Enginarın Mucizevi Faydaları Nelerdir?

Bahar aylarıyla birlikte tezgahlardaki yerini almaya başlayan, vitamin ve mineral deposu enginarın faydaları nelerdir?

Bahar aylarıyla birlikte tezgahlardaki yerini almaya başlayan, sahip olduğu vitamin ve minerallerle tam bir sağlık dostu olan enginarın bilinmeyen yönlerini ve daha fazlasını sizler için derledik. Enginarın faydaları neler? Enginarın nimetlerinden faydalanabilmek için onu nasıl tüketmeliyiz?

Bu soruların cevabı için bir doğa mucizesi olan enginara hep beraber kısa bir göz atalım.

Enginarın Faydaları

Enginarın, sahip olduğu vitamin ve minerallerle tam bir sağlık dostu olduğunu bilmeyen yoktur. Protein, karbonhidrat, lif, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, magnezyum, çinko, A, B1, B2, B6 ve C vitaminlerini bünyesinde barındıran enginar, besin değeri son derece yüksek bir sebze olma özelliği taşıyor. Üstelik kolesterol içermemesi de tabi ki onu bir numaralı tercih sebebi yapıyor.

Posa yönünden çok zengin olan ve karaciğeri temizleyici özelliği bulunan enginarın faydaları sadece bunlar da değil. Damar sertleşmesini engelleyen, kanı temizleyen, beyin hücrelerini yenileyen, kolesterol içermediği gibi kolesterol düşmanı olan bir yönü de var.

 

Enginarın Faydaları Nelerdir?Bunların yanı sıra antioksidan özellikleri nedeniyle karaciğere çok faydalı olup, içinde bulunan "Cynarin" maddesi ile karaciğer, safra kesesi, böbrekler ve bağırsak sisteminin düzenli çalışmasında oldukça etkili bir rolde.

Pek çok kaynakta enginarın, yiyeceklerin sindirimini kolaylaştırdığına, mide ve bağırsakları dezenfekte edici özelliği sayesinde ishale iyi geldiğine, bu şifalı sebzenin güçlü bir idrar söktürücü olduğundan böbreklerin çalışmasını düzenleyerek vücuttaki zararlı sıvıların dışarı atılmasını kolaylaştırığına ve böbrekteki kumların dökülmesine yardım ettiğine de değinilmektedir.

Enginarın kanı temizlediğine, toksin maddelerin idrarla dışarı atılmasını sağlayarak yorgunluğu giderdiğine de dikkat çeken uzmanlar, yapılan araştırmalarda enginarın sindirim sisteminin yanı sıra kalp için de yararlı olduğunu, kalp kaslarını güçlendirerek kalbin daha rahat çalışmasını sağladığını, kolesterolü ve trigliseridi düşürdüğünü ve damar sertliğine iyi geldiğini saptamıştır.

Enginar, içerdiği bir tür nişasta olan insülin sayesinde kandaki şeker düzeyini düşürülmesine yardım eder. Bu nedenle şeker hastalarını da rahatlıkla tüketebilir. Devam eden araştırmalarda enginarın içerdiği sylmarin sayesinde hücrelerin hasar görmesini yavaşlattığı için prostat, meme ve rahim ağzı kanserlerini önleme konusunda etkili olduğu görülmüştür.

Yaşlanmanın Etkilerini Azaltıyor

Bütün bu faydaların arasında kadın okuyucularımıza da bir müjdemiz var. Enginar yaşlanma karşıtı mucizevi bir besin. İçerdiği posa, mineral ve vitaminler sayesinde vücudu dinlendirmekte, dinçlik ve gençlik vermekte, hücrelerin yıpranmasını engelleyerek yaşlanmanın da etkilerini azaltmaktadır.

Yabancı ülkelerde çocuk mamalarının yapımında, kozmetikte, içki ve boya sanayisinde de kullanılan enginarın düşük kalori içerdiği için zayıflamak isteyenler tarafından da rahatlıkla tüketilebileceği ifade edilmektedir.

Satın Alırken Dikkat Edin

Türkiye’de sınırlı miktarda üretildiği için yüksek fiyatlarla satışa sunulan enginar, sağlık için taze olarak ve mevsiminde tüketilmelidir. Satın alırken yeşil yapraklarının ucuna bakarak satın alınmalıdır. Ucunda siyah bir yaprağa sahip olan, yaprakları birbirinden çok ayrı duran ve üstünde siyah lekeleri olan enginar bayattır. Enginarın ortası sert olmalı ve tüylerinin iğne gibi batması gerekir. Sapında delik olması içinin kurtlu, esmer lekelerin olması da ortasının çürümüş olduğunu gösterir. Ağırlığı fazla olanı tercih etmelidir. İyi bir enginarın sapının uzunluğu 8-10 santimetreyi geçmemelidir.

Yeşil Yapraklar Atılmamalı

Yemek yapmadan önce enginarın çok iyi yıkanması gerektiğini unutulmamalı, temizlerken yaprakları ayrılarak sökülmelidir.

Enginarın sadece göbeğinin yenmemesi, yeşil yapraklarının da haşlanarak tüketilmesinin önemine dikkati çekelim. Haşlama suyu da atılmamalı. İçine biraz pirinç katılarak çorba olarak da tüketilmelidir. Enginar yemeği iyi çiğnenerek yenmeli ve pişirildiği gün tüketilmelidir. İçinde çok çabuk toksin oluşabileceğinden pişmiş enginar bekletilecekse buzdolabında 24 saatten fazla bekletilmemelidir.

 

No more pages to load

No more pages to load