Eski İftar Sofrası Adetleri

Eski İftar Sofrası Adetleri, İşte Vazgeçemediğimiz İftar Sofrası Adetleri, Hurma,Kaymak, Zeytin,En Lezzetli Sofralar

Eskiye özlemlerin içimizde çığ gibi büyüdüğü zamanlardayız. Bayram zamanlarında “nerede o eski bayramlar” ile başlayan cümleler kurulduğu gibi konu ramazan olunca “nerede o eski ramazanlar” konu başlığı da gündemimize oturuyor. Çok daha yalın zamanlara ait olan gelenekleri yaşları buna müsait olanlar hatırlasa da ne yazık ki yeni nesil bu geleneklerden bihaber büyüyor. Tabii ki bu da o eski ve güzel adetlerin gelecek nesillere aktarılamamasına neden oluyor. Oysa birçok alanda olduğu gibi eski iftar sofrası adetleri de tüm güzelliği ile geçmişimizin bir parçası.

Artık geçmişin adetlerine uzaklaşmaktan yakınmak yerine belki bu ramazan ayında sizler de sofralarınızı eski iftar sofrası adetleri ile donatarak sevdiklerinize ramazana yakışır bir ziyafet sunabilirsiniz.

İşte Vazgeçemediğimiz İftar Sofrası Adetleri

Pide

Eski İftar Sofrası Adetleri,

Konu ramazan olduğunda belki de ilk gelen adet ramazan pidesi oluveriyor. Ramazan haricinde de ara sıra rastlanmasına rağmen özellikle ramazan ayında ezan okunmasına yakın bir zamanda alınan sıcacık bir ramazan pidesinin kokusu size de ramazan ayının en tatlı gelişini hatırlatmıyor mu? Fırından ramazan pidesi almak dışında bu geleneği yaşatmanın başka bir yolu da var. Evinizde pratik bir şekilde kendinizin hazırlayabileceği bir ramazan pidesi yapabilirsiniz. Sıcak sıcak fırından çıktığı an evinizi saran kokusu ile eski ramazanların tadını sofranıza katmış olacaksınız.

Hurma

Eski İftar Sofrası Adetleri,

Son dönemlerde her ne kadar hemen hemen herkesin ve özellikle de diyet yapanların her daim evlerinde bulunsa da eski zamanlarda daha çok ramazan sofralarının en baş yiyeceği olarak yer alan hurma orucunu tatlı bir lezzet ile açmak isteyenlerin tercihi olmaya devam ediyor. Hem doyurucu hem de tok tutması sebebi ile hurmayı ramazan sofralarınızdan mutlaka eksik etmemelisiniz. Ayrıca gelenekleri yaşatma tutkunuz var ise yine mutlaka özellikle ramazan aylarında hurmayı sofralarınızda bulundurmalısınız.

Zeytin

Oruç açmak için belki de en masum tat olan zeytin sadece kahvaltı sofralarında değil, ramazan ayında iftar sofralarının da en baş lezzetlerinden biri.Kan şekerinizi birden yükseltmemek adına ezan okunduğunda ağzınıza bir ya da iki zeytin attın.Daha sonra birkaç dakika bekleyerek yemek yemeğe başlamanız hem midenizin yorulmamasını hem de açlık hissinizin bir nebzede olsa bastırılmasını sağlayacaktır.

Kaymak

Sıcacık ramazan pidesi üzerine süreceğiniz enfes bir kaymak hayal edin. Şimdiden karnınız acıktı öyle değil mi? Hem besleyici hem de lezzetli olması ile bilinen kaymak ramazan sofralarının demirbaşı olarak akıllara kazınmış durumda. Tüm gün çekilen açlığın bir ödülü olarak düşünebileceğiniz kaymak için ister sahur ister iftar saatlerini tercih edebilirsiniz.

Sofralarınızı ne ile donatırsanız donatın sevdikleriniz ile birlikte oturduğunuz her sofranın başlı başına büyük bir gelenek ve sevgi göstergesi olduğunu asla unutmayın.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();