Ev Çiçekleri İçin Pratik Bilgiler

Ev Çiçekleri İçin Pratik Bilgiler, Ev Çiçekleriniz Nasıl Çabuk Büyür? Çiçek Coşturan Nasıl Yapılır?

Evinizde bitki yetiştirmek sizi rahatlattığı gibi çocuklarınız üzerinde de çeşitli pozitif etkiler barındırır. Uzmanlar, evde çiçek yetiştiren çocukların ileride daha sorumluluk sahibi bireyler olduğunu söylüyor. Bizde evde bitki yetiştirmekten korkmayın diye ev çiçekleri için pratik bilgiler düzenledik.

Yumurta haşlama suyunu çiçeklerinizi sulamak için kullanın. Çiçeklerin beslenmesi için iyi bir gübredir.

Tatilden döndükten sonra çiçeklerinizi hemen bol suyla sulamayın. Aniden yüksek miktarda sulamak çiçeklerinizin solmasına neden olabilir. En ideali 3 saatte 1 kez az miktarda su vermektir.

Yaprakları tozlanan ev çiçeklerinizi temizlemek için temiz bir bezi oda ısısında suya batırarak kullanabilirsiniz.

Lale gibi soğan tohumlu ev çiçekleri zararlı böceklerden korumak istiyorsanız saksıya ekmeden önce etrafına un serpin.

Menekşelerin daha çok çiçek vermesini istiyorsanız toprağına yumurta kabukları ekleyin. Yumurta kabuğunun içinde besleyici maddeler sayesinde menekşeleriniz canlanacaktır.

cicekleriniz icin Pratik Bilgiler1

Vazo çiçeklerinin canlılığını korumak için her gün suyunu değiştirmeye özen gösterin.

Gülleriniz solarsa önce ılık suya sonra da soğuk suya batırıp çıkarın. Şok etkisiyle canlanacaktır.

Kaktüsler soğuk havayı sevmez. Bu yüzden mümkün olduğunda oda sıcaklığında muhafaza etmeye çalışın.

Çiçeklerinizi zararlı böceklerden korumak için toprağına sigara külü serpebilirsiniz.

Ev Çiçekleri Nasıl Çabuk Büyür?

Evinizde çiçek yetiştirirken dikkat etmeniz gereken ilk nokta çiçeklerinizi yerleştirdiğiniz yerdir. Her çiçeğin rahatça büyüyebileceği alan farklıdır. Bu alanın güneşi görme miktarı, nem oranı ve sıcaklığı mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Güneş ışığı, çiçeklerin büyümesinde hayati önem taşır. Pek çok çiçek doğrudan güneş ışığı aldığı zaman uzun ömürlü olamaz. Özellikle kış günlerinde çiçeklerin cam önüne yerleştirilmemesi gerekir. Isı dengesizliği çiçeklerin zarar görmesine neden olacaktır.

Nem oranı çiçek bakımının en önemli noktalarından biridir. Çiçek yetiştirirken nem oranına büyük özen göstermek gerekir. Musluk suyu uzun vadede çiçeklerinizin sağlıksız olmasına neden olur. İdeal olan çiçekleri yağmur suyu ile sulamaktır. Bunun için yağmur yağarken bir miktar su muhafaza etmeniz faydalı olacaktır. Fazla su çiçeklere zarar verir. Bu nedenle çiçeklerinizi sularken doğrudan köküne su dökmek yerine sprey ile püskürtme yöntemi kullanarak çiçeklerinizi sulayabilirsiniz.

Çiçeklerinizi yetiştirirken saksı ve yer değişimi konusunda oldukça hassas davranmalısınız. Sürekli yer değiştiren bitki yıpranacaktır. Bu nedenle yerlerinden çok sık ayrılmamaları gerekir. Yine saksı değişimi de çiçeklerinizin çabuk büyümesi için elzemdir. Küçük bir saksının içinde bitki dilediği gibi gelişemez ve büyüyemez.

Çiçek Coşturan Nasıl Yapılır?

Çiçek bakmak adeta evinizde bir sanat eseri inşa etmektir. Elbette bu eserin güzelleşmesi için de bakımı çok önemlidir. Çiçek coşturan, bitkilerin ihtiyacı olan besin takviyesini sağlayan kimyasal bir gübredir. Bu gübrenin içerisinde potasyum, magnezyum, azot, demir, fosfor gibi mineraller ve vitaminler vardır. Çiçek coşturan, farklı türlere sahiptir. Örneğin çiçekli bitkiler için farklı, yapraklı bitkiler için farklı çiçek coşturan türleri kullanılmalıdır. Aşağıda vereceğimiz tarif ile evinizde kendi çiçek coşturan gübrenizi yapabilirsiniz. Böylelikle içinde kimyasal olmayan bir çiçek coşturan gübre elde edeceksiniz.

Bunun için öncelikle bir yemek kaşığı kadar kuru fasulyeyi küçük parçalar halinde dilimleyin. Ardından 1 adet muzun kabuğunu ve bir adet hamsiyi de aynı şekilde küçük parçalar halinde doğrayın ve bu 3 malzemeyi bir kapta birbirleriyle karıştırın. Başka bir kapta su kaynatın ve doğranmış malzemelerin tamamını suyun içine atın. Ardından bu karışımı 1 gün boyunca oda sıcaklığında bekletin. Ortaya çıkan karşımı sulamadan önce bitkinize verebilir ve çiçeğinizin serpilmesini büyük bir keyifle izleyebilirsiniz.

 

 

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();