Eski Dönem Kadınları Ve Güzellik Sırları

Eski Dönem Kadınları Ve Güzellik Sırları, Şeker İle Yapılan Ağdalar, Misk Ve Amber İle Muhteşem Kokular

Uğruna savaşılan ve uğruna savaştıkları şeyler düşünüldüğünde hem acıma hem de hayranlık duygumuzu tetikleyen eski dönem kadınları yine kadın olmanın tüm içgüdülerini kullanarak güzelliklerinden ödün vermemeye çalışıyorlarmış. Şimdiki gibi yüksek teknolojinin ürünü aletler ve her yerde satılan güzellik ve bakım ürünleri olmasa da o dönemlerde de kadınlar güzel olmanın ve kalmanın doğal yollarını keşfetmişler.

Özellikle Osmanlı kadınlarının aralarında yaşanan bu büyük çekişmenin en büyük galibi ise güzellik sırlarını saklayanlar oluyordu. Oysa şimdilerde artık hiçbir şey sır olarak kalmıyor. O dönemlerde özellikle de sarayda bakımsız bir kadına rastlamak asla mümkün olmazken şimdilerde her şey elimizin altında olmasına rağmen hala bakımsız olmaktan şikayet eder haldeyiz.

Eski Dönem Kadınları Ve Doğal Güzellik Mucizeleri

Gül Suyu Mucizesi

Eski Dönem Kadınları Ve Güzellik Sırları,

Osmanlı kadınlarının belki de bilinen en büyük mucizelerinden biri gül suyudur. Şimdiki güller gibi düşünmeyin elbette. O dönemdeki güllerin kokuları ve dokuları şimdikinden çok daha iyiymiş. Özellikle cilt temizliği, cildin nemlenmesi ve ince çizgilerin yok olmasını sağlayan gül suyunun bu muhteşem etkilerini kadınlar her banyoda yaşarmış. İçi gül suyu ile dolu küvetlerde yıkandıkları bilinen Osmanlı kadınlarının ciltlerinin neden bu kadar güzel olduğunu artık anlamakta zorluk çekmiyoruz.

Kurşun-Karbonat

Eski dönem kadınları için bronzluk hiç de gurur duyulacak bir şey değildi. Aksine bembeyaz bir ten her zaman çok daha çekici ve hayranlık uyandırıcı gelirdi. Yüz beyazlatma etkisi ile bilinen kurşun karbonat ise cildi beyazlatan sihirli bir etkiye sahip. Bu karışımı cildinizde 6 dakika beklettikten hemen sonra gül suyu ile temizliğine gerçekleştirerek çok daha beyaz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Zeytinyağı mucizesi

Tenine uygun yağları kabul etmek geçmişte olduğu kadar günümüzde de büyük bir önem arz ediyor. Özellikle de doğallığa dönmek istediğimiz şu günlerde mümkün olduğunda her şeyin doğalını tercih ederek doğanın mucizesini tenimize sunmayı amaçlıyoruz. Geçmiş dönemlerde beyaz tenli kadınlar süt banyosu yamayı tercih ederken aynı zamanda bakla ve kavun çekirdeklerini de güzellikleri için kullanmayı asla ihmal etmezlerdi.

Esmer tenli kadınlar ise bakımları için doğal yağlardan zeytinyağı, gül yağı ve menekşe yağını kullanarak sarayda birbirlerini geçmek için çaba sarf ederlerdi.

Şeker İle Yapılan Ağdalar

Eski Dönem Kadınları Ve Güzellik Sırları,

Her çeşit ağdanın bulunduğu bir dönemden bahsetmiyoruz. Elbette hal böyle olunca kadınların bitmek bilmez çilesi ve temizliğin en büyük göstergesi olan tüysüz bir vücut için başka yöntemler bulunması gerekiyordu. Şeker ve limondan yapılan ağdalar ile tüylerinden arınan eski kadınların kullandığı bu yöntem yakın geçmişe kadar hala birçok kadın tarafından en çok tercih edilen seçeneklerin başında geliyordu.

Misk Ve Amber İle Muhteşem Kokular

Bu kadar güzel görünme telaşı içinde güzel kokmak da kadınlar için vazgeçilmez arayışlar arasında yer alıyor. Gül, amber ve misk gibi kokuları tenlerine sürerek güzel kokmayı amaçlayan kadınlar, giysilerinde ise elma ve reyhan gibi tütsüler tercih ediyorlardı.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();