Ense Kökünde Sivilce Nedenleri

Ense Kökünde Sivilce Nedenleri? Ense Kökünde Sivilce Oluşumundan Kaçınma Yolları, Sivilcelerle Baş Etme Yolları kadin.com'da

Vücudumuzun pek çok bölgesinde sivilce görebiliriz. Sivilceler genellikle ergenlik çağında yoğunlaşır ve yaş ilerledikçe azalır. Yine de bazı kişiler hayatları boyunca sivilce problemi ile uğraşmak zorunda kalabilirler.Sivilceler kişileri en çok uğraştıran sivilcelerin başında gelir. Üstelik yaygın olarak da görülür. Bu bölgede görülen sivilcelerin daha inatçı olmasının sebebi bölgenin derisinin kalın olması ve iyileştirmeyi zorlaştırmasıdır.  Peki, ense kökünde sivilce nedenleri nelerdir? Gelin birlikte bakalım.

Ense Kökünde Sivilce Nedenleri Nelerdir?

  • Ense kökünde sivilce nedenleri yaygın olarak hormonlardaki bir takım dengesizliklerdir. Hormon bozuklukları bu sivilcelere neden olur. Kadınların regl dönemleri ve hamilelik dönemi de hormonların yüksek oranda değişikliğe uğradıkları dönemler olduğundan  sivilcelerdeki artış gösterebilir.

Ense Kökünde Sivilce Nedenleri

  • Cildin aşırı yağlı olması ve ciltteki gözeneklerin tıkanması  sivilce oluşumuna neden olur. Yağlı ciltlerin mutlaka düzenli olarak ciltlerini temizlemeleri gerekmektedir.
  • Bazı ilaçların kullanımı  sivilce nedenleri arasındadır. Özellikle b12 vitamin haplarının ve kortizonlu ilaçların sivilce oluşumunu tetiklediği belirtilmektedir. İlaçların yan etkileri de ense kökünde sivilce oluşumuna sebebiyet verebilir.
  • Bir takım ürünlere karşı alerji sahibi olmak ense kökünde sivilce oluşumuna neden olur. Deterjanlar, şampuanlar ve kremler bu ürünlerin arasında sayılabilir.
  • Pek çok hastalığın kökeninde bulunan stres ve depresyonun da sivilce oluşumuna neden olduğu bilinmektedir.
  • Karaciğer hastalıkları da  sivilce oluşumu meydana getirir.

Ense Kökünde Sivilce Oluşumundan Kaçınma Yolları

Ense kökünde sivilce nedenlerinden sonra şimdi de ense kökündeki sivilcelerden nasıl kaçınabileceğimize bir göz atalım.

Ense Kökünde Sivilce Nedenleri

 

  • Ense temizliğine önem vermeniz gerekir. Nasıl ki her gün yüzünüzü yıkıyorsanız, aynı şekilde ensenizi de yıkamanız lazım. Ense aşırı terleyen, çabuk kir toplayan, bakteri oluşumuna müsait ve toz tutan bir vücut bölgesidir.Sivilce oluşmanızı istemiyorsanız, bu bölgenin temizliğine özen göstermelisiniz.
  • Su içmek vücudun tüm işlevleri için çok önemli. Aynı şekilde vücudunuzun nemini korumak ve sivilce oluşumunu engellemek için de bol bol su içmeniz gerekir.
  • Saçlarınız yağlı ise bu bölgeye temas etmeleri de sivilce oluşumunu tetikler. Uzun saçlarınızı toplayarak ve ensenize değmemesini sağlayarak ense kökünde sivilce oluşumundan kaçınabilirsiniz.
  • Cildin nefes almaması sivilce oluşumunun en yaygın nedenidir. Bu durum ense kökünde oluşan sivilcelere de sebebiyet vermektedir. Boğazlı kazaklar ve ensenizin hava almasını engelleyecek aksesuarlar giymekten kaçınmak da  sivilce oluşmasını engelleyecektir.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();