En Yeşil Bina

En Yeşil Bina. Yeşil bina ekolojik kavramlarla formalize edilmiş belli standartları olan bir yapı tipinin kelime olarak karşılığıdır.

Yeşil bina = yeşille boyanmış bina demek değildir.

Ülkemizdeki  yeşil binalardan bahsetmeden önce yeşil bina kavramına açıklık getirmek istiyorum. Yeşil bina =çevre dostu bina =sürdürülebilir bina =akıllı bina dersek eksik tanımlamış oluruz. Yeşil bina ekolojik kavramlarla formalize edilmiş belli standartları olan bir yapı tipinin kelime olarak karşılığıdır. İnsan eliyle yapılmış binaların ve çevrenin oluşturduğu kentlerdeki kavramların ; yine insanların belirlediği  nitelikte yeni kavramlar olduğunu unutmayalım .Kentin yeşili ile doğanın yeşili aynı değildir. Yeşil bina ;ilk akla gelen haliyle yeşiller içerisindeki bir bina demek değildir, her zaman. Çatısı yosun tutmuş ,duvarlarına sarmaşıklar dolanmış yeşili bol bir binanın nerede olduğuna ve başka özelliklerine de bakmak gerekir, onu daha iyi tanımlayabilmek için.

En Yeşil Bina

Özellikle şunu belirtmek isterim ki kent hayatındaki modern binaların ekolojik girdilerle yeniden ele alınması konusu bambaşka bir alandır. Bu alan bize çeşitli sertifika sistemlerini getirmiş ve sistemin kurallarına uyan binalar hak ettikleri isimleri alarak kendilerini farklı bir kulvara taşıma fırsatı bulmuşlardır.

Yeşil Bina Nedir?

‘’En yeşil bina ‘’ ; doğa içinde bir baraka ya da denizin üzerindeki bir balıkçı barınağıdır, belki de bir ağaç kovuğu … Doğada, yeşil ;bitkidir ,ağaçtır ,canlılıktır . İnsan müdahalesinin olmadığı, doğa kurallarının geçerli olduğu yerlerde, kendiliğinden canlanabilen , bir taşı çatlatıp ortasından çıkan, ışığını güneşten ,suyunu yağmurdan alan yeşil ; kentin içinde düşey bahçe olur ,dikey orman olur ,yeşil çatı yada yeşil bina olur .Bazen plastik bir saksıda yol kenarını süsler . Kökleri bir avuç toprağa mahkumdur . Kentin grisini renklendirme çabasıdır, yeşille olan ilişkimiz.

Eleştirdiğimiz her şeyi tasarlamayız demiştik, işte tüm bu konulara çözüm üretmek adına yola çıkmış kentin yeşiline yeni bir yorum katan ‘’yeşil bina’’ örneğine hep birlikte bakalım.

En Yeşil Bina

Ülkemizde Yeşil Bina Denilince Akla İlk Gelen ; ERKE GREEN ACAMEDY binası

Ülkemizde  ekolojik alanda yapılmış yeşil bina örneği denilince hiç şüphesiz  akla gelen ERKE GREEN ACAMEDY binası olur. Bu örnek, İstanbul / Üsküdar ‘da 400m2 , 4 katlı bir binanın mevcut karkasının korunarak ekolojik kavramlarla  yeniden yorumlanmasıdır. Ve alanında ilktir, önemlidir. ERKE Green Academy, inşaat ve gayrimenkul sektöründe artı değer yaratmak, özel projeleri ödüllendirmek amacıyla Hürriyet  tarafından ilk defa 2014 yılında gerçekleştirilen Sign of The City Awards yarışmasında “SIGN OF THE CITY AWARDS” EN YEŞİL BİNA ÖDÜLÜ’ne layık görülmüştür.

en yeşil bina

Bu ve vb ödülleri hak edebilmek için son derece duyarlı ,farkında ve istekli olmamız gerekmektedir. Kentin içinde yeşil kalmak ya da yeşil olabilmek bunca rantın içerisinde gerçekten ödülü hak eden bir durum. Pek çok ekolojik girdilerden bahsediyoruz, nelerdir bunlar?                                                                                                   Yeşil bir binada enerji  tüketimi konusunda son derece hassas olunmalıdır. İlk yazıda bahsettiğimiz  gibi çevre kirliliği vb. pek çok sorunun yaşanma nedeni inşaat sektöründe tüketilen enerjidir. Bunu azaltmak için ve çevreye min. zarar vermek adına bu bina tümüyle yıkılıp yerle bir edilmemiş ,mevcut yapının mümkün olan max oranda korunabilmesi ilke edinilmiştir. Bu amaçla yola çıkıldığı için mevcut yapıya, yalnızca sağlamlaştırma için ihtiyaç duyulan müdahaleler yapılmak suretiyle bir kabuk giydirilmiştir. Yeni kabuk içerisinde kalan bina %60 oranında korunmuştur.

en yeşil bina

Yapıya kimliğini kazandıran unsurlar

Cephede ve çatıda bir bütünsellik içinde devam eden antrasit renkli monolit çinko kaplama , ön cephedeki mesh kaplama ve giriş kapısının bulunduğu cam tüptür.

Ön cephe çinko kaplamaya tezat oluşturacak şeffaflıkta ,ve gölgelik olarak ta kullanılacak beyaz meshten oluşmaktadır. Giriş kısmındaki cam tüp ise doğal havalandırma sağlaması için bir baca etkisi yaratmıştır. Cephelerdeki pencere yerleri gün ışığından en üst seviyede faydalanacak şekilde tasarlanmıştır. Ve bütün bu kurgular sayesinde mevcut betonarme yapı , çağdaş ve radikal bir kütleye dönüşmüştür.Dönüşümden sonra binanın güncel kullanımı , ofis binasıdır .İlaveten, yeşil bina eğitim merkezi ve yeşil bina uygulamalarının sergileneceği ‘’örnek bina’’ misyonunu taşımaktadır.

en yeşil bina

Kullanım şemasında katlar fonksiyonlara göre ayrılmıştır.Çatı katında eğitimlerin verileceği seminer / toplantı odası ,bunun altında bulunan zemin ve 1. Katta açık ofis alanları ve yönetici ofisleri bulunmaktadır.Bodrum katta ise çok amaçlı kullanıma yönelik toplantı odaları ,ofis alanı , mutfak/dinlenme alanı ve otopark olarak tasarlanmıştır.

Yeşil Çatı Uygulaması İle Gün Işığından Faydalanma

Bina kütlesi dışında kalan dinlenme ve otopark alanlarının üstüne yeşil çatı uygulaması  yapılmıştır.   Bu yeşil çatı içinde bulunan ışıklık ile bodrum katta en karanlık noktalara gün ışığı taşımak mümkün olmuştur.

Aydınlatma yaklaşımları ,yalıtım konuları,bina otomasyonu,mekanik sistemler ,su verimliliği biyoçeşitlilik, gün ışığı ve manzara, gürültü kontrolü, yağmur suyu yönetimi ,malzeme seçimleri, geri dönüşüm konuları gibi pek çok duyarlı yaklaşım bu projeye dahil edilmiştir. Her biri ayrı irdelenmesi gereken konular olduğu için ilerleyen yazılarda bahsedilecektir.

Yeşil bina uygulamaları hakkında bir ilke imza atan ve yaptıkları başarılı işlerle bizlere güzel örnekler sunan  Erke Green Academy kurucusu Cemil Yaman bey’e ve tüm desteklerinden dolayı  Neslihan Aksoy hanım’a canı gönülden teşekkür ediyorum.

http://erketasarim.com/

http://www.erkegreenacademy.com/index.asp

Fotoğraflar için kaynak:  Sahir Uğur Eren

 

 

 

 

Gülendam Kalkan

Gülendam Kalkan

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi mimarlık bölümünden mimar olarak mezun oldu. Pek çok mimarlık ofisi ve şirketlerde çalıştıktan sonra 2011 yılında Ecomondesign Architecture & Energy adlı mimarlık ofisini kurdu.2008 yılından itibaren enerji ve ekoloji konularıyla ilgilenerek yurtiçi ve yırtdışında konferans ve workshop’lara katıldı.Halen bu konular üzerine araştırma ve çalışmalar yapmaktadır. Aktif olarak özel bir şirkette mimarlık mesleğine devam etmektedir.

No more pages to load

No more pages to load