Estée Lauder Şirketleri Kurumsal İletişim Müdürü Işıl Mumcu Tural İle Meme Kanseri Kampanyaları Özel Röportajı

Estée Lauder Şirketleri Kurumsal İletişim Müdürü Işıl Mumcu Tural İle Meme Kanseri Bilinçlendirme Kampanyasına Özel Röportaj

 Estée Lauder Şirketleri 1992 yılında Meme Kanseri Bilinçlendirme Kampanyalarını başlatarak bütün dünyada büyük bir hareket başlattı. Erken teşhisin önemine dikkate çekerek, 24 yıldır bu alanda birçok insanın hayatına dokunarak, destek oldu. Markayı daha yakından tanımak ve Meme Kanseri Bilinçlendirme Kampanyaları hakkında detaylı bilgi almak için 9 yıldır Estée Lauder Şirketleri’nde çalışan, bu işe ve yapılan sosyal sorumluluk projelerine gönülden bağlı bir insan olan Işıl Mumcu Tural ile yaptığımız röportajımızın herkese ilham vermesi dileğiyle...

 

Estée Lauder Şirketleri Kurumsal İletişim Müdürü Işıl Mumcu Tural İle Özel Röportaj

  1. Öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Işıl Mumcu Tural. İletişim ve pazarlama üzerine aldığım eğitimden, reklam ajansları ve sivil toplum kuruluşları gibi farklı deneyimlerden sonra 9 yıldır Estée Lauder Şirketleri’nde çalışıyorum. Son 2 yıldır ise Kurumsal İletişim Müdürü olarak görev alıyorum.

Estée Lauder Şirketleri Işıl Mumcu Tural İle Meme Kanseri Röportajı

  1. Estée Lauder Şirketleri’nde uzun yıllardır çalışan bir yönetici olarak bize biraz şirketi, hedeflerinizi anlatır mısınız?

Prestij kozmetikte dünya lideri olan Estée Lauder Şirketleri bir kadın önderliğinde, aile şirketi olarak 70 yıl önce kuruldu. Kurucumuz Estée Lauder’ın misyonu “Dokunduğumuz herkese en iyiyi getirmek ve yaptığımız her işte en iyi olmak.”

Bu misyon doğrultusunda dünyada 25+ selektif ve lüks markamızla kadınlara daha güzel bir dünya sunuyoruz.

Kadınların güzel görünmeleri ve kendilerini güzel hissetmelerini sağlayan kaliteli ürünler yapmanın yanı sıra, içinde bulunduğumuz toplumda kadınların yaşamını güzelleştirecek çalışmalar yapmayı hedefliyoruz.

Meme Kanseri Farkındalığı Yaratmak İçin 24 Yıldır Emek Veren Bir Firma

  1. Estée Lauder Şirketleri , Sosyal Sorumluluk projelerine çok önem veren, bu alanda farklı çalışmalar yapan bir şirket. Bu çalışmalarınız ve projeleriniz içinde en çok bilinen ve 24 yıldır da sürdürdüğünüz, Meme Kanseri Farkındalığı kampanyası yer alıyor. Bu bilinci yaratma fikri nerede, nasıl doğdu?

1992 yılında, Evelyn Lauder, SELF dergisinden Alexandra Penney ile birlikte bugün dünya genelinde meme kanserinin sembolü olan Pembe Kurdele hareketini başlattı.

Evelyn H. Lauder, hayatını meme kanseri için bir tedavi bulmaya adamış bir yol gösterici olarak benim hayatıma da dokunmuştur. Evelyn Lauder’in liderliğinin öne çıkan bir özelliği de bu hastalıkla savaşan birçok The Estée Lauder Companies çalışanına, tereddütsüz ve sarsılmaz kişisel bağlılığı ve kendini adamışlığı olmuştur. Kendisi ile Paris’te tanışma fırsatı buldum ve son 9 yıldır bu kampanyanın bir parçası olmaktan gurur duyuyorum.

Sıklıkla, meme kanseri teşhisi konulan Estée Lauder Companies çalışanlarına bizzat ulaşmış ve tedavi süresince kendilerine destek sağlayarak, şirket bünyesinde tıbbi ve duygusal destek birliğini teşvik etmiştir.

Kendisi de meme kanseri yaşamış bir kadın olan Evelyn Lauder “Meme Kanseri Olmayan Bir Dünya” yaratmayı hedeflemiş ve bu hedefini gerçekleştirmek için 1993 yılında, Meme Kanseri Araştırma Vakfı® (BCRF)’nı kurmuştur.

 

Meme Kanseri Bilinci Yaratmak İçin Derneklere Yapılan Bağışlar

  1. Estée Lauder Şirketleri olarak Meme Kanseri ile ilgili çalışanlarınızı bilinçlendirirken diğer bir yandan da bu alanda projeler ve bağışlar yapıyorsunuz. Şimdiye kadar Meme Kanseri Bilinçlendirme Kampanyaları içinde hayata geçirdiğiniz, en etkilisiydi diyebileceğiniz projeyi anlatabilir misiniz?

Meme Kanseri Bilinçlendirme Kampanyası çerçevesinde Estée Lauder Şirketleri Türkiye olarak 10 yıldır pembe ürünlerden elde edilen geliri Meva ve Memeder gibi vakıf ve derneklere bağışlıyoruz. Meva ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Akran Eğitimi Projesi ve Memeder ile gerçekleştirdiğimiz Türkiye’de mamografi yaşının 50’den 40’a indirilmesi projesi şimdiye kadar hayata geçirdiğimiz en etkili projelerimizden bazıları.

Estée Lauder Şirketleri Işıl Mumcu Tural İle Meme Kanseri Röportajı

metin5

2007 yılından bu yana uygulanan Akran Eğitimi Projesi ile meme sağlığı ve meme kanserinde erken teşhisin önemi konularında 38 000’e yakın genç kızımız bilinçlendirildi. Projenin 2017 yılına kadar 50.000 öğrenciye erişmesi öngörülüyor.

Memeder ile yürütülen kampanya sonucunda ise Türkiye’de devletin kadınlara sunmuş olduğu mamaografi yaşı 50’den 40’a indirildi ve daha çok kadının mamografi çektirerek erken teşhisle hayatının kurtarılmasına destek olundu. Ayrıca Türk kadını üzerinde yapılan Meme Haritası araştırması da yine Memeder’in desteklediğimiz önemli bir araştırmasıdır.

 

Farkındalık Yaratmak İçin Siz de 3 Yaşam Ritüelinizi Paylaşın

  1. 24. yılınızda Meme Kanseri Bilinçlendirme Kampanyanız kapsamında belirlediğiniz tema 3 Yaşam ritüeli çevresinde örülü. Bu kampanyanın hedefini ve detaylarını öğrenebilir miyiz?

Globalde sözcüsünün Elizabeth Hurley olduğu kampanyanın Türkiye’deki sözcülüğünü ise üç ünlü kadın Tanem Sivar, Özge Uzun ve Hatice Aslan yapıyor.

Estée Lauder Şirketleri Işıl Mumcu Tural İle Meme Kanseri Röportajı

Estée Lauder Şirketleri’nin 1992 yılından beri düzenlediği Meme Kanseri Bilinçlendirme Kampanyası’nın bu yılki temasını kendi kendine elle muayenede kullanılan “üç parmak” üzerinden, “üç kişisel sağlıklı yaşam ritüeli”ni paylaşmak oluşturuyor.

Sağlıklı yaşam ritüellerini paylaşarak diğerlerine ilham vermek ve genç yaşlardan itibaren elle muayene alışkanlığıyla meme dokusunun takip edilmesini sağlamayı amaçlayan kampanyada üç ünlü isim sözcülük yapıyor.

Tanem Sivar #SizinElinizde hashtagi ile paylaştığı videosunda üç sağlıklı ve mutlu yaşam ritüelini yelken ve pilates yapmak, ailesi ile vakit geçirmek olarak sıralıyor.

Özge Uzun’un ritüellerini her gün sevgiyle çocuklarına sarılmak, düzenli olarak doktor kontrolüne gitmek ve elinden geldiğince her şeye aşkla bakmak oluşturuyor.

Hatice Aslan ise açık havada sevgiyle yaptığı uzun yürüyüşlerin, cildinin sağlığı için suyla olan temasının ve cildinin bakımını sağlamanın, doktoruyla iletişim halinde olmasının kendini mutlu ve sağlıklı hissetmesini sağladığını belirtiyor.

Instagram’da #SizinElinizde hashtagiyle sağlık ritüellerini paylaşarak kampanyaya destek veren diğer ünlü isimler arasında ise; Bennu Yıldırımlar, Helin Avşar, Seda Bakan, Burcu Kara, Ayşe Tolga, Ece Vahapoğlu bulunuyor.

Kampanyaya katılmak isteyen herkes Ekim ayı boyunca, kendisine iyi gelen 3 ritüelini (bisiklete binmek, doğada vakit geçirmek, sevdiklerinle olmak, meditasyon vb) 3 pembe ojeli tırnağı ile video, resim ya da mesaj olarak #SizinElinizde hashtag’i ile paylaşarak bilinçli harekete destek oluyor.

Projeye Destek Amaçlı Belirlenen Ürünler

  1. Her yıl projeye destek amaçlı bazı ürünlerinizi belirliyor ve bunların satışlarından elde edilen gelirin bir bölümüyle bağış elde ediyorsunuz. Bu yıl için belirlenmiş ürünleriniz var mı?

Estée Lauder Şirketleri bu yıl da Estée Lauder, Aveda, Darphin ve Clinique gibi en sevilen ikonik markaları  2016 BCA Kampanyası’na özel ürettiği pembe kurdeleli ürünlerinden elde ettiği gelir ile MEVA ve MEMEDER’e bağışta bulunuyor.

CLINIQUE Limited Edition DDML+: Clinique’in ikonik nemlendiricisi Dramatically Different Nemlendirici Losyon+ cildin nem bariyerinin güçlendirilmesine yardımcı olurken, cilde iki kat fazla nem sağlıyor. Cilt daha ipeksi ve daha canlı bir görünüm kazanır; sağlıkla ışıldar. Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 175 TL

Estée Lauder Şirketleri Işıl Mumcu Tural İle Meme Kanseri Röportajı

DARPHIN Intral Redness Relief Soothing Serum 30ml: Bu ikonik pembe serum kızarıklık görüntüsünü azaltır ve tahriş olmuş cildi anında sakinleştirir. Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 269 TL

AVEDA Limited-Edition Hand Relief™:  Saf çiçek ve bitki aromalarından elde edilen canlandırıcı beautifying aromamızı deneyimleyin. Tavsiye edilen satış fiyatı: 94 TL

ESTÉE LAUDER – Pink Ribbon Set: Dört farklı tonda Pure Color Envy Göz Farı, 1 adet Pure Color Envy allık ve 1 adet orjinal boy Pure Color Envy Lipstck ile Estée Lauder’ın en beğenilen ürünlerinden oluşan mükemmel bir set. Pembe renkli özel tasarımı ile çantanızın vazgeçilmez parçası olmaya aday. Tavsiye edilen satış fiyatı: 200 TL

Estée Lauder Şirketleri Işıl Mumcu Tural İle Meme Kanseri Röportajı

 

  1. Birçok kadına sosyal sorumluluk projeleriniz sayesinde ulaşmayı başardınız. Meme kanseriyle ilgili ülkemizde farkındalığın yeteri kadar arttığını, toplumun bilinçlendiğini düşünüyor musunuz?

Geçtiğimiz son 10 yılda çok fazla yol aldığımızı düşünüyorum.  Artık meme kanseri hakkında konuşabilen bir toplum haline gelmemiz harika.

Ama ta ki bu konuyu hiç konuşmamıza gerek kalmayana kadar çalışmalarımıza devam edeceğiz. Uzun bir yolumuz var ama her yıl daha fazla kadın bu konuda bir şey yapmak istiyor kadin.com gibi. Bu beni ümitlendiriyor çünkü biliyorum ki Meme Kanseri’ni erken teşhis ile yenmek bizim elimizde!