Enerji Tabanlı Cilt Gençleştirme Yöntemleri

Enerji Tabanlı Cilt Gençleştirme Yöntemleri, Altın İğneli Radyofrekans Teknolojisi İle Cilt Gençleştirme, Intracel Nasıl Çalışıyor?

Cilt sarkması, kırışıklıklar, deri yüzey düzensizlikleri, sivilce izlerini gidermek için birçok tedavi seçeneği var. Lazerler, mikroiğneleme, mezoterapi, kimyasal peling gibi. Şimdi ise cilt gençleştirme yöntemleri radyofrekans teknolojisi ile yeni bir boyut kazandı.

Altın İğneli Radyofrekans Teknolojisi İle Cilt Gençleştirme

Radyofrekans enerjisini üç boyutlu bir yaklaşım ile uygulandığında derinin yeniden hacim kazanması sağlanabiliyor. Altın iğne tedavisi olarak da isimlendirilen “Radyofrekans Mikroiğneleme” (Intracel®) tekniği hakkında aşağıda ayrıntılı bilgiler vermeye çalışacağım.

Intracel Nasıl Çalışıyor?

Intracel fraksiyonel radyofrekans teknolojisi ile mikroiğneleme yöntemini birleştiren bir cihazdır. Diğer radyofrekans sitemlerinden farklı olarak deriyi dışarıdan değil içinden, tedavinin gerekli olduğu dermis olarak isimlendirilen deri katmanından tedavi eder. Dermis derinin ikinci katmanıdır ve deri destek dokusunun ana elemanı kollajen ve elastik dokuyu barındırır.

Cilt Gençleştirme Yöntemleri

Intracel®’ in altın iğne olarak isimlendirilen başlığı ile dermis içerisinde tam istenen derinlikte radyofrekans enerjisi ile dermis dokusu ısıtılır. Bu ısıtılan dokuda yeniden yapılanma ile derideki sarkma, kırışık gibi sorunlar, deri yüzey düzensizlikleri giderilmiş olur.

Radyofrekans nasıl bir teknolojidir?

Radyofrekans enerjisi bir radyo dalgası değildir. Temelde radyofrekans çok hızlı devinimli bir elektrik enerjisidir. Bu enerji dokuda ısı enerjisine dönüşür. Hedef ise deri içerisindeki kollajen dokudur. Kollajen doku 60°C üzerinde ısıtıldığı takdirde protein yapısı ısıya yanıt olarak büzüşür ve yeni kolajen üretimi tetiklenir. Bu sayede deride gerginleşme, kırışıklıklarda azalma gözeneklerde küçülme, elde edilir.

Mikro iğneleme ne demek?

Klasik mikro iğneleme bir gurup ince iğneler içeren rulo ya da düz şekilli bir cihazla yapılan tedavi uygulamasıdır. Fakat RF teknolojisi uygulanan cihazlarda mikro iğneler RF akımını geçişine izin veren özel geliştirilmiş iğneler şeklinde görünen elektrotlardan oluşur. Steril mikro iğne şeklinde elektrotlar içeren bir başlık ile derinin tedavi edilmesi sağlanır.

Altın iğne ne demek?

Altın iğne elektrotların sadece uç kısmında enerji geçişine izin veren altın kaplamalı elektrotlara verilen isimdir. Bu sayede sadece istenen derinlikte çevre dokuya enerji verilmeden gerektiği kadar enerji verilmesi sağlanır. Bu sayede yan etkiler kontrol edilebiliyor.

Intracel™ altın iğne teknolojisini ilk bulan ve geliştiren Jeysies isimli firmanın patentli ürünüdür. FDA ( Amerika gıda ve ilaç bürosu) tarafından RF mikroiğneleme teknolojisi için ilk onaylanan cihazdır. Intracel 49 mikroiğne şeklinde elektrot içeren 0.5-2 mm derinliklere inebilen özel bir başlığa sahiptir.

Intracel ile hangi sorunlar tedavi edilebilir?

Intracel ile tedavi edilebilen başlıca deri sorunları;

 • Deri sarkması
 • İnce kırışıklıklar
 • Sivilce izleri
 • Derin deri çatlakları
 • Göznek genişliği olarak sıralayabilirim.

Intracel ile hangi bölgeler tedavi edilir?

Yüz en fazla tedavi uyguladığım bölgedir. Cilt gençleştirme yöntemi olarak kullanılır.Fakat boyun, dekolte bölgesi gibi alanlarda da yaygın olarak kullanıyorum.

Radyofrekans Mikro İğneleme tedavisi diğer estetik tedavilerle birlikte uygulanabilir mi?

Cilt Gençleştirme Yöntemleri

Uygulanabilir. Deri altı hacimsel dolgu uygulamaları ve Botulinum toksin uygulamalarında deri içine değil, deri altı ve kas dokuya yapılan estetik uygulamalarda sorun yoktur. Aksine elde edilecek sonucu olumlu etkilerler.

Birlikte uygulanabilen farklı enerji temelli tedavi yöntemleri var mı?

Evet var. Yoğun frekanslı odaklanmış ultrason ( High Intensity Focused Ultrasound-HIFU)’u özellikle deri dışında kaslarda gevşeme sorunlarında sıklıkla kullanıyorum. Çok başarılı sonuçları oluyor.

Radyofrekans Mikroiğneleme koyu tenliler ya da bronzlaşmış tende sorun yaratır mı?

Radyofrekans Mikro İğneleme tekniği koyu tenlilerde ve yaz aylarında koyulaşmış tenlilerde de uygulanabilir. Çünkü laserler gibi soyucu deri bütünlüğünü tahrip edici bir etkisi yoktur. Sadece işlem sonrası iki gün süren kızartı olabiliyor. Bu süreçte güneşten sakınmak makul olur.

Intracel tedavisi ağrılı mı?

Mutlaka bir ağrı var. Çünkü deri içerisine giren elektrotlar var, enerji veriyorum. Ben genelde işlem öncesi krem ile anestezi ve işlem sırasında soğuk hava ile rahatlatarak uyguluyorum. Çoğu vakaya bu tedavi yaklaşımı yeterli oluyor. Hiç ağrı duymak istemeyenlerde ise kısa süreli uyku anestezisi ile çözüm sağlıyorum.

Altın İğne Tekniğinin Avantajları;

 • Etkili
 • Yaz aylarında da uygulanabiliyor
 • İşlem sonrası günlük hayata kısa sürede dönülebiliyor.
 • Her deri foto-tipinde uygulanabiliyor.

Altın İğne dezavantajları;

 • Ağrılı ( Ağrı kontrol edilebilir bir durum)
 • Kalp pili olanlar, kan sulandırıcı ilaç kullananlara
 • Kollajen doku hastalığı olanlarda, keloid yatkınlığı olanlara uygulanamaz.

 

Şerafettin Saraçoğlu

Şerafettin Saraçoğlu

Dermatoloji uzmanlığı yanında son yirmi yılda özellikle laserlerin dermatoloji ve estetik alanındaki kullanımlarına yoğunlaştım. Elde ettiğim deneyimlerin ışığında hastalarımın tedavilerine yardımcı oluyorum. Yine bu süreçte elde ettiğim bilgi birikimim ile gerek yurt içi gerekse yurt dışında meslektaşlarıma eğitsel anlamda deneyimlerimi paylaşarak yardımcı olmaya çalışıyorum.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();