Erkek ve Kız Çocuğun Gelişim Farklılıkları

Erkek ve Kız Çocuğun Gelişim Farklılıkları Nelerdir? Kız ve erkek çocuklarının hangi özellikleri birbirinden farklıdır?

Bebeğiniz erkek de olsa kız da olsa belli temel gelişim düzeylerini izleyerek büyürler. Ancak erkek çocukların ve kız çocuklarının gelişimleri bazı noktalarda birbirlerine göre farklılık gösterirler. Yapılan araştırmalara göre 11 yaşına kadar kız ve erkek çocuklarına ait psikolojik ve sosyal özellikler büyük benzerlikler göstermektedir. Ancak bu yaştan sonra erkek ve kız çocuğun gelişim farklılıkları daha net bir şekilde görülür.

Erkek ve Kız Çocuğun Gelişim Farklılıkları

Kız ve Erkek Çocuklarda Sosyal Gelişim

6-7 yaşlarındaki kız ve erkek çocuğun gelişim farklılıkları cinsiyetlerine göre karşılaştırıldıklarında bu yaşlardaki kız çocuklarının sosyal iletişimde daha iyi oldukları gözlemlenmiştir. Bu gelişimlerini daha önce göstermeye başladıkları anlamına gelmektedir.

İlk yürüme aşamalarına bakıldığında kız çocuklarının yürümeye başlaması da erkek bebeklere göre yaklaşık 2 ay önce olmaktadır. Dil gelişimi konusunda da aynı yaştaki erkek çocuklara göre daha fazla kelime haznesine sahip olurlar. Erkek çocuklar öğrendikleri bir kelimeyi iyice benimsedikten sonra kullanmaya başlarlar. Önce kafalarında bu sözcüğü uygun bir yere koymaları ve daha sonra bu kelimeyi cümle içinde kullanmaya başlamaları gerekir. Kız çocukları ise bu konuda daha meraklı bir tavır sergilemektedirler. Her duydukları kelimeyi cümle içinde kullanmaya çalışırlar. Bu da kelime haznelerinin daha geniş olmasına olanak verir. 4-5 yaşlarındaki kız çocuklarının dil konusunda daha fazla kelimeye hâkim olmasının sebebi budur.

Erkek ve Kız Çocuğun Gelişim Farklılıkları

Kız çocukları çevrelerine uyum sağlama konusunda daha ılımlıdırlar. Erkek çocukları ise kendi yarattıkları ortamı bozmak istemedikleri için çevreye uyum sağlama konusunda daha çok sıkıntı çekerler. Kız çocukları sosyal uyum sağlama konusunda erkeklere göre daha hızlı bir gelişim gösterirler. Çevresine karşı koyma eğilimi çok fazla yoktur. Sosyal çevreye girmesi daha kolay olduğu için oynadığı oyunlarda ve beden hareketlerinde bunun gözlenmesi de erkeklere göre daha önce olur.

Kız ve Erkek Çocukların Hareket Gelişimleri

Erkek çocuklar kız çocuklarına göre daha ağır hareket edeler. Daha az narin olmaları da bu yüzdendir. Ancak çeviklik ve beceriklilik konusunda kızlardan daha az aktiflerdir. Bunlar genel olarak belirlenen özelliklerdir. Çocuklarda bu özelliklerin farklılaşması da oldukça muhtemeldir.

Erkek ve Kız Çocuğun Gelişim Farklılıkları

Erkek çocuklarının 4-5 yaşlarında bir kız çocuğundan daha yaramaz ve gürültücü olduğu söylenebilir. Bu yaşlarda erkek çocuk kuvvetinden yararlandığı için hareketleri de bu sertliği kullanma yönünde ilerler. Kız çocukları ise becerikliliklerini ve zarifliklerini kullandıklarından daha sakindirler. Bu nedenle kız çocuğu enerjisini atmak istediğinde oyun oynar, şarkı söyler, resim yapar. Ancak erkek çocuklar daha çok kendilerini yoracak oyunları tercih ederler, bağırıp çağırırlar.

Gelişim süreçleri genel olarak yukarıda bahsedildiği gibi olmaktadır. Ancak bazı erkek çocukları kızlarda görünen gelişimleri gösterebildiği gibi bazı kız çocukları da erkeklerde görülen gelişimleri gösterebilir. Bu durum ergenlik dönemine kadar devam edebilir, hatta ergenlik döneminden sonra da sabit kalabilir. Bu özelliklerin görmemezlikten gelinmesi yerine özellikle ergenlik döneminde çocuğun yaşayabileceği ikilem ve akabinde gelen bunalımın ebeveynler desteği ile dengelenmesi gerekmektedir.

Erkek ve Kız Çocuğun Gelişim Farklılıkları

Erkek ve kız çocuğun gelişim farklılıkları arasında ciddi farklar olmaması için çocuklarınızı büyütürken cinsiyetler arasında karşılaştırma yapmamak gerekir. Bu hem çocuğun özgüvenini zedeler hem de yapması gerekenin dayatılan imaj olduğunu düşünmeye başlar. Bu da kişisel bozukluklar geliştirerek büyümesine sebep olur. Sadece cinsiyetler arası karşılaştırmalar değil, hiçbir şekilde başka bir çocuk ile karşılaştırma yapmamak gerekmektedir. Çocuk ona örnek olarak gösterilen ve takdir edilen diğer çocuğa karşı kin beslemeye başlar. Bunun yanında içine kapanıklık, özgüven eksikliği gibi durumlar da ortaya çıkabilir.

Kız çocukları hayallere dalmaktan çok zevk alırlar. Erkekler ise yaratıcılık konusunda kız çocuklarından daha hızlı gelişirler. Kız ve çocuklarının gelişimlerinde görülen farklılar onları daha iyi veya daha kötü yapmaz. Aksine aile yaşantılarında onlara bütünlük sağlayacak şekilde gelişmelerine olanak verir.

No more pages to load

No more pages to load