En Sağlıklı Kış Sebzeleri

En Sağlıklı Kış Sebzeleri Nelerdir? Kış Sebzelerinin Yararları, Pırasa,Ispanak, Lahana İle Zayıflayın Daha Fazlası kadin.com'da

Kış mevsiminde tabii ki de kış sebzeleri tüketmekte fayda var. Çünkü bu sebzeler daha doğal yollarla yetiştiriliyor ve daha sağlıklı oluyor. Ayrıca soğuk geçen kış aylarında vücudun direncinin artmasına da yardımcı oluyor. Örneğin dikkat edecek olursanız kış sebzelerinin çoğu C vitamini içerir. C vitamini de soğuklar yüzünden kapabileceğiniz hastalıklara karşı direncinizi arttıracak bir vitamindir.

Kış Aylarında Tüketilmesi Gereken Kış Sebzeleri

 Pırasa Ve Yararları

Pırasa sebzeler arasında en sağlıklı kış sebzelerinden biridir. C, K ve B vitaminlerini bünyesinde bolca bulundurur.

En Sağlıklı Kış Sebzeleri

Aynıca birçok mineral de pırasanın içerisinde yer almaktadır. Eğer pırasayı zeytinyağlı olarak yaparsanız bağırsaklarınızın düzenli çalışmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu durum özellikle kabızlık sıkıntısı çekenlerin işine yarayacaktır. Kolesterolünüzü dengelemek için de pırasadan yardım alabilirsiniz. Kış aylarında haftada iki kere pırasa tüketmeye özen gösterin.

Pırasayı çiğ olarak da tüketebilirsiniz. Hatta böyle tükettiğinizde içeriğindeki vitaminlerden daha çok yararlanmış olursunuz.

 Lahana İle Zayıflayın

Lahananın zayıflatıcı özelliği olduğunu biliyor muydunuz? Vücudunuzda biriken ödemi atmanıza yardımcı olacak en önemli sebzelerden biri lahanadır. Lahana da bünyesinde E, B ve C vitaminlerini bulundurur.B vitamini de iştahı kesen bir özellik taşıdığı için kilo vermek istiyorsanız lahana tüketimine özen göstermeniz işinize yarayacaktır. Çiğ olarak tüketirseniz içeriğinde bulunan tüm vitaminler direk olarak vücudunuza girebiliyor. Selenyum eksikliği çekenler için de birebir bir sebze olarak karşımıza çıkıyor.

Kış Sebzelerinden Kereviz

Karaciğerinize yardımcı olacak bir sebze arıyorsanız kereviz sizin için en doğru seçim olacaktır. Kan dolaşımınızı ve sindirim sisteminizi kereviz ile yenileyebilirsiniz. Kerevizin yerini tutacak bir sebze henüz tam olarak bulunmuyor. Bu nedenle hepatit b ve c gibi bir hastalığınız varsa ve bunun ileride siroza dönüşmesini engellemek istiyorsanız haftada en az bir kere kereviz tüketmeye özen göstermelisiniz.

 Zengin Lif Kaynağı Ispanak

Kansızlık çekenler için demir yönünden zengin olan ıspanak A ve C vitaminlerini de içeriğinde bulunduruyor. Ayrıca dişlerinizin çürümesini de engelliyor. Eğer çiğ olarak tüketebilirseniz oldukça zengin bir lif kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Eğer sigara bağımlısı iseniz akciğer kanserine yakalanma riskinizi de bol bol ıspanak tüketerek azaltabilirsiniz.

Yorgunluğunuzun Doktoru Karnabahar

En Sağlıklı Kış Sebzeleri

Görünüşüyle de bir ağaca benzeyen karnabahar adeta bir yaşam ağacı rolünü üstleniyor. Hem zihinsel hem de bedensel yorgunluğunuzun doktoru karnabahardır. Bağırsaklarınız da karnabahar sayesinde düzenli çalışır. Ayrıca dalak şişmesi ve romatizma gibi sıkıntılarınız varsa haftada bir kez karnabahar tüketmeye özen göstermelisiniz.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();