Etkili Not Tutmak İsteyenler İçin 4 Küçük Öneri

Etkili Not Tutmak İsteyenler İçin 4 Küçük Öneri, Önemli Yerlere Yıldız Koyun, Kaçırdığınız Yerler için Boşluk Bırakın

Teknoloji durmadan gelişiyor ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte pek çok fonksiyonel açıdan zengin özelliklere sahip cihazlar hayatımıza giriyor. Akıllı telefonlar, tabletler, ses kayıt cihazları ve daha niceleri… Ancak konu not tutmak olunca hiçbir fonksiyonel cihaz, el yazısının bilinçaltında yarattığı hafıza kadar güçlü etkide bulunamıyor. En azından günümüz teknolojik gelişmeleri ile üretilen cihazlar henüz el yazısının etkisini geçemedi.  Bugün pek çok uzman el yazısı ile tutulan notların bilinçaltının o konuyu hatırlamasında ya da öğrenmesinde önemli derecede etkili olduğunu vurgulamaktadır.

Not tutmak denildiğinde belki akla ilk olarak bu dönemi geçenler için öğrencilik yılları ya da hala öğrenci olanlar için ders sırasında tutulan notlar geliyor olabilir; Ancak biraz daha detaylı düşünüldüğünde aslında günlük yaşantımızda pek çok alanda not tutmamız gerekebiliyor. Biraz örneklendirmek gerekirse; televizyonda yemek programlarında paylaşılan yemek tariflerinde, severek okuduğumuz, neredeyse her satırının altını çizdiğimiz kitaplarda, güzellik ya da pratik temizlik uygulamalarında, kendimizi geliştirmek için katıldığımız sunumlarda ve daha bunun gibi pek çok durumda hayatımızda kullanacağımızı düşündüğümüz bilgiler için not tutuyoruz.

Yukarıda belirttiğimiz düşünceye karşı teknolojik cihazları savunanlar vardır elbette. Akıllı cihazlar ne kadar hayatımızı kolaylaştırıyor olsalar da diğer bir taraftan ses kaydı ya da görüntü alınarak tutulan notlar, çoğu zaman cihazlarda bir ara yeniden düzenlenmek ya da okunmak üzere biriktirilmekten öteye gidemiyor. Oysaki el yazısı ile alınan notlar, daha not alma işlemi sırasında hafızaya atılmaya başlanıyor.

Etkili Not Tutmak İsteyenler İçin 4 Küçük Öneri,

Peki, not tutmanın bizim için yararları nelerdir?

  • Konuya hâkim olma duygusu yaşanır.
  • Konunun akılda kalması için gerekli tekrar yapılmış olur.
  • Dikkat dağıtan ayrıntılardan kurtarır.
  • Zaman ve konuyu hatırlamak için verilen efordan kurtarır.
  • Hazırlanacak olan rapor, ödev, sunum gibi çalışmaların yapılmasını kolaylaştırır.
  • Kaygı ve gerginliği azaltır.
  • Eğitim süresi boyunca not tutma alışkanlığı kişide sorgulama ve organize etme özelliklerini oluşturur.

Yukarıda belirttiğimiz bu seçenekler daha da artırılabilir. Ancak bu noktada biraz da not tutmanın nasıl olması gerektiğine de değinmekte fayda var. İşte sizin için hazırladığımız etkili not tutmanın püf noktaları…

Etkili Not Tutmanın 4 Püf Noktası

Not Almak için Hazırlanın! Etkili bir not tutmak için öncelikle bunun için yanınızda gerekli ve yararlı araçların olması gerekiyor.  Not tutmadan önce not tutarken sizi yarı yolda bırakmayacak defter, kâğıt ve kalemler edinmelisiniz. Örneğin renkli ayraçları olan defterlerden edinmek ve tükenmez kalem kullanmak sizi kısa gibi görünen ancak dikkat dağıtıp konunun en can alıcı noktasını kaçırmanıza neden olabilir. Not tutarken zaten silgi ya da kurşun kalem kullanmak tam anlamıyla sizin için eziyet oluşturacaktır. Tükenmez kalem kullanmak hem zamanla hata yapma sıklığınızı azaltacak hem de renk seçenekleri ile konuyu ayırt etmenizde yardımcı olacaktır.

Hazırlık aşamasında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise görüş alanıdır. Görüş açısından rahat olduğunuz bir noktaya yerleşin. Böylece konuyu anlatanın beden ve ses vurgusundan da işinize yarayacak notlar çıkarabilirsiniz.

Etkili Not Tutmak İsteyenler İçin 4 Küçük Öneri,

  • İyi Bir Dinleyici Olun: İyi bir dinleyici olmak, sizi dersten ya da yapılan konuşmadan sonra ne anlatıldığını anlamaya çalışma gayretinden ve zamanından kurtaracaktır. Aynı zamanda konunun anlatıldığı sırada etkin bir dinleme ile birbirine bağlı ancak farklı konuları ayırt etmeniz kolaylaşacaktır. Nasıl mı? Anlatan kişi konunun açıklamasını yaparken istemsizce vurgulamak istediği noktayı vurgulu bir ses tonu ile söyleyecektir. Bir başka örnek vermek gerekirse anlatıcı farklı bir konuya değindiğinde beden dili istemsizce bunu onaylar bir harekette bulunacaktır. Dolayısıyla etkili bir dinleme etkili not tutmada size hem önemli ipuçları sunacak hem de konuyu hatırlamanızı kolaylaştıracaktır.
  • Kaçırdığınız Yerler için Boşluk Bırakın: Hiç birimiz robot değiliz ve doğal olarak da dikkatimiz dağılabilir. Böyle zamanlarda “kaçırdım eyvah!” deyip yanınızdaki arkadaşınızdan kaçırdığınız noktayı öğrenmeye çalışıp daha fazla konuyu kaçırmaktansa notlarınızda o bölümü boş bırakıp sonrasında arkadaşlarınızdan destek isteyebilirsiniz. Bir diğer çözüm ise söz isteyip kaçırdığınız konu ile ilgili soru sorabilir ya da tekrar isteyebilirsiniz. Bu durum sizin hem orada olduğunuzu gösterecek hem de kaçırdığınız noktayı yakalama şansını kazandıracaktır.
  • Önemli Yerlere Yıldız Koyun: Not tutmak ağızdan çıkan her cümlenin not alınması değildir. Zaten ağızdan çıkan her bilgi not alınsa sonrasında bu bilgileri toparlamak ve önemli noktaları ayırt etmek çok zor olacaktır. Bu yüzden not tutarken iyi bir dinleyici ve gözlemci olarak konu içindeki önemli noktaları kaydetmek gerekir. Yine de alınan notlarda her zaman daha önemli olan konu ya da cümleler olacaktır. Konuya hâkim olmak, konuyu öğrenmek adına bu konuları kendi üslubunuzca yıldız, ünlem şeklinde işaretlemeniz hatırlamanızda ve o konuya daha fazla ağırlık vermenizde etkili olacaktır.

Son olarak tüm bu adımlar bana çok uzak ama not almak da zorundayım diyorsanız. İyi not tutan kişiler arasından arkadaşlıklar edinmenizi öneririz.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();