Canan Göztepe İle Prematüre Bebek Farkındalık Ayı Röportajı

ERDODER’in Yönetim Kurulu Başkanı Canan Göztepe İle Prematüre Doğum Farkındalık Ayına Özel Röportaj - Prematüre Bebek Farkındalığı

Erken Doğan Bebekleri Yaşatma Derneği (ERDODER) , erken doğan bebeklerin yaşama tutunmalarını kolaylaştırmak ve hayatta kalmalarını sağlamak amacıyla Canan Göztepe tarafından kurulmuştur. Türkiye’de bebek ölümlerinin başlıca nedeni olan erken doğum konusunda ailelerin bilinçlendirilmesi, erken doğum riski bulunan ailelere maddi ve psikolojik destek sağlanması ve doğum sonrası bakım ile ilgili çalışmalar yapmaktadır. Dernek, tüm yardım çalışmalarını ve faaliyetlerini uzman, yardımsever ve fedakar bir ekiple beraber yürütmektedir.

ERDODER’in Yönetim Kurulu Başkanı Canan Göztepe Röportajımız

  • Öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

32 senedir İstanbulda moda işiyle uğraşmaktayım. Uzun yıllar çeşitli derneklerde çalıştıktan sonra 6 sene önce bu derneği arkadaşlarımla kurduk ve o günden beri yönetim kurulu başkanlığını yürütmekteyim.

  • ERDODER’in kuruluş hikayesi çok etkileyici. Aslında birebir sizin hayatınızı etkileyen olaylarla başlayan ve diğer insanlara yardım etmek üzerine kurulu bir yapı. Sizden tüm hikayeyi, ERDODER’i öğrenebilir miyiz?

Biri 1981 diğeri 1983 yıllarında iki doğum yaptım ikisi de erken doğumdu ve maalesef her ikisini de şansızlıklarla kaybettim. Ben çok acı çektim kendimi çalışmaya verdim ama içim rahat değildi. O güne kadar bu konuya değinmiş hiç bir Dernek veya kuruluş yoktu ben de " ben çok ağladım başka anneler ağlamasın" diye Dernek kurmaya karar verdim.

  • İhtiyacı olan illere yenidoğan yoğun bakım ünitesi kazandırarak erken doğan çocukların hayatlarını kurtarıyor ve ailelerine destek oluyorsunuz. Şimdiye kadar ilki Mardin’de ikincisi ise Kars’da olmak üzere bu ünitelerinizin açılışını yaptınız. Yapılan faaliyetlerden bahsedebilir misiniz?

Biz 6 senelik bir Derneğiz. Türkiye çapında tüm bizden yardım isteyen ailelerin her türlü ihtiyaçlarını ( bez, mama, giysi,puset,alet vs ) karşılıyorduk ama en önemlisi bebek ölümleri idi. Bunların çoğu yenidoğan ünitesi yeterli olmadığı içindi.  Yönetim kurulu olarak verdiğimiz karar ile son üç yılda Mardin, Kars ve Sinop illerinde yenidoğan üniteleri yaptık.

 

ERDODER’in Yönetim Kurulu Başkanı Canan Göztepe İle Prematüre Doğum Farkındalık Ayına Özel Röportaj

 

ERDODER'in Projeleri

  • Her yıl Kasım ayı ‘’Prematürelik Farkındalık Ayı’’ , 17 Kasım ise ‘’Dünya Prematüre günü’’ olarak kutlanmaktadır. ERDODER olarak yaptığınız projeleri, etkinlikleri anlatır mısınız?

Her yıl 17 Kasım Dünya Prematüre günüdür ve o hafta prematüre haftasıdır. Her yıl Hastanelerde kutlamalar yapıyoruz özellikle yönetim kurulunda bulunan ve kurucusu da olan Dr Güner Karatekin in başında bulunduğu Zeynep Kamil Hastanesi Yenidoğan ünitesinde;  orada doğmuş 100 kadar çocuğu toplayıp balonlar, pastalarla  çocuklara çeşitli hediyeler verip kutluyoruz.

Bu yıl da  Şafak hastaneleri sponsorluğunda  17 Kasım’da hastanede kutlama yapılacak 19 Kasım’da ise farkındalık yaratmak için 50 kadar kadın ile bizim üyelerimiz ve dostlarımız  ile Kalamış’tan Bostancı’ya bisiklet turu düzenlenecek.

 

ERDODER’in Yönetim Kurulu Başkanı Canan Göztepe İle Prematüre Doğum Farkındalık Ayına Özel Röportaj

 

  • Ailelere yardım etmekle birlikte Devlet Hastanelerine de yardımlarda bulunuyorsunuz. Bu yardımlardan da biraz bahsedebilir misiniz?

Bizim hastanelere en büyük yardımımız açtığımız Yenidoğan Üniteleridir. Burada sadece erken doğan bebekler değil problemi olan normal zamanda doğmuş bebeklerde bakılıyor ve tabii ki ihtiyacı olan hastanelere de istekleri doğrultusunda gerekli araç gereç yardımında da bulunuyoruz.

Erken Doğan Bebek Annelerine Öneriler

  • Birçok kadına projeleriniz sayesinde ulaşmayı başardınız. Erken doğan bebek annelerine vermek istediğiniz öneriler nelerdir?

Lütfen anneler her türlü problemlerinde bizi arasınlar biz sadece maddi yardımlar değil manevi yardımlarda da bulunuyoruz bu gibi durumlarda moral yardımı bile çok önemlidir. Mesela bazı anlaşması olan Hastaneler yeni doğan bebekler için  para talep ediyorlar oysa Devlet, çocuklar bizim çocuklarımızdır deyip ücretleri kendi üstleniyor.

Böyle bir durumda biz birçok sefer devreye girip ailenin para ödemesini engellemişizdir.

Bu gibi  ve buna benzer durumlarda bizi arasınlar, hiç para ödemeden hastaneden bebeklerini çıkartırlar, yenidoğan bakımı çok pahalı bir bakımdır ve ailelerin bunu karşılaması çok zordur.

 ERDODER’in Yönetim Kurulu Başkanı Canan Göztepe İle Prematüre Doğum Farkındalık Ayına Özel Röportaj

  • Önümüzdeki dönem için ERDODER olarak yapmayı planladıklarınızı , hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

Biz aynı istek ve şevkle arkadaşlarımızla birlikte ferdi yardımlarımızın yanı sıra farklı ihtiyacı olan illerde Yoğun bakım Üniteleri açmaya devam edeceğiz.

Tabii bütün bunlar bizim yanımızda olan bağışçı ve sponsorlarımızın yardımı ile olmaktadır.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();