En Sık Yapılan Cilt Bakımı Hataları

En Sık Yapılan Cilt Bakımı Hataları, Cilt Tipinize Uygun Ürünleri Tercih Edin, Güzel Cildin Sırları, Cilt Bakımının Önemi.

Son yıllarda kadınlar kadar erkeklerde cilt bakımına önem veriyor. Bunun en büyük sebebi de artık herkesin daha bakımlı olmak istemesinden kaynaklanıyor. Hatta sırf bu anlamda cilt bakımları yapan ve kişilerin işlerini çok daha kolaya indirgeyen kliniklerin olması da oldukça başarılı girişimlerdendir. Bu cilt bakımlarında, maskeler, siyah nokta temizliği, yüz maskeleri ve yüz masajları, sivilcelerin kuruması için işlemler yapılarak kişilerin daha sağlıklı bir cilde sahip olması amaçlanıyor. Ancak amacının dışına çıkarak cilde zarar verecek olan yanlış uygulamalar da fazlasıyla mevcut. Peki nedir bu cilt bakımı hataları?

Dikkat Edilmesi Gereken Cilt Bakımı Hataları

Cilt bakımlarının başlama yaşı genel olarak 15’den sonra şeklinde yorumlayabiliriz. Bu yaşlarda siyah nokta temizliği yerine daha çok cildi dinlendirecek ve nemini kaybetmemesi için yapılabilecekler uygulanmalıdır. Ayrıca bu yaşlardaki çocukların ciltlerine yapay ürünler kullanmaları da oldukça yanlıştır. Bunun yerine evde bulunan doğal malzemeler kullanılarak doğru peelingler ve maskeler yapılabilir.

18-20 yaş aralığı başlangıç yaşı olarak belirlenirse cilt bakımının önemini anlatmaya başlayabiliriz. Yalnız, cilt bakımını yapmadan önce birkaç uyarıda bulunmakta da fayda vardır. Öncelikle cilt bakımının doğru ve başarılı yapılabilmesi için kesinlikle cilde uygulanan ürünlerin neler olduğunu bilmek gerekir. İçeriğinde paraben tarzı yapay maddelerin bulunmadığından emin olmalısınız. Cildin en büyük düşmanlarından biri de ucuz makyaj malzemelerinin kullanılmasıdır. Bu ürünler direkt olarak cildin yapısını bozmaya ve yağlandırmaya hatta sivilcelendirmeye yönelik maddeler içerir. Özellikle gece makyaj çıkarmamak ve bu şekilde uyumak oldukça yanlış davranışlardan biri olacaktır. Cilt en çok gece uyurken nefes alır ve kendini yeniler. Eğer cilt üzerinde bir tabaka ile uykuya geçilirse cilt nefes alamayarak alerjik reaksiyonlar gösterebilir ve kendini yenileyecek vakti bulamaz. Bu anlamda gece yatmadan önce makyajı temizlemek ve gerekli nemlendirici ve peelingleri uygulamak sağlıklı bir cilde sahip olmanın en temel adımıdır.

Gün içerisinde özellikle yağlanan yüz bölgesinin sıklıkla temizlenmesi de önemli bir konudur. Bunu yapmak ciltteki gözeneklerin tıkanmamasına ve nefes almasına yardımcı olacaktır. Bunun yanında gece uyumadan önce ya da sabah uyandıktan sonra cilde sürülen ürünlere de bir kısıtlama getirilmelidir. Çok ürün kullanmak cilt için sağlıklı değildir. Çünkü çok fazla ürün kullanmak sadece cildin kat kat ürün depolamasına ve yine nefes alamamasına neden olur. Ürün sayısını hem doğala hem de en aza indirgemek çok önemlidir. Aşırı krem kullanımı nedeni ile ciltte sivilce ve siyah nokta oluşumu görülebilir.

Cilt Tipinize Uygun Ürünleri Tercih Edin

Cilt bakımı hataları içinde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise, cilt tipinize uygun olmayan ürünler tercih etmek şeklindedir. Bu ürünler öncelikli olarak cilt dengesini bozacak ve cilde zarar verecektir. Kuru ciltli kişilerin kesinlikle yağlı ciltlere özel ürünleri kullanmaması gerekir. Aynı şekilde yağlı ciltli kişiler de ciltlerindeki yağı azaltmak için kuru ciltli kişilerin ürünlerini kullanmamalıdır. Bilinmelidir ki, kuru ciltli kişilerin kullanması gereken ürünlerde, yağlı ciltli kişilerin sahip oldukları nem verilmeye çalışılıyordur. Yağlı ciltli kişilerin buna ihtiyacı yoktur. Yalnız unutulmamalıdır ki, yağlı ciltli kişilerin de neme ihtiyacı vardır ve cildi yağlı olanların neme ihtiyacı yoktur şeklinde düşünmeleri yanlış olacaktır.

En Sık Yapılan Cilt Bakımı Hataları

Cilt bakımından öte dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise, kullanılan makyaj fırçalarının temizliği konusudur. Bu konu en az cilt bakımında kullanılan ürünler kadar önemlidir. Makyaj fırçalarının temiz olması ciltte ekstra sivilce oluşmasını engeller ve daha sağlıklı bir cilt için yardımcı olur. Bunun yanında makyaj yaparken kat kat ürünler kullanmamaya ve bu ürünleri tek bir fırça ile yapmamaya özen göstermek gerekir. Son olarak kişilerin en çok dikkat etmesi gereken konu, düzenli uykudur. Yapılan araştırmalar hem beyin hem vücut hem de cilt dinlenmesi için insanların 11 ile gece 3 arasında uykuda olmaları gerektiğini ortaya koymuştur. Düzensiz ve geç saatlerde uyuyor olmak cilt açısından kötüdür. Düzensiz uykunun cilde zararları konusuna özellikle dikkat etmek gerekir. Uyku, tüm vücudu dengeleyen ve nem sağlayan yegane eylemdir. Ayrıca beynin dinlenmesi için düzenli uyku nasıl gerekiyorsa, cildin dinlenmesi için de düzenli uyku gerekmektedir.

 

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();