil ise bu hisler arasındaki dengeyi ifade ediyor.

Ev dekorasyonunuzu yaparken, ilk önce hangi ortamı ne amaçla kullanacağınızı belirlemelisiniz. Daha sonra o ortama uygun enerjiyi veren rengi bulmak daha doğru olacaktır.

Ev Dekorasyonunda Renklerin Etkisi Nedir?

Yeşil

Doğayı temsil eden yeşil, yaşama olan umudu simgeler. Yeşilin gözleri dinlendirme ve rahatlatma özelliği vardır. Gerginliği ve kan basıncını düşürür, hipnoz edici etkisi vardır, kılcal damarları açarak sıcaklık hissi uvandırır. Ev dekorasyonunda dinlendirici ve sakin bir ortamın dekorasyonu için yeşil uygun olacaktır. Örneğin odanızın bir köşesine yeşil bitkiler koyabilirsiniz. Araştırmalara göre, bitki bulunduran ofisler diğerlerine göre müşterilere daha fazla güven veriyor.

Turuncu

Turuncunun başlıca etkisi iştah açıcı olmasıdır. Bu nedenle yemek odalarında yada mutfakta kullanılabilir. Ayrıca doğum sırasında anne adaylarının turuncu giyinmesi, sütünü arttırır.

Ev Dekorasyonunda Renklerin Etkisi

Turuncunun bir diğer önemli özelliği de fazla ve enerjik gözükmesidir. Örneğin, bir ortamda kalabalık görünmek istiyorsanız turuncunun tonlarını kullanmalısınız.

Siyah ve Gri
Siyah ve gri, halk arasında her ne kadar boğucu olduğu söylensede doğru kullanıldıkları takdirde, ferahlık ve derinlik sağlayabiliyor. Çok güçlü olan bu iki rengin kullanımı, ruh halindeki dengesizliği düzenleyebiliyor. Siyaha yakın olan koyu kahverengi, aynı güç ve ihtişamı daha sıcak bir şekilde vurguluyor.

Kırmızıdan Vazgeçmeyenler

Kırmızı

Kırmızı her ortama hayat ve enerji verir. Hormonal artışı sağlayan ,cinsel aktiviteyi artıran ve yaraların iyileşmesini kolaylaştıran kırmızı,düşünceyi de etkiler.
Ev Dekorasyonunda Renklerin Etkisi

Eğlenceyi ne kadar sevseniz de, evinizde sürekli bir parti havası istemiyorsanız, ev dekorasyonunda parlak kırmızılardan uzak durmanız gerekiyor. Ancak tek bir yerde kullandığınız kırmızı aile bireylerine canlılık katabilir.

Beyaz

Beyaz, temizliğin ve hijyenin simgesidir. Bulunduğu ortamı ferah, sade ve asil gösterir. Ancak fazla yoğun kullanılan beyaz gözü yorar. Arada beyazın keskinliğini kıracak tonlar tercih etmelisiniz.

Ev Dekorasyonunda Renklerin Etkisi

Ayrıca beyaz ortamlarda ışık tonu da çok önemlidir. Kuzeye bakan bir odada kreme yakın, güneşli bir odada ise, griye yakın beyaz kullanabilirsiniz.

Sarı

Sarı harekete geçiren bir renktir ve sosyal etkileşimi arttırır. Ancak, Sarı renk tamamen geçiciliğin ifadesidir ve kısa zamanda tükenecek bir süreci gösterir.

Mavi

Gökyüzü ve denizi anımsatan mavinin yatıştırıcı özelliği vardır. Duygusal denge ve zeka gelişimi için çocuk odalarında genelde kullanılan bu renk mutfak alanında kullanılmaması gereken bir renktir. Yiyecekler söz konusu olduğunda, çürümek, bozulmak ve zehirli gıdalarla özdeşleşen bir renktir.
Ev Dekorasyonunda Renklerin Etkisi
Antreler, evin en az kullanılan yaşam alanlarıdır. Bu yüzden, evinizin dekorasyonunda bu alanlar için istediğiniz her şeyi deneyebilirsiniz. Renklerin açık ve koyu tüm tonlarını kullanabilir, kendinizce kombinler oluşturabilirsiniz. İstediğiniz, aydınlık ve ferah bir atmosfer yaratmaksa, tercih tamamen size kalıyor.

Ev dekorasyonunuz için renklerin gizemine inanın. Unutmayın, renklerin kararlarınızda büyük etkileri vardır

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();